Pieczęć kolegiaty

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu

Aktualności Kamera • na żywo Ogłoszenia duszpasterskie Intencje Mszy Św. Zapowiedzi ślubne O parafii Kancelaria Porządek nabożeństw Cmentarz parafialny Kontakt

O parafii

Parafia

Parafia w Wolborzu od erygacji w 1142 roku nosi - z wyboru mieszkańców - imię św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się w zasięgu archidiecezji łódzkiej i jest stolicą dekanatu wolborskiego. Na terenie parafii mieszka około 6 880 mieszkańców.

Dekanat

Dekanat wolborski powstał w roku 1764. Do roku 1824 do dekanatu wolborskiego należały parafie: Czarnocin, Chorzęcin, Łaznów, Niesułków, Łódź, Gałków, Nagórzyce.

Obecny dekanat wolborski powstał w dzień św. Mikołaja 6. grudnia 1990 r. dekretem biskupa Władysława Ziółka. W ten sposób po latach Wolbórz znów stał się siedzibą dziekana. Pierwszym dziekanem wolborskim po tej reformie został ks. Władysław Mularczyk - proboszcz parafii w Wolborzu.

Obecnie funkcję dziekana wolborskiego sprawuje ks. Tomasz Owczarek, funkcję wicedziekana pełni ks. Roman Kurzdym, natomiast ojcem duchownym dekanatu jest ks. Bogdan Heliński.

Do dekanatu wolborskiego należy 7 parafii:

• Baby-Kiełczówka - proboszcz ks. Bogdan Heliński,
  • Będków - proboszcz ks. Sławomir Jałmużny, wikariusz - ks. Adam Dzierżanowski
  • Golesze-Swolszewice - proboszcz ks. Damian Skwara
  • Karlin - proboszcz ks. Roman Kurzdym,
  • Moszczenica - proboszcz ks. Władysław Paś, wikariusz ks. Artur Pytlak, rezydent ks. Marek Gębalski
  • Wolbórz - proboszcz ks. Tomasz Owczarek, wikariusz ks. Michał Czarnecki, wikariusz ks. Krzysztof Piec, rezydent ks. kan. Jerzy Jankowski
  • Włodzimierzów - proboszcz ks. kanonik Konrad Woźniak, wikariusz Ks. Janusz Ćwiąkała

Miejscowości w naszej parafii

Poniżej znajduje się wykaz miejscowości, znajdujących się w obrębie parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa:

• Białkowice nr 1-48
  • Żarnowica Mała
  • Żywocin

Kaplice

Na terenie parafii, prócz kościoła parafialnego, znajdują się również dwie kaplice.

Kaplica Św. Anny

Kaplica znajduje się na cmentarzu parafialnym. Pierwotnie na jej miejscu stał drewniany kościół nieznanej fundacji, prawdopodobnie z drugiej połowy XVI wieku. Po kilku pożarach i odbudowach został on rozebrany w 1886 roku. Zastąpiła go obecna murowana kaplica, wybudowana w latach 1886 - 1887 staraniem ks. Antoniego Gerlacha.

Jest to neogotycki budynek z czerwonej cegły, zbudowany na planie krzyża, z wieżyczką pośrodku dachu. W ołtarzu umieszczony jest obraz św. Anny.

Kaplica służy przede wszystkim do odprawiania ceremonii pogrzebowych. Corocznie, 26. lipca, odprawiana jest tu suma odpustowa.

Kaplica św. Rocha

Pierwotnie poza miastem, obecnie przy ulicy Warszawskiej, w pobliżu mostu na Wolbórce, stał drewniany kościół lub kaplica, prawdopodobnie z początku XVII wieku. Na jej miejscu w 1912 roku staraniem ks. proboszcza Ignacego Pertkiewicza zbudowana została obecna murowana kaplica. W ołtarzu umieszczony jest obraz św. Rocha.

Corocznie, 16. sierpnia, w uroczystość patrona, jest tu sprawowana Msza święta.

Biblioteka parafialna

Przy parafii w budynku salki parafialnej działa Biblioteka Parafialna. Czynna w niedziele od godziny 9:00 do 12:00. W księgozbiorze biblioteki można znaleźć pozycje z różnych dziedzin, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Zgromadzenie Sióstr "Jedność"

Na terenie parafii - w Wolborzu przy ul. Kościuszki 9 - znajduje się dom bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr "Jendość" pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wszystkich zainteresowanych działalnością zgromadzenia zapraszamy na stronę internetową: www.siostrytereski.com.