Wstęp
Jako słuchaczka Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Łodzi, w ramach pracy dyplomowej, opracowałam projekt socjalny Źródło, którego celem było wskazanie możliwości korzystania z oferty, jaką proponują Instytucje katolickie w Łodzi dzieciom i młodzieży. W oparciu o wiedzę teoretyczną, praktyczną, własne doświadczenia, po rozpoznaniu potrzeb oraz zasobów tkwiących w łódzkim środowisku uznałam, iż istnieje konieczność dostarczenia społeczeństwu informacji o działaniach Kościoła katolickiego, który służy Ewangelii i człowiekowi. Podejmuje zadania z dziedziny pracy socjalnej takie jak: wspieranie rozwoju, profilaktyka, ratownictwo, kompensacja.
Projekt wdrożyłam przy owocnej współpracy z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, które przyjęło współodpowiedzialność za tworzone dzieło oraz Komisją ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Forum Ruchów i Organizacji Katolickich, Stowarzyszeniem Civitas Christiana, Wspólnotą "Ognisko Miłości" z Olszy. W efekcie realizacji zadań zgromadziłam i opracowałam informacje potrzebne do utworzenia bazy danych oraz by zasoby dostarczyć społeczności lokalnej wydałam informator "Źródło" i opublikowałam w Internecie: www.archidiecezja.lodz.pl/organiz . Sądzę, że podjęta inicjatywa ułatwi dostęp do poznania i korzystania z Zasobów jakie posiada Kościół Rzmsko-katolicki. Różnorodna Jego oferta pomoże młodym w poszerzeniu możliwości organizacji czasu wolnego, zaspokojeniu potrzeb związanych z rozwojem fizycznym, duchowym, kulturalnym i intelektualnym a także pomoże we współpracy wszelkim organizacjom podejmujących pracę socjalną w wymiarze prakseologicznym, aksjologicznym, społecznym szczególnie działaniom profilaktcznym. Pragnę serdecznie podziękować osobom, instytucjom katolickim, które przekazały informacje, wspierały moje działania i w sposób twórczy przyczyniły się do powodzenia przedsięwzięcia. Nie sposób wymienić wszystkich, z którymi współpracowałam, ale będę pamiętać o Waszej życzliwości, otwartości i udzielonej pomocy w trakcie realizacji projektu. Wyrazy wdzięczności kieruję również wobec Centrum Komputerowego Archidiecezji Łódzkiej za podjętą inicjatywę udostępnienia stron internetowych dla informatora "Źródło" i aktualizacji danych. W imieniu własnym oraz tych, którzy będą korzystać z informacji, prosimy o aktualizację danych, gdyż jest ona priorytetowym zadaniem podjętym w celu kontynuowania dzieła i jego rozwoju. Na zakończenie podzielę się radością, iż informator "Źródło", miałam zaszczyt wręczyć w dn. 17. 05. 2000, J. E. Ks. Arcybiskuowi Władysławowi Ziółkowi, na konferencji w Radzie Miejskiej, która dotyczyła tematu: "Chrześcijanin wobec problemu ubóstwa i opuszczenia".Wydarzenie to stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie, nagrodę za poniesiony trud włożony w realizację zadań oraz jest jednym z ważnych wskaźników, iż nasze działanie było potrzebne. Jestem szczęśliwa, gdyż podjętą inicjatywę mogłam zrealizować dzięki "siłom społecznym" i osiągnąć zamierzone cele, ale także zatroskana o rozwój informatora. Zapraszamy do zaprezentowania się w informatorze wszelkie grupy modlitewne, organizacje katolickie z terenu Archidiecezji Łódzkiej. Aktualizacji danych można dokonać: Halina Mirowska
1.1.Apostolat Maryjny czyli czciciele MB Cudownego Medalika
Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym powstałym w 1980 roku z okazji 150 rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure w Paryżu. Nawiązuje on do działalności Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które powstało z inicjatywy ks. Franciszka Domaradzkiego - misjonarza - w byłej Galicji. W dniu 8 czerwca 1905r. Stowarzyszenie to zatwierdzone zostało przez Papieża Piusa X i oddane pod opiekę Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Szczególną opiekę nad nim roztaczał każdorazowo Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia. Po II wojnie światowej Stowarzyszenie podzieliło los innych organizacji kościelnych w Polsce. W 1980r. - uwzględniając ówczesne warunki polityczne - zorganizowano Apostolat Maryjny - nie jako stowarzyszenie, lecz w postaci grup nieformalnych, składających się z ludzi świeckich inspirowanych dekretem Soboru Watykańskiego II "O apostolstwie świeckich". Grupy te przyjęły ściśle określone cele i środki działania oraz specyficzne cechy duchowości.
Apostolat Maryjny ma potrójny cel:
Duchowość:
Prawa i obowiązki członków
Zarząd
Środkiem apostolskiego działania jest:
Nasze pozdrowienie: "Wszystko z Niepokalaną"!
