Ks. Waldemar Kulbat

Szczepionka przeciw tramwajowemu ateizmowi

Taką książkę rzeczywiście ktoś powinien napisać. Zjawisko współczesnego antyklerykalizmu, a szerzej ujmując, ateizmu od dawna było przedmiotem wielkiej troski Kościoła. Odbyło się wiele konferencji i sympozjów. Opublikowano wiele poważnych artykułów i książek. W bibliotekach teologów można spotkać nawet wydaną w języku francuskim i włoskim wielotomową encyklopedię ateizmu / Ateizm w filozofii i kulturze współczesnej/, czy dzieło Hansa Kuenga o istnieniu Boga. Jednak wydana ostatnio w wydawnictwie św. Pawła w Częstochowie książka Dariusza Zalewskiego "ABC... antyklerykalizmu tramwajowego" jest pozycją niezwykle potrzebną. Tę potrzebę uzasadnia istnienie propagandowych tub w postaci ogromnej ilości mediów, których przekaz charakteryzuje się nie tylko zakwestionowaniem światopoglądu i etyki chrześcijańskiej, lecz również dużym nasileniem antychrześcijańskiej agresji. Co prawda, w ostatnim czasie niektóre media złagodziły ton swoich wystąpień na temat Kościoła, jednak przyjęcie odmiennej taktyki nie oznacza zmiany zasadniczej postawy i długofalowej strategii wobec Kościoła i jego nauki. Jednak antychrześcijańskie oddziaływanie w stylu bardziej subtelnym i maskującym prawdziwe intencje może okazać się bardziej niebezpieczne niż otwarta konfrontacja.

Czego możemy więc dowiedzieć z książki Dariusza Zalewskiego? Otóż dzięki rozeznaniu i intuicji Autora, który dokonał selekcji najczęściej spotykanych zarzutów przeciw chrześcijaństwu, Kościołowi, otrzymujemy właściwą odpowiedź na błędy i kłamstwa rozpowszechniane przez wielkonakładowe gazety i tygodniki, nagłaśniane przez laickie programy radiowe i telewizyjne a przyjmowane i powtarzane przez świadomych wrogów Kościoła lub bezkrytyczne ofiary tej medialnej manipulacji. W książce są więc zawarte nie tylko odpowiedzi na zarzuty, którymi codziennie nas zarzucają antykatolickie media dotyczące takich spraw jak ułożone w porządku alfabetycznym np. "aborcja", "Inkwizycja", " Nauka", Polityka", "Postęp", "Religia", lecz także przynosi ona odpowiedzi na zarzuty dotyczące społecznego funkcjonowania Kościoła/ "Chrześcijaństwo sprzeciwia się nauce", "Kościół wtrąca się do polityki", "Moralność katolicka jest zacofana", itp./. Spokojne w tonie, rzeczowe i kompetentne co do treści wyjaśnienia Autora odsłaniają i demaskują antykościelne stereotypy, które poddane krytycznej analizie okazują się zwykłym bełkotem lub bezmyślnym zacietrzewieniem. Mimo popularnej formy przekazu książka jest w istocie gruntownie przemyślana, erudycyjna, oparta na bogatej literaturze przedmiotu. Czego więc możemy się dowiedzieć w trakcie lektury książki? Na co możemy liczyć? Przytoczmy niektóre pytania:

- Jeszcze nikt z tamtego świata nie wrócił, nie ma więc dowodu na istnienie życia po śmierci./?/
- Czy artysta ma prawo do własnej "ekspresji" twórczej, nawet jeżeli używa w swej twórczości przedmiotów kultu religijnego?
- Czy należy wyrażać sprzeciw wobec bluźnierstw?
- Czy to prawda, że kapłani wymyślili wiarę by czerpać z niej pieniądze?
- Czy to prawda, że katolicyzm jest ostoją polskiego ciemnogrodu?
- Dlaczego katolicy chrzczą małe dzieci sprzeciwiając się ich wolności wyboru?
- Czemu służy edukacja seksualna?
- Jakie jest stanowisko Kościoła wobec eksperymentów biologicznych i genetycznych?
- Czy zdarzają się cuda?
- Czy zabicie człowieka ciężko chorego, upośledzonego czy samotnego leży w jego własnym interesie?
- Czy wizerunek krzyża może być przyczyną nietolerancji i oznacza prześladowanie innowierców?
- Czy to prawda, że Kościół jest dzisiaj skostniały i sztywny w swoim nauczaniu, przecież dzisiaj trzeba żyć na luzie?
- Czy to prawda, ze katolicka nauka o piekle i szatanie oraz akcentowanie pokuty i nawrócenia są przyczyną nerwic i załamań psychicznych?
- Czy to prawda, że idea reinkarnacji jest bardziej humanitarna od katolickiego piekła?

To tylko niektóre problemy omawiane w książce Dariusza Zalewskiego. Książka zawiera ich setki. Należy wyrazić przekonanie, że pomoże ona przezwyciężyć schizofrenię tych katolików, którzy deklarowanie wiary i praktyk religijnych łączą z bezpodstawną, opartą na ignorancji i bezmyślności krytyką Kościoła. Kim jest Autor książki? Urodził się w 1966 roku. Jest znany z publicystyki zamieszczanej na łamach "Naszego Dziennika", "Myśli Polskiej", "Frondy". Autor wykłada w Instytucie Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja oraz pracuje jako nauczyciel w szkole średniej. Oby niniejsza pozycja dotarła do jak największej rzeszy czytelników. Natomiast Autorowi należy życzyć, by przeżywając satysfakcję z powodu sukcesu wydawniczego, który ta książka niewątpliwie odniesie, ze względu na wagę sprawy przystąpił natychmiast do opracowania kolejnej, bardziej obszernej jej wersji.

Ks. W. Kulbat

PS. Gdzie wiele blasku tam zawsze znajdzie się i trochę cienia. Chciałbym zwrócić uwagę na pomyłkę, przepuszczoną przez korektę. Cud słońca miał miejsce w Fatimie a nie w Lourdes.

Dariusz Zalewski, ABC...antyklerykalizmu tramwajowego. Częstochowa 1999.
Wydawnictwo Świętego Pawła
Ul. Siwickiego 7, 42- 221 Częstochowa
Tel. /034/ 362.06.89, fax /034/362.09.89
e-mail: edycja@icz.com.pl