BYĆ "SOLĄ ZIEMI" I "ŚWIATŁEM ŚWIATA"
Miesiące wakacyjne są już poza nami. Natomiast przeżycia wyniesione z kolonii i obozów letnich, z wycieczek i wspaniałych zabaw znalazły się w sferze wspomnień. Do oddalającego się czasu nie możemy wrócić, ale do wspomnień, zwłaszcza radosnych i przyjemnych, wracamy często i chętnie. Niektóre z nich będą nam towarzyszyły w ciągu całego roku szkolnego.2. Podczas niezapomnianej wizyty w Łodzi, w czerwcu
1987 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przypomniał nam o obowiązku katechizowania siebie przez całe życie. Do powinności tej nawiązuje w naszych parafiach między innymi katecheza dla młodzieży pracującej i dla studentów, a także katecheza dla osób dorosłych, która przybiera różnorakie formy. Odwołując się do łódzkiej wypowiedzi Papieża, pragnę z naciskiem podkreślić, że udział w katechezie jest obowiązkiem, każdego chrześcijanina. Z wielkim uznaniem przeto myślę o dorosłych wiernych, którzy zwracają się do swoich duszpasterzy z prośbą o zorganizowanie im systematycznej katechezy.
Katecheza jest niezastąpioną pomocą w dążeniu chrześcijanina do doskonałości duchowej. Największym jednak i najskuteczniejszym źródłem mocy i energii w tym dążeniu jest Najświętsza Eucharystia. Z wypowiedzi Chrystusa wynika niezbicie, że nie ma u człowieka rozwoju duchowego bez Eucharystii. "Jeżeli nie będziecie pożywać ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi jego, nie będziecie mieć życia w sobie" (J 6, 53).
Odbyty w czerwcu bieżącego roku nasz II Diecezjalny Kongres Eucharystyczny pozwolił nam jeszcze głębiej zrozumieć, jak wiele znaczy Najświętsza Eucharystia w życiu religijnym i moralnym chrześcijanina. Rozpoczęty w tych dniach rok katechetyczny przeżywać będziemy w perspektywie minionego Kongresu. Jego głębokie treści i wymowa staną się przedmiotem dalszej refleksji w naszych kościołach oraz w salach katechetycznych. Wyrażam nadzieję, że wspólna praca, podjęta w ramach katechezy może zrodzić na tym odcinku dalsze, cenne owoce kongresowe.
U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego pragnę odwołać się do wypróbowanej odpowiedzialności wszystkich pedagogów, którzy na terenie diecezji łódzkiej pracują w szkolnictwie oraz tych, którzy w katechizują, aby w imię miłości do człowieka i w trosce o przyszłość chrześcijańskiego narodu, podejmowali ofiarnie wszystkie możliwe wysiłki zmierzające do zapewnienia uczniom i wychowankom pełnego rozwoju duchowego i moralnego. Ufam jednocześnie, że w tym ogromnym trudzie będą im życzliwie i skutecznie pomagać wszyscy rodzice.
Dzieciom, Młodzieży, Rodzicom oraz wszystkim, którzy podejmują w tych dniach nowy trud nauczania i wychowania w salach katechetycznych i w klasach szkolnych udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
Odezwa u progu nowego roku szkolnego,
30 sierpnia 1988 r.