Spotkania odbywają się nieregularnie z reguły raz w miesiącu. Prosimy o wcześniejszy kontakt z Panią K. Pawlak tel. (0-42) 678 46 53
Centralny Ośrodek Apostolatu Maryjnego:
Opiekun duchowy A.M. w Archidiecezji Łódzkiej
Dyrektor Diecezjalny:
1.2. Duszpasterstwo Akademickie
Jakie masz wyobrażenie o Bogu, co o Nim myślisz w głębi swego serca? Czy naprawdę wierzysz, że jest On bardzo dobry, że jest Miłością?
Duszpasterstwo Akademickie to przede wszystkim LUDZIE, MIEJSCE, CZAS I SZANSA.
LUDZIE złączeni wspólną drogą życia, studiów, ideałów, oczekiwań, pragnień. Ludzie, którzy poprzez doświadczenie spotkania przeżywają niezwykłą możliwość rozwoj i wzrostu w swoim społeczeństwie. Doznają prawdziwej radości budowania wspólnoty osób, więzi z drugim człowiekiem poprzez doświadczenie Boga.
MIEJSCE spotkań, dyskusji, rozrywki i przyjaźni. Wiele jest miejsc, które nas odpychają, to dzięki budowaniu go przez nas samych, może być tym wymarzonym, do którego chętnie się wraca nawet po latach.
CZAS wielkich radości, doświadczeń, czas zdobywania pełni życia w Jezusie, czas szukania i zbierania owoców.
SZANSA budowania życia w społeczności, która czerpie moc od Chrystusa, społeczności, która bez obaw i wykrętów idzie za Mistrzem, który pociesza i raduje, ale też poucza i gani.
Wszystko co dzieje się w Duszpasterstwie jest dziełem wspólnoty. Duszpasterstwo to przede wszystkim dbałość o wychowanie młodych ludzi. Rozwój duchowy idzie w parze z rozwojem intelektualnym i fizycznym. "DA" uczy studenta być chrześcijaninem, obywatelem i członkiem rodziny. Tu można zrozumieć szczęście bycia chrześcijaninem.
Nie poddawaj się łatwiźnie i bylejakości! Chrystus czeka na Ciebie. Możesz być narzędziem Jego MIŁOŚCI.
1.2.1. Duszpastertwo Akademickie "Piątka"
Adres: Parafia św. Stanisława Kostki
Możliwość kontaktu z Duszpasterzami
Co dzieje się w DA "Piątka"
Do Duszpasterstwa się nie zapisuje ale się nim staje przez twórczą obecność !
Program tygodniowy:
Niedziela - Msza św. akademicka w bazylice archikatedralnej godz.19.00
Szczegółowy program jest dostępny w gablotach parafii św. Stanisława. Kostki, w naszej siedzibie oraz na naszej stronie w Internecie.
Uwaga najpilniejsze informacje !
XV Światowy Dzień Młodzieży z Ojcem Świętym 10-20.08.2000 r.
Zapraszamy Ciebie! Dojście - ul. Skorupki 7, wciśnij domofon Kaplica DA 5, wejście od podwórka II-i budynek.
1.2.2. Duszpasterstwo Akademickie "Węzeł"
Adres: Parafia Św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Możliwość kontaktu z Duszpasterzami DA "Węzeł":
Duszpasterstwo Akademickie "Węzeł"
Przedstawiamy Ci poniżej formy i sposoby działalności DA "Węzeł". Wierzymy, że i Ty znajdziesz coś dla siebie!
Stowarzyszenie "Węzeł" działa od czerwca 1992 r. Swym działaniem obejmuje środowisko studenckie oraz osoby niepełnosprawne. Siedzibą Stowarzyszenia jest DA "Węzeł"
Świetlica Małych Dzieci - jest to świetlica dzienna dla dzieci z rodzin zagrożonych patologią. Działa w ramach Stowarzyszenia Małych Dzieci w oparciu o studentów pedagogiki i psychologii oraz wolontariuszy, we współpracy z Urzędem Miasta i uczelniami łódzkimi. Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00
Program tygodniowy DA "Węzeł":
Ponadto :
1.2.3. Duszpasterstwo Akademickie w parafii Najświętszego Imienia Jezus
Łódź ul. Sienkiewicza 60
Te trzy Ośrodki oferują program codzienny. Msza św. z reguły o 19.00
1.3. Duszpasterstwo Młodzieży Niepełnosprawnej
Już od kilku lat młodzież niepełnosprawna naszego miasta gromadzi się w Duszpasterstwie Akademickim "Węzeł" przy kościele św. Teresy w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 1/3 w pierwsze soboty miesiąca o godz. 11.00. Pragniemy poprzez wspólną modlitwę, udział w Eucharystii oraz zapoznanie się z tekstami nauczania papieskiego przygotować duchowo do głębokiego przeżycia XV Światowego Dnia Młodzieży oraz Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.
