SKARBNICA ZAUFANIA SPOŁECZNEGO

W chwili, gdy polskie wyższe wojskowe szkolnictwo medyczne uroczyście obchodzi swoje siedemdziesięciolecie, w imieniu archidiecezji łódzkiej z radością przyłączam się do gratulacji i życzeń, jakie napływają na ręce Pana Generała, Rektora Wojskowej Akademii Medycznej naszego miasta i jakie dziś, niczym w barwnej wiązance kwiatów, otrzymują od najbliższych promowani na pierwszy stopień oficerski Absolwenci znakomitej uczelni.

2. Wojskowe wyższe szkoły medyczne zawsze kształciły fachowców wysokiego lotu. W powszechnej opinii mundur lekarza wciąż pozostaje gwarantem troskliwej opieki nad pacjentem. Tej gwarancji nie podważały nigdy zmienne pogody społeczne, nawet bardzo kapryśne. Lekarzowi wojskowemu zwykło się wypisywać "czek in blanco". Uważano, że nie tylko jego fachowość była wzorcowa, ale i morale przykładne, i że jego służba ojczyźnie była głębsza.
Panu Generałowi, Senatowi uczelni, Profesorom i Studentom w dniu jubileuszu składam to jedno życzenie: oby łódzka Wojskowa Akademia Medyczna w dalszych latach potwierdziła swą żywą obecnością skarbnicę niezmiennego zaufania społecznego. I niech przyjmie to w sposób sobie najwłaściwszy - jako nader zobowiązujący rozkaz wojskowy, któremu nie wolno się sprzeniewierzyć, którego nie godzi się w czymkolwiek zaniedbać. Tym bardziej, że jest to rozkaz społeczny.

3. Promowani dziś Oficerowie! Oto przede wszystkim Wasze święto. Do Was przeto pragnę zwrócić się ze słowem szczególnym. Bądźcie pozdrowieni! W Waszych uszach, przywykłych do mowy zwięzłej i konkretnej, słowo to powinno zabrzmieć całą ludzką i chrześcijańską treścią, jaką je wypełniam. Bądźcie pozdrowieni w Waszym wielkim dniu! Stańcie się nadzieją tych, do których będziecie posłani na wzbogacanie skarbnicy lekarza wojskowego. Przecież Wasze dystynkcje oficerskie, jakie odtąd nosić będziecie na ramionach, mają być oznaką Waszej większej służby Polsce i Polakom.

4. I jeszcze jedno pragnę powiedzieć - Wam i współtworzącym polskie wyższe wojskowe szkolnictwo medyczne. Nasz rzymski gość, kardynał Fiorenzo Angelini, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterskiej dla Służb Zdrowia, otrzymał niedawno od Papieża Jana Pawła II - jak nam powiedział przedwczoraj - list powiadamiający go, że Ojciec Święty ustanowił 11 lutego każdego roku jako Światowy Dzień Chorych. W liście tym Namiestnik Chrystusowy wyraża życzenie, by ci którzy w jakikolwiek sposób oddają się chorym, szerzyli apostolat miłości, której współczesny świat ponad wszystko najbardziej potrzebuje. Niech zatem papieskie życzenie będzie przez Was przyjęte z należnym, wojskowym poszanowaniem. W świecie znaczonym przez walki, choroby i śmierć, stańcie się apostołami zdrowia i życia, ofiarnej miłości względem każdego człowieka i apostołami pokoju.

70-lecie Wojskowej Administracji Medycznej,
26 czerwca 1992 r.