WIELKA I PASJONUJĄCA PRACA
W dniu 1 września wszyscy uczniowie, po rozstaniu się z wakacjami, ponownie powitali swoją szkołę. To samo uczynili ich nauczyciele i wychowawcy.2. A zatem czeka Was w tym roku, Kochane Dzieci i Droga Młodzieży, wielka i pasjonująca praca! Pod kierunkiem Waszych Księży Prefektów oraz Sióstr i Pań Katechetek będziecie wydobywać z tych trzech przemówień papieskich to wszystko, co Ojciec Święty pragnął Wam przekazać. Znajdziecie tam przede wszystkim praktyczne pouczenia, jak postępować, aby żyjąc w niełatwych warunkach, pełnić wiernie wolę Bożą i trwać w solidarnej wspólnocie z innymi ludźmi. A dalej, jak pracować, aby szanując godność swoją i bliźnich, wytrwale i wszechstronnie rozwijać się. Jakie kroki podjąć, aby kontynuować i upowszechniać wielkie tradycje chrześcijańskie naszego narodu oraz ocalić wiarę tych, którzy się chwieją. Co robić, aby wypracować w sobie na zawsze postawę dziecka Bożego.
Takich i podobnych pytań oraz odpowiedzi możemy w łódzkiej katechezie Papieża odnaleźć jeszcze więcej, uzupełniając ją licznymi przemówieniami, które Ojciec Święty wygłosił w tym roku w innych miastach polskich.
W wygłoszonych u nas przemówieniach Ojciec Święty przypomniał nam ponadto kilka wybitnych postaci chrześcijan, którzy w różny sposób związani byli z Łodzią i ziemią łódzką. Wymienił św. Maksymiliana, bł. Urszulę Ledóchowską, Sługę Bożą Wandę Malczewską oraz Sługę Bożą Stanisławę Leszczyńską. Jestem przekonany, że przypomnienie tych wielkich i wspaniałych ludzi przyjęli ze szczególną wdzięcznością zwłaszcza wszyscy wychowawcy naszej diecezji. Tak bardzo bowiem potrzebują oni prawdziwych wzorców osobowych w swojej trudnej pracy pedagogicznej. Niezbyt odległe są przecież czasy, gdy w miejsce autentycznych wzorców osobowych oferowano często zaledwie ich żałosne imitacje.
Z kolei, rodzicom oraz katechetom Ojciec Święty przypomniał, że wszyscy oni ponoszą odpowiedzialność za wielkie i ważne dzieło katechizacji. Każdy we właściwym sobie zakresie. I tak na przykład rodzice od chwili chrztu dziecka przyjmują ścisłą odpowiedzialność za jego religijne wychowanie, a tym samym za jego katechezę. Są oni również odpowiedzialni w jakiejś mierze za całokształt katechizacji w swojej parafii. Wynika to z faktu, że katecheza jest zbiorowym obowiązkiem całego Kościoła (por. homilię papieską wygłoszoną na Lublinku, 7). Wszyscy zadośćczynią temu obowiązkowi również i wtedy, gdy sami są katechizowani. Kościół katechizujący jest bowiem Kościołem ustawicznie katechizowanym.
W całym Kościele przeżywamy obecnie Rok Maryjny. Patronką i Przewodniczką w wypełnianiu najważniejszych zadań tego Roku jest zatem Matka Boża. Ufamy mocno, że także w katechizacji, która jest naszym wspólnym dziełem, Maryja okaże się nam niezawodną Protektorką i najlepszą Nauczycielką.
Na pełen wielkich nadziei nowy rok szkolny i katechetyczny - Dzieciom, Młodzieży i Rodzicom, a także wszystkim, którzy ofiarnie pełnią swoje powołanie w salach katechetycznych i w klasach szkolnych mojej diecezji, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
Odezwa u progu nowego roku szkolnego,
28 sierpnia 1987 r.