Duszpasterz:
Ks. Piotr Kosmala
Par. Opatrzności Bożej ul. Kolińskiego 26
tel. (0-42) 659-41-28
1.4. Eucharystyczny Ruch Młodych
Eucharystyczny Ruch Młodych jest kontynuacją Krucjaty Eucharystycznej. Podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Lourdes w 1914 r. stwierdzono potrzebę utworzenia dla dzieci organizacji o profilu wychowania eucharystycznego. W roku 1916 Krucjata Eucharystyczna zostaje założona przez Ojca Bessieur SJ jako organizacja działająca w ramach Apostolstwa Modlitwy, prowadzonego przez Księży Jezuitów. W Polsce KE została założona w 1925 roku przez Bł. Urszulę Ledóchowską. We wrześniu 1985r. w ramach przygotowań do II krajowego Kongresu Eucharystycznego w Polsce, została reaktywowana na prośbę księży Biskupów w archidiecezji poznańskiej przez Siostry Urszulanki SJK. Stopniowo EK obejmowała swym zasięgiem inne diecezje, działając pod nową nazwą: Eucharystyczny Ruch Młodych /ERM/.
Realizacja zasad ma na celu:
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego
Parafia Świętej Teresy
1.5. Forum Młodych Archidiecezji Łódzkiej
Inicjatorem Forum jest Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek. Forum jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego, nawołującego do właściwego przygotowania młodego pokolenia do podjęcia odpowiedzialności za nowe milenium oraz przekraczania wszelkich podziałów społecznych, religijnych, politycznych na rzecz budowania cywilizacji miłości.
Forum stawia sobie dwa zasadnicze cele :
W czym Forum może pomóc katechetom, wychowawcom i młodzieży ?
Wszelkie informacje na temat Forum można uzyskać:
Sekretariat Forum "M"
1.6. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Celem zaspokojenia duchowych i społecznych potrzeb młodego pokolenia katolików- Konferencja Episkopatu Polski Dekretem z dnia 10 października 1990 r. powołała Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jest ono stowarzyszeniem kościelnym, zrzeszającym młodych katolików świeckich, działającym na terenie całej Polski. Stowarzyszenie pozostaje pod zwierzchnim kierownictwem Konferencji Episkopatu Polski, która czuwa nad jego formacją i działalnością przez generalnego księdza asystenta. W swoich ideach, zadaniach i sposobach działania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących częścią Akcji Katolickiej, działających w Polsce do roku 1953, uwzględniając potrzeby obecnej katolickiej młodzieży polskiej. Podstawowe struktury organizacyjne Stowarzyszenia na terenie kraju są ściśle związane ze strukturami organizacyjnymi Kościoła.
W diecezjach Stowarzyszenie pozostaje pod zwierzchnim kierownictwem biskupa diecezjalnego, który je powołuje i rozwiązuje oraz czuwa nad formacją i jego działalnością przez diecezjalnego księdza asystenta. Siedzibą Stowarzyszenia diecezjalnego jest miasto- siedziba biskupa diecezji. Z ramienia władzy kościelnej opiekę duchową nad Stowarzyszeniem sprawują księża asystenci. Czuwają oni nad duchową formacją członków oraz doktrynalną prawowiernością w sprawach wiary i moralności, a także nad zgodnością działalności ze statutem Stowarzyszenia.
Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo w wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.
Stowarzyszenie zrzesza młodzież katolicką; nie wyklucza młodzieży, która równocześnie należy do innych organizacji, stowarzyszeń czy ruchów katolickich. Myślą przewodnią Stowarzyszenia jest:
Siedziba:
1.7. Grupy funkcjonujące w parafiach Łodzi
- Koło przy Zgromadzeniu Sióstr Honoratek
1.8. Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberatione)
Ruch Komunia i Wyzwolenie zrodził się we Włoszech w 1954 r. z doświadczenia wiary ks. Luigi Giussaniego. Jego włoska nazwa brzmi "Comunione e Liberatione" (CL). Genezy tego ruchu kościelnego można się doszukać w odkryciu przez ks. Giussaniego faktu, że "Słowo stało się Ciałem".
Na czym polega ta praca?
Na jakim forum ta praca się odbywa?
Gdzie jest najłatwiej?
Wspólnoty Ruchu są dziś obecne w 70 krajach na wszystkich kontynentach.
Odpowiedzialny za Ruch w Polsce:
Serdecznie zapraszamy każdego: przyjdź - zobacz - posłuchaj!
Legion Małych Dusz Miłosiernego Serca Jezusa został założony w Belgii dnia 25 września 1971 roku i dzisiaj jest rozkrzewiony w wielu krajach na pięciu kontynentach. Znajduje on swój początek w "Przesłaniach Miłości Miłosiernej do Małych Dusz". "Przesłanie" jest książką w której Małgorzata, matka rodziny robotniczej w Walonii pod wpływem mistycznych łask, otrzymanych od Pana, zapisywała od roku 1965, na polecenie swego kierownika duchowego, natchnienia wewnętrzne, mające stać się, kilka lat później, podstawą do powstania stowarzyszenia wiernych.
Oto niektóre słowa Jezusa skierowane do Małgorzaty:
Dnia 21 listopada 1983 roku, w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Jego Ekscelencja Ks. Biskup G.-M. van Zuylen zaaprobował statut "Legionu Małych Dusz" i uznał go jako stowarzyszenie prywatne.
