Parafia NMP Królowej Polski w Ozorkowie

Historia

Jeszcze przed 1992 rokiem wiernych z Ozorkowa opieką duszpasterską otaczali księża z jedynej w mieście parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla dobra wiernych 1 sierpnia 1992 roku abp. Władysław Ziółek erygował parafię oddaną opiece Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Trud organizacji duszpasterstwa i integracji nowo ustanowionej rodziny Chrystusowej spoczął na barkach księdza proboszcza Józefa Piaskowskiego.

Przez kolejne lata troskę kapłanów o życie religijne dopełniały starania o przygotowanie domu bożego.

4 maja 1995 roku przy ulicy Adamówek 4/6 wierni rozpoczęli budowę kościoła według projektu architektów Mirosława Rybaka i Marka Grymina oraz konstruktora inż. Janusz Freya. Kamień węgielny pod wznoszoną świątynię poświęcił Jan Paweł II w 1997 roku.

23 listopada 2002 roku abp. Władysław Ziółek poświęcił mury kościoła.

Tak, w ciągu kilku lat w zabudowę zachodniej części miasta wpisał się nowoczesny kościół z czerwonej cegły. Nawę główną wzniesioną na planie kwadratu kryje dach z dachówką, opadający dwuspadowo po przekątnej. Ściany wewnętrzne zdobią malowidła przedstawiające historię zbawienia, a okna wielobarwne witraże. We wnęce prezbiterium, na ścianie ołtarzowej przedstawiona jest scena ukrzyżowania – rozpięty na krzyżu Chrystus i stojący u jego stup św. Jan i Maryja. Obok znajduje się tabernakulum . Ołtarze boczne poświęcone są Matce Bożej Częstochowskiej i Miłosierdziu Bożemu. Wyposażenie kościoła stanowią także stacje Drogi Krzyżowej, chrzcielnica i dzwon.

Usytuowany pośród zieleni dom Pański góruje nad nowym osiedlem, przypominając o codziennej modlitwie i życiu zgodnym z Ewangelią. Kształtowaniu duchowości wiernych sprzyja działalność grup parafialnych. Podczas Mszy świętej posługę pełnią ministranci i śpiewa chór. 3 maja, w święto patronalne parafii ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywają się uroczystości odpustowe.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii NMP Królowej Polski w Ozorkowie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

KONTO PARAFIALNE

Bank Spółdzielczy w Ozorkowie:
26 8786 0001 0009 1213 2000 0001

Zdjęcia kościoła

O parafii NMP

Data erygowania:
1 VIII 1992 r. (abp Władysław Ziółek)

Budowa kościoła:
Rozpoczęcie budowy 4 V 1995 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka, Marka Grymina.

Pierwszy proboszcz:
śp. ks. Józef Piaskowski

Proboszcz w latach 2012-2022:
ks. Zenon Piechota

Obecny proboszcz:
ks. Jerzy Petera

Pn-Pt: 16.00 - 17.30

Sb: 09.00 - 10.00

Nd i św. kościelne - nieczynne