Instytut Teologiczny w ŁodziKONFERENCJA EVANGELII GAUDIUM

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Evangelii Gaudium”
6 maja 2021 r.
Plan konferencji

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi
ul. Św. Stanisława Kostki 14
90-457 Łódź


Uczestnictwo w konferencji możliwe jedynie online, za pośrednictwem kanału youtube Archidiecezji Łódzkiej.
Pośród zmieniających się trendów i uwarunkowań, ciągle na nowo stawiamy sobie pytanie o tożsamość kobiety, zgodnie zamysłem Boga. Skąd czerpać wzorce, które pozwolą dzisiejszym kobietom stawać się coraz bardziej sobą i rozwijać swoją kobiecość? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie. Wykład zatytułowany „Jestem kobietą. Jak nie zgubić prawdziwej siebie?” wygłoszą: s. Anna Maria Pudełko AP (psychopedagog) oraz Magdalena Kleczyńska (doradca rodzinny).

Wykład odbędzie się online 18 maja (wtorek), o godzinie 19.00 i będzie transmitowany w internecie. Link do transmisji można będzie znaleźć na stronie internetowej uczelni: akademiakatolicka.pl

Żródło informacji do tego ogłoszenia: https://www.ekai.pl/duchowosc-dla-warszawy-jestem-kobieta-jak-nie-zgubic-prawdziwej-siebie/

Przeżywamy w Kościele Rok świętego Józefa, którego osoba i życie skłania nas do refleksji nad współczesną rolą mężczyzny w rodzinie i społeczeństwie.

Temat ten zagości na kolejnym spotkaniu w cyklu „Duchowość dla Warszawy”, organizowanym przez Akademię Katolicką w Warszawie. Wykład zatytułowany „O (nie) męskości – czyli jaki mężczyzna jest dziś potrzebny?” wygłoszą: Janusz Wardak (trener i mówca z obszaru wychowania, współtwórca Akademii Familijnej, członek Rady Rodziny) oraz Marcin Gomułka (ewangelizator, współautor projektu promującego małżeństwo sakramentalne „Początek wieczności”).

Wykład odbędzie się on-line 25 marca (czwartek), o godzinie 19.00.
Serdecznie zapraszamy!
Akademia Katolicka w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN zapraszają na drugą debatę z cyklu “Pro-tempore dialog nauk”. Spotkanie zatytułowane: “Czy można być wolnym i odpowiedzialnym w świecie sztucznej inteligencji?” odbędzie się 11 marca o godz. 19.00 i będzie dostępne w formie online. Na postawione w tytule pytanie odpowiedzi będzie szukało trzech naukowców:
prof. PAN Piotr Lichacz – etyk,
dr Andrzej Mleczko, programista i informatyk
oraz o. dr Janusz Pyda OP, teolog i filozof.„Pro Tempore. Dialog Nauk” – to cykl debat naukowych toczących się na styku nauk teologicznych, ścisłych i humanistycznych.
Pierwsze spotkanie odbyło się 22 stycznia 2021 i dotyczyło problemu wolności i odpowiedzialności w dobie naturalizmu antropologicznego. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.protempore.mkw.pl.


Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy”

15 stycznia 2021

„Dlaczego święci? – Bo w tych trudnych, niepewnych czasach, w zagubieniu spowodowanym pandemią opieka świętych jest konieczna. Bezradność wywołana niepewnością jutra, również tą materialną, przyzywa pomocy tych, którzy w sposób radykalny przeszli swoje życie i są dla nas inspiracją i wsparciem” – tak wyjaśnia powstanie cyklu piosenek o świętych ich autor i kompozytor – Marcin Styczeń. Kolejne spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, zorganizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie stanowiło program słowno-muzyczny, skupiający się na sylwetkach 14 świętych i błogosławionych.

Koncert odbył się 14 stycznia i był transmitowany online. Autor w swych utworach przekazywał głębię postaci i ich wyjątkowość, którą odkrył po długiej medytacji i wczytywaniu się w ich życie: „do każdej z postaci szukałem klucza”. Dlatego część piosenek muzyk wyśpiewał w pierwszej osobie, oddając swój głos bohaterom i ich drodze świętości.

Koncert rozpoczęły słowa wprowadzenia ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Akademii Katolickiej, który porównał świętych do gwiazd, które rozświetlają zasnute chmurami niebo, trudności chwili obecnej, świata, który zmaga się z pandemią. „Dzięki tym utworom – zauważył – świętość znów może zapukać do naszych serc”.

Marcin Styczeń wraz z zespołem wykonał 14 utworów, które składają się na płytę „Święci”: św. Brat Albert, św. Ignacy Loyola, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, św. Jadwiga Królowa, bł. Michał Giedroyć, św. Maksymilian Kolbe, św. Jan od Krzyża, św. Szarbel, św. Faustyna, św. O. Pio, Kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga Śląska, św. Franciszek z Asyżu. Każda z piosenek została opatrzona komentarzem autora, który wyjaśnił własne rozumienie świętości i specyfiki ich powołania.


Komitet Nauk Teologicznych PAN wraz z Akademią Katolicką w Warszawie podejmuje inicjatywę zorganizowania cyklu debat naukowych na tematy ważne dla współczesności.

Cykl ten - zatytułowany Pro tempore. Dialog nauk - rozpocznie się 22 stycznia (piątek) o godz. 19.00.

Tematem pierwszego spotkania będzie wolność, a konkretnie Wolność i odpowiedzialność w dobie naturalizmu antropologicznego.

Zaproszenie do debaty przyjęli:

- pan prof. Stanisław Judycki, filozof, kierownik Zakładu Metafizyki i Filozofii Religii Uniwersytetu Gdańskiego;

- pan prof. Konrad Talmont-Kamiński, filozof i kognitywista, kierownik Zakładu Socjologii Poznawczej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Białostockiego;

oraz

- o. dr Janusz Pyda, dominikanin, wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Akademii Katolickiej w Warszawie.

Poniżej przekazuję link do uczestnictwa w tej debacie i zapraszam do współtworzenia tego dzieła. https://youtu.be/aOweYBKz0pk

Serdecznie pozdrawiam,
Ks. Krzysztof Pawlina

Od dnia 31 października zajęcia w Instytucie Teologicznym w Łodzi odbywają się w formie online.

Uczelnia nasza korzysta z centrum pracy zespołowej na platformie Microsoft 365: Microsoft Teams, czyli usługi internetowaej opartej na chmurze zawierająca zestaw narzędzi i usług służących współpracy zespołowej.

Każdy student i wykładowca otrzymał bezpłatny dostęp do niej – indywidualny adres e-mail i hasło.

Szczegóły korzystania z tej platformy są podane w liście ks. dyr. Jana Wolskiego przekazanym już studentom i wykładowcom.

AKADEMIA KATOLICKA W WARSZAWIE

AKW następczyni PWTW

Podczas inauguracji roku akademickiego 2020-2021, Ks. kard. Kazimierz Nycz poinformował o ustanowieniu następczyni Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, którą jest Akademia Katolicka w Warszawie. Uczelnia została erygowana za zgodą Stolicy Apostolskiej dekretem Ks. Kardynała z dnia 15 sierpnia 2020 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w setną rocznicę Cudu nad Wisłą.

W związku z powyższym
Instytut Teologiczny w Łodzi jest afiliowany do
Akademii Katolickiej w Warszawie,
a studenci są słuchaczami ww. Akademii.


Zmianie ulega również domena (adres internetowy) oraz adres poczty elektronicznej.
Aktualne dane to:
http://archidiecezja.lodz.pl/akw-it/
e-mail: akt-it@archidiecezja.lodz.pl