In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powitanie | Podziękowanie | Homilia Arcybiskupa | Modlitwa | Galeria

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia
w kościele przy Klasztorze Sióstr Bernardynek


Powitanie

Przed koronacją obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, która nastąpiła 2 lipca 1927 r., dokonano jego renowacji w klasztorze Karmelitów w Wilnie pod nadzorem prof. Jana Rutkowskiego. Przy tej okazji wybrani przez profesora malarze wykonywali kopie obrazu. Wśród nich była młoda, artystka-malarka, trzydziestoletnia zakonnica, bernardynka Franciszka Wierzbicka. Kopia obrazu przez nią namalowana była tak dobra, że profesor polecił odciąć po dwa centymetry płótna z brzegów, by w przyszłości nie pomylono kopii z oryginałem. Franciszka Wierzbicka namalowała później, zwłaszcza po ukończonych studiach w Rzymie na Akademii Sztuk Pięknych w latach 1929-1934, bardzo wiele obrazów, jak się ocenia kilkaset, ale ten obraz MB Ostrobramskiej musiał być dla niej tak cenny, że go nigdy nikomu nie odstąpiła. Przywiozła go ze sobą, gdy tu w Łodzi-Rudzie w roku 1946, po zawierusze wojennej przy opuszczonym poewangelickim kościele wraz z 5 siostrami bernadynkami powoływała nowy dom zakonny. .Matusia., jak na swoją przełożoną mówiły siostry bernardynki, nigdy nie musiała przekonywać do kultu MB przed tym obrazem ani swoich współsióstr, ani ludzi, którzy do tego klasztornego kościoła przychodzili się modlić. Nie tylko dlatego, że Matka Boża Ostrobramska, po Matce Bożej Jasnogórskiej jest najbardziej w polskim narodzie znana, ale również dlatego że oblicze świętej Bożej Rodzicielki z obrazu przez nią namalowanego, tak jak z oryginału, z niezwykłą mocą do każdego przemawia. Chciałoby się powiedzieć, Maryja rozważa w swoim sercu to, co zostało jej zwiastowane, modli się i każdego, kto na nią patrzy, do modlitwy zaprasza.

Jak wielkie znaczenie dla sióstr bernardynek w Łodzi-Rudzie, wywodzących się z klasztoru wileńskiego miała MB Ostrobramska wiedział najlepiej najdłużej posługujący siostrom kapelan ks. dr Władysław Ziółek, formalnie przez 20 lat, bo od stycznia 1966 do lutego 1986 r., czyli aż do chwili, gdy został ordynariuszem łódzkiej diecezji. Mieszkał jednak przy tym klasztorze, uczestniczył w jego życiu bezpośrednio przez 34 lata do czerwca 2000 r. Dlatego staraniem Sióstr i ówczesnego ich kapelana, który od 12 marca 1980 r. jest już biskupem pomocniczym naszej diecezji, patronat nad tym kościołem obejmuje 16 listopada 1984 r., w swoje liturgiczne wspomnienie, MB Ostrobramska, Matka miłosierdzia. Uroczystościom nadania nowego tytułu kościołowi przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, przy współudziale wielu biskupów, kapłanów, osób zakonnych i wiernych. Rektor kościoła, ks. bp Władysław, wprowadza wtedy stałą nowennę do nowo ustanowionej patronki, MB Miłosierdzia. Od tamtego czasu wszyscy czciciele Maryi gromadzą się w naszym kościele w każdą środę, by w powierzać Bogu przez Jej pośrednictwo całe swoje życie, zwłaszcza wszystkie swoje trudne sprawy, prosząc o potrzebne łaski, a zarazem dziękując za łaski przez Maryję wyjednane.

Dzisiaj będziemy przeżywać kolejny etap duchowego zawierzenia Maryi przez całą naszą wspólnotę. Ksiądz abp Władysław, nasz łódzki metropolita, wiedząc, jak wielką rolę spełnia Maryja w życiu duchowym nas wszystkich gromadzących się tutaj na modlitwę i sprawowanie Eucharystii, ze zrozumieniem i pełną aprobatą przyjął starania Sióstr Bernardynek zmierzające do koronacji czcigodnego wizerunku MB Ostrobramskiej, obecnego w naszym kościele i przyjął nasze zaproszenie, by tego aktu dokonać.

Termin koronacji wskazany przez Siostry Bernardynki i całą naszą wspólnotę, czyli dzień dzisiejszy - 4 maja - nie jest przypadkowy. Dziś bowiem przypada dokładnie 25. rocznica konsekracji biskupiej naszego Metropolity. Wszyscy bardzo tego pragnęliśmy, aby ks. abp, mógł ten dzień, choćby w części przeżywać pośród nas, przewodnicząc liturgii i dokonując uroczystej koronacji tego wizerunku MB, przed którym tak wiele czasu spędzał na modlitwie wspólnotowej i osobistej.

Radujemy się, że właśnie w tym dniu przeżywać będziemy koronację obrazu czczonej przez nas wszystkich MB Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Chciałem więc bardzo serdecznie powitać ks. abpa w naszej wspólnocie oraz wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie na naszą uroczystość.

Witam serdecznie kleryków, siostry zakonne z różnych zgromadzeń zakonnych w Łodzi, zwłaszcza Matkę Ludwikę, prezeskę Federacji Sióstr Bernardynek w Polsce, przybyłą z Krakowa, przełożone i siostry z innych domów Sióstr Bernardynek w Polsce. Witam wszystkich uczestników tej uroczystości.

Powitanie | Podziękowanie | Homilia Arcybiskupa | Modlitwa | Galeria

Przyjęcie do naszej wspólnoty relikwii męczenników bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa - 2023 r.




Rok Życia Konsekrowanego