Tożsamość i cele: w jedności z Papieżem i Kolegium Biskupów, Legion uczestniczy w trosce całego Kościoła, aby wzbudzić w każdym ochrzczonym żywą świadomość wezwania do świętości, które to wezwanie wypływa z powołania, otrzymanego na chrzcie św. Legion przynosi swoją specyficzną odpowiedź przez głoszenie Miłości Miłosiernej Serca Jezusa.
Duchowość jest ewangeliczna: proponuje ona włączenie się w dziecięctwo duchowe po linii św. Teresy z Lisieux i wsłuchanie się w "Przesłanie Miłości Miłosiernej do Małych Dusz". Jest ona skupiona na miłości Pana naszego Jezusa Chrystusa: stara się Go ukochać i szerzyć miłość do Niego przez wstawiennictwo chwalebnej Dziewicy Maryi. Idąc po linii całkowitej wierności Kościołowi, Legion stara się, by wszyscy przyjęli i wiernie wypełniali całe nauczanie i decyzje Magisterium, jako wyraz konkretnej miłości do naszego Pana i jako lekarstwo na kryzys wiary w drugiej połowie XX wieku. Metodą uświęcenia jest modlitwa i działalność apostolska. Modlitwa karmi się Pismem Świętym, medytowanym przy pomocy "Przesłań Miłości Miłosiernej". Tej modlitwie towarzyszy odmawianie różańca. Stara się ona wzbudzić postawę zaufania i pokory. Ta modlitwa oddania się znajduje swoją gwarancję autentyczności w praktyce miłości bliźniego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na najuboższych duchowo i materialnie. Działanie apostolskie Legionu polega na rozszerzaniu "Orędzia Miłosiernej Miłości do Małych Dusz" we wszystkich krajach świata, gdzie Legion jest założony i we wszystkich możliwych językach. Legion bierze w ten sposób swój udział w misji ewangelizacyjnej.
Legion tworzą grupy Małych Dusz, nazywane "wysepkami świętości", których członkowie zbierają się co najmniej raz w miesiącu. Grupy te pomagają w uświęcaniu się i przyczyniają się do ewangelizacji zgodnie z zasadami ruchu.
Władze: Legion Małych Dusz podlega nadzorowi miejscowego Ordynariusza, tak w diecezji Liége jak i we wszystkich innych diecezjach, gdzie obecność Legionu uzyskała pisemną zgodę danego biskupa.
Członkowie Stowarzyszenia: Członkowie Legionu Małych Dusz dzielą się na członków czynnych i sympatyków. Aby zostać czynnym członkiem Legionu, należy spełnić następujące warunki: być ochrzczonym w Kościele katolickim, lub być do niego przyjętym, być bierzmowanym lub w przypadku braku bierzmowania, wyrazić chęć do przyjęcia tego sakramentu, należeć do "wyspy świętości" i uczestniczyć regularnie w spotkaniach, chyba że istnieją obiektywne przeszkody. Po roku uczestnictwa w "wyspie świętości" odczytać akt ofiarowania, obowiązujący w Legionie, wobec swojej grupy i w obecności duszpasterza, uiścić składkę, która jest wyrazem wsparcia akcji i dzieła rozkrzewiania Legionu.
Spotkania LMD: Pierwsze soboty miesiąca o godz. 15.00
Adres kontaktowy z sekretariatem w Polsce
Ks. Grzegorz Nowak tel. 0-601-710-564
1.10. Młodzież Trzeciego Tysiąclecia
Kim jesteśmy:
MTT stara się pomóc biskupom i księżom poprzez organizowanie parafialnych misji, organizowanie spotkań indywidualnych
i grupowych, aby dotrzeć do niewierzących, "niepraktykujących" katolików i wszstkich, którzy odeszli od Kościoła, aby przyjść im z pomocą, odpowiedzieć na pytania oraz zachęcić do włączenia się w życie Kościoła.
JEŚLI CHCESZ UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:
Młodzież Trzeciego Tysiąclecia
Tomasz Pytel
Świadectwa:
"W ciągu tysiącletniej historii Kościoła w Polsce przybywały tu nowe wspólnoty zakonne, które wniosły, sobie właściwe charyzmaty, ubogacając nasz Kościół. Jestem przekonany, że Legioniści Chrystusa wraz ze swoją młodzieżą z MTT wniosą nowy zapał ewangeliczny w nasze społeczeństwo".
(Arcybiskup Tadeusz Gocłowski,Metropolita Gdański)
" Niech ten nowy apostolat umocni wiarę każdego, który go napotka, ponieważ owocem wiary jest miłość a owocem miłości jest służba. Młodzi mają dużo do ofiarowania. Tak jak pierwszą wspólnotę chrześcijańską, niech świat poznaje, że jesteście Chrześcijanami poprzez miłość, którą obdarzacie każdego człowieka. Niech wam Bóg błogosławi".
( Matka Teresa z Kalkuty)
" Pracując z MTT miałam prawdziwą możliwość wzrastania w mojej miłości do Chrystusa. Teraz moja wiara jest o wiele głębsza, o wiele żywsza".
( Agnieszka Morawa, MTT, Kraków)
1.11. Odnowa w Duchu Świętym
Czym dokładnie jest Odnowa w Duchu Świętym (zwana też Odnową Charyzmatyczną) trudno jest opisać. Wyjątkiem byłoby może stwierdzenie, iż stanowi ona olbrzymią łaskę od Boga niczym przez ludzi niezasłużoną. Od innych ruchów różni się pod wieloma względami. Nie chodzi tutaj bowiem o powstanie jakiejś specjalnej nowej duchowości, reguły życia, czy konstytucji (np. jezuici, karmelici lub franciszkanie). Jej sednem jest natomiast odnowienie i uświęcenie życia duchowego chrześcijan, nadanie mu nowego smaku, oświetlenia wszystkich jego aspektów, lepsze rozumienie słowa Bożego itd. Odnowa nie tworzy żadnych specyficznych struktur, które starałaby się poddać Kościołowi Powszechnemu do akceptacji. Jeśli już powstają jakieś struktury o charakterze służebnym (np. na świecie ICCRS - Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, lub w Polsce KZK - Krajowy Zespół Koordynatorów), to mają one za zadanie koordynować poszczególne posługi.
Brak jest założyciela - konkretnego człowieka. Uznaje się powszechnie, że całe poruszenie pochodzi od samego Ducha Świętego, stale obecnego w Koście i odnawiającego go. Co prawda, można wskazać moment w historii, w którym katolicy po raz pierwszy przeżyli nadzwyczajne doświadczenie obecności i działania Ducha Świętego (studenci i wykładowcy Uniwersytetu Duquesne w USA w marcu 1967 r.). Jednakże już na początku XX w. w kościołach protestanckich miały miejsce nadzwyczajne ingerencje Ducha Bożego, w wyniku których zaczęły się tworzyć zaczątki Kościołów Zielonoświątkowych. Kościół Katolicki obserwując ożywienie charyzmatyczne u braci odłączonych nie mógł pozostać obojętny. Stąd w czasie obrad Soboru Watykańskiego II w 1963 r. poważna dyskusja teologiczna dotyczyła charyzmatów. Owocem jej było zamieszczenie w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele zapisu o tym, że Duch Święty prowadzi i uświęca Kościół nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również udzielając wiernym szczególnych, szeroko rozpowszechnionych łask (charyzmatów) w celu odnowy i rozbudowy Kościoła (KK 12). Szczególną rolę przy wprowadzeniu powyższego zapisu odegrał kardynał z Belgii ś.p. ks. Leon J. Suenens. Jednak ani on, ani pierwsi charyzmatycy nie rościli sobie prawa do tytułu założycieli Odnowy w Duchu Świętym.
W Odnowie Charyzmatycznej nie idzie również o jakiś specjalny ruch modlitewny, charakteryzujący się tym, że ludzie uwielbiają Boga równocześnie, entuzjastycznie, wznosząc ręce do góry, a do tego objawiają się w czasie spotkań modlitewnych charyzmaty epifanijne (nadzwyczajne), jak dar języków, proroctwa, uzdrowienia, słowa poznania, czy inne. Rzecz jasna wszystkie te przejawy działania Ducha Świętego są obecne w Odnowie, ale wcale nie są konieczne, aby nazwać jakąś grupę charyzmatyczną. Co więcej, aby identyfikować się z Odnową Charyzmatyczną nie trzeba nawet być uczestnikiem grupy modlitewnej o takim charakterze. Tym co w istocie łączy wszystkich członków Odnowy w Duchu Świętym jest doświadczenie chrztu w Duchu Świętym (zwanego też "wylaniem Ducha Świętego", lub "napełnieniem Duchem Świętym"). Chrzest w Duchu Świętym jest wydarzeniem pozasakramentalnym, lecz wypływającym z sakramentu chrztu i bierzmowania. Był on obecny u początków pierwotnego Kościoła (Pięćdziesiątnica - Dz 2, 1-41), a więc nie jest niczym nadzwyczajnym w tradycji chrześcijańskiej. Wylanie Ducha Świętego wprowadza chrześcijanina w doświadczenie bezpośredniego przeżycia miłości Bożej (Rz 5,5) i stanowi wypełnienie obietnicy Jezusa, zapowiadającego przyjście "innego Pocieszyciela" (J 14,16; 16,7). Obecnie podstawową formą ewangelizacji, prowadzącą, poprzez modlitwę o uzdrowienie wewnętrzne i uznanie Jezusa jako Pana i Zbawiciela swojego życia, do modlitwy o napełnienie w Duchu Świętym jest kilkutygodniowe seminarium życia w Duchu (zwane też niejednokrotnie: rekolekcjami ewangelizacyjnymi odnowy - REO).
W Polsce pierwsze grupy Odnowy Charyzmatycznej powstawać zaczęły w połowie lat 70. Ks. A. Płonka, ks. dr M. Piątkowski, ks. bp B. Dembowski, o. J. Kozłowski SJ, o. A. Szulc SJ i ks. A. Grefkowicz zapragnęli przenieść doświadczenie chrztu w Duchu Świętym do Polski i ... udało się znakomicie. Obecnie istnieje w naszym kraju około 740 grup modlitewnych Odnowy we wszystkich diecezjach. Zbiera się w nich na cotygodniowej modlitwie ponad 30 tys. osób. Jednakże o zasięgu całego ruchu świadczyć mogą coroczne czuwania modlitewne Odnowy Charyzmatycznej, gromadzące średnio 200 tys. uczestników.
Co dzieje się w Ośrodku Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa?
W naszym Ośrodku, który powstał na przełomie 1987/88 roku, można wyszczególnić 6 głównych nurtów działalności i zaangażowania:
1. GRUPY MODLITEWNE
- Mocni w Duchu
- Przymierze
Jej główny charyzmat i kierunek działania to ewangelizacja w środowisku młodzieży szkół średnich. Choć w grupie tej na ogół spotyka się młodzież licealna i studenci, to jednak raz na miesiąc uczestniczą w specjalnym spotkaniu także rodzice.
2. MSZE ŚWIĘTE Z POSŁUGĄ MODLITWY O UZDROWIENIE I UWOLNIENIE
Odprawiają się w ostatni poniedziałek miesiąca godz. 18.00 w par. OO. Jezuitów ul. Sienkiewicza 60 i w II wtorek miesiąca w par. Św. Teresy ul. Kopcińskiego 1/3. Kiedy rozpoczynaliśmy Msze święte połączone z modlitwą o uzdrowienie i charyzmatycznym posługiwaniem wspólnocie Kościoła, zgromadzonej w imię Jezusa Chrystusa, na pierwszej Mszy, w listopadzie 1992 r. było 100-200 osób. Bóg pomnażał naszą wiarę, a obecnie w Eucharystii połączonej z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie uczestniczy 2500-4000 osób z całej Polski, głównie z województw ościennych do łódzkiego, pojawiają się także goście z zagranicy. Dzisiaj nie sposób policzyć tych, którzy doświadczyli Bożej mocy uzdrowienia, uwolnienia czy nawrócenia podczas tych Eucharystycznych spotkań. Boże miłosierdzie związane z tymi wydarzeniami wiary sięga także poza czas spotkań i dotyka ludzi poprzez 3 książki, które są jakby żywymi reportażami tych wydarzeń: Jezus uzdrawia w Eucharystii; Jezus uwalnia w Eucharystii i Duch Święty jednoczy w Eucharystii. Ojciec Józef Kozłowski, autor książek zdecydował się zebrać i opracować w wersji książkowej to, co działo się na tych Mszach, by osoby, które uczestniczyły w tych wydarzeniach mogły się wielokrotnie do tych doświadczeń odwoływać i trwać w dziękczynieniu, dla innych natomiast mają być one zachętą do ufnego zbliżenia się do Bożego miłosierdzia objawiającego się dziś w tajemnicy Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa.
W Archidiecezji Łódzkiej koordynację prac grup Odnowy w Duchu Świętym prowadzą:
Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym
1.12. Oratorium
Program Wychowawczo-Duszpasterski:
1. Cel główny Oratorium.
Oratoria funkcjonujące w parafiach Łodzi
MŁODZIEŻOWE GRUPY ORATORYJNE:
Grupa Formacyjna Animatorów Oratorium
ORATORIUM CZYNNE. 15.00-18.30
Parafia MB Wspomożenia Wiernych
Oratorium - Salezjańskie Centrum Młodzieżowe w roku szkolnym 1999/2000 proponuje dzieciom i młodzieży następujące grupy:
ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA
WSPÓLNOTA RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE (Oaza)
GRUPA PLASTYCZNA
GRUPA PLASTYCZNO-TECHNICZNA
SCHOLA DZIECIĘCA
MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ MUZYCZNY
KURS GRY NA GITARZE
SPOTKANIA FORMACYJNE ANIMATORÓW ORATORIUM
PRÓBNA ŁÓDZKA DRUŻYNA HARCERSKA
Archidiecezjalna Liga Piłki Nożnej dla chłopców szkół średnich i młodzieży pracującej
Działalność Oratoryjna nie skupia się tylko na w/w grupach formacyjnych ale swoim zasięgiem obejmuje dzieci i młodzież nie zrzeszoną, proponując spędzanie czasu wolnego poprzez gry, zabawy sportowe oraz świetlicowe.
Zespół Opiekuńczo - Wychowawczy "Ochronka Bałucka" Sióstr Salezjanek
1.13. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci ma na celu wychowanie dzieci w duchu misyjnym od najmłodszych lat.
Duchowość:
Organizacja:
Program:
Dzieci organizują się we wspólnotach (ogniskach) i dokonuje się systematyczna formacja misyjna poprzez:
Współpraca:
Współpraca duchowa:
Koła Misyjne na trenie Łodzi:
Par. Łagiewniki - PDMD - SP nr 61, tel. 659-00-10, katechetka - p. Jadwiga Borkowska tel. 650-89-74
Osoby zainteresowane problematyką misyjną:
1.14. Parafialny Klub Sportowy "Markus"
Celem i zadaniem Klubu jest:
Wychowanie dzieci, młodzieży i dorosłych przez kulturę fizyczną, rekreację, sport i turystykę w oparciu o zasady etyki katolickiej. Zapewnienie warunków do rozwoju wszystkim członkom dla osiągnięcia celów Klubu. Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za wychowanie i losy członków klubu. Działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Eksponowanie w działalności sportowo - wychowawczej zasady fair-play. Współpraca i kontakty z organizacjami oświatowo - wychowawczymi i sportowymi. Udział w międzynarodowej i krajowej wymianie młodzieży i dorosłych oraz w katolickich krajowych i międzynarodowych imprezach sportowych. Przygotowanie członków Klubu do udziału w zawodach od startu w mistrzostwach parafii aż do Igrzysk Olimpijskich w różnych dyscyplinach rekreacyjnych i sportowych dla osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Podejmowanie szeroko pojętej opieki i asystencji w procesie wzrastania dzieci i młodzieży, szczególnie zaś ze środowisk zagrożonych społecznie, znajdujących się w trudnych warunkach materialnych i "sprawnych inaczej" (niepełnosprawnych). Czynne uczestniczenie w tworzeniu takiego systemy wychowawczo- społecznego, który pozwoliłby odnaleźć się każdemu człowiekowi we wspólnocie parafialnej tak, aby mógł odkryć Chrystusa, jako "Drogę, Prawdę i Życie", a Kościół jako żywą wspólnotę. Systematyczne rozszerzanie zasięgu sportu, rekreacji i turystyki poprzez aktywne uczestnictwo w zawodach sportowych, turniejach, festynach, w ruchu parafiadowym, obozach sportowych, rajdach turystycznych i górskich. Tworzenie każdemu człowiekowi, a szczególnie dziecku warunków do czynnego uczestnictwa w sporcie, kulturze, oświacie i modlitwie. Integracja i wzajemne wzbogacanie się środowisk, grup, ruchów w obrębie każdej parafii i innych jednostek organizacyjnych. Budzenie i wzmacnianie więzi prowadzących do wzrostu odpowiedzialności za własną Parafię i środowisko. Ożywienie zainteresowania kulturą fizyczną, rekreacją i sportem, jako ważnym czynnikiem w procesie kształtowania pełnej osobowości. Wzbogacanie o nowe elementy kulturalno - sportowo - religijne programów edukacyjnych i formacyjnych realizowanych w ogólnie pojętej oświacie, ruchach i duszpasterstwie różnych środowisk. Propagowanie i umacnianie zdrowych, chrześcijańskich zasad współzawodnictwa. Coroczne wielostopniowe współzawodnictwo (szkoła, klub, parafia, dekanat, gmina, diecezja, województwo, region) umożliwiające dokonanie analizy pracy w poszczególnych dziedzinach: sport, kultura, oświata, religia.
Powyższe cele i zadania Klub pragnie realizować poprzez:
inspirowanie i organizowanie turniejów sportowych, różnego rodzaju konkursów, obozów sportowych, koncertów religijnych, biegów ulicznych, parafiad, kolonii, zimowisk, organizowanie różnych form pomocy dla dzieci i młodzieży oraz ich środowisk, wspieranie działań dydaktyczno-wychowawczych i duszpasterskich w parafiach, szkołach i innych ośrodkach uczestnictwo we Mszy świętej, dni wspólnoty, organizowanie zebrań, odczytów, kursów, konferencji, seminariów itp. wydawanie gazetki współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami mającymi podobne cele pozyskiwanie źródeł na realizację celów statutowych Klubu prowadzenie działalności gospodarczej wspierającej cele Klubu wspieranie działań dydaktyczno-wychowawczych i duszpasterskich w parafiach, szkołach i innych ośrodkach
PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA:
Klub jest organizacją sportowo-wychowawczą i opiera swą działalność na systemie wartości chrześcijańskich i społecznej nauce Kościoła. Nazwa "Parafialny" wskazuje zakres, kierunki i miejsce działalności sportowo-wychowawczej i ewangelizacyjnej wśród dzieci i młodzieży jak również i wśród dorosłych. Poprzez działalność na stadionie, w świątyni i w teatrze Klub pragnie dążyć do syntezy wiary i kultury, do harmonijnego rozwoju człowieka. Stadion jest miejscem troski o rozwój kultury fizycznej i sportowej zmierzającej do podnoszenia kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej przez rekreacje, sport i turystykę. Świątynia jest miejscem naznaczonym SACRUM i wyraża troskę o kształtowanie serca i dążenie do pełni życia przez życie sakramentalne i modlitewne. Teatr jest miejscem szczególnej troski o człowieka w zakresie kultury i oświaty. Parafialny Klub Sportowy MARKUS mając na uwadze pełny i harmonijny rozwój człowieka zakłada potrójną aktywność zmierzającą do równoczesnego kształtowania umysłu, serca i ciała. Te założenia systemu sportowo-wychowawczego Klubu wynikające z Ewangelii i z Nauki Społecznej Kościoła mają na celu duchowy i fizyczny rozwój dzieci i młodzieży. Program ten streszczają trafnie słowa księdza Stanisława Konarskiego- reformatora szkolnictwa i wychowawcy narodu: "Dokładajcie wszelkich starań kształcąc Serce - cnotami, umysł - naukami, ciało - ćwiczeniami!"
Program
Parafialny Klub Sportowy Markus jest wyłącznym organizatorem letnich i zimowych obozów ewangelizacyjnych dla dzieci i młodzieży w imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP. Program ten służy organizatorowi pomocą w kształtowaniu właściwych zachowań dzieci i młodzieży, w kreowaniu postawy "Dziecka Bożego". Skupia się też na rozwoju fizycznym młodych ludzi, kształtuje umiejętność w danej dyscyplinie sportu, oraz uczy aktywnego wypoczynku i rekreacji.
Cel:
Życie duchowe:
Sport:
Rekreacja:
Turystyka:
Wychowanie:
Jeżeli środowisko dziecka jest ubogie, o dużym poziomie bezrobocia i przestępczości również z rodzin zamożnych, dziecko otrzymuje wiele negatywnych wzorców i nie jest w stanie wyobrazić sobie swego codziennego i przyszłego życia w innej perspektywie. Nasze wakacyjne kolonie to jeden ze sposobów pokazania, dostarczenia dzieciom innych wzorców, zainteresowań - pragniemy w nich zapalić iskierkę pozytywnego myślenia i działania w ich własnym życiu. Dwu tygodniowy pobyt dzieci z dużego miasta w miejscu atrakcyjnym turystycznie i zdrowotnie - dla niektórych może jedyny w życiu - będzie nie tylko wspaniałym duchowym przeżyciem i wspomnieniem. Jest wiadome, że osoba, która doświadczyła czegoś na własnej skórze jest później najlepszym ekspertem w tej dziedzinie. Dostarczamy dzieciom i młodzieży takiej możliwości doświadczenia poprzez: bezpośrednie oddziaływanie określonych wartości duchowych, estetycznych, moralnych, możliwość wartościowania, przeżywania pewnych zjawisk obserwacji, bezpośredni kontakt z przyrodą i ludźmi. Naszych uczestników zainteresujemy pięknem krajobrazu, przyrodą, tradycjami, kulturą, zabytkami Beskidu Sądeckiego i Podtatrza. Uczestnicy odczują w sposób naturalny kontrast pomiędzy obszarami o czystym i pięknym środowisku a polskim Podtatrzem gdzie rozwój turystyki doprowadził do dużych zmian i przekształceń w środowisku naturalnym. Wzbudzimy świadomość ekologiczną poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie na rzecz środowiska i samego siebie, świadomość dokonywania pozytywnych zmian, podmiotowego działania i życia zgodnego z przyrodą i wartościami ewangelicznymi. Polepszymy samopoczucie, kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży. Wielu z nich znajdzie nowych przyjaciół, zainteresuje się działalnością naszego Klubu i będzie chciało z nami być. Umocnimy uczestników duchowo pokazując jak bardzo ważną rzeczą są wartości ewangeliczne i życie zgodne z nimi. Nasze możliwości realizacji programu wakacyjnego dla dzieci i młodzieży są doskonałe ponieważ: wyjazd organizowany jest w teren w którym działalność gospodarcza i zagospodarowanie turystyczne jest znikome. Uczestnicy w sposób naturalny odczują bliski kontakt z przyrodą. Nasze wyjazdy w większości organizowane są z własną bazą żywieniową. Personel gospodarczy ma "świadomość zagrożenia" pewnymi produktami i propaguje prawidłową higienę odżywiania a dyżury gospodarcze umożliwiają uczestnikom koloni segregowanie odpadów. Budynek szkolny jest przystosowany dla 50 uczestników. Posiada małą salę gimnastyczną oraz zaplecze, boisko do piłki siatkowej i nożnej oraz bieżnię. Położony w pobliżu potoku Wierchomlanki i szlaków górskich w kierunku Krynicy, Piwnicznej oraz wiele ciekawych ścieżek w otaczającym środowisku. Wierchomla posiada miejsce i pijalnię wody mineralnej "Wierchomlanka ".Zapewniamy uczestnikom gry i zabawy sportowe na powietrzu, wyjścia tematyczne na szlaki i ścieżki przyrodniczno - krajobrazowe. Dolina potoku Wierchomlanki jest wspaniałą ścieżką dydaktyczną działalności sił przyrody i działań człowieka. Wycieczki do pobliskiego źródełka i picie wody mineralnej pozwoli zrozumieć pojęcie, znaczenie wód mineralnych dla zdrowia człowieka. Zwiedzanie pobliskich kamieniołomów pozwoli zobaczyć zmiany krajobrazu środowiska, sposób wydobycia, przetwarzanie i wykorzystanie skał litych. Zwróci uwagę na trudne warunki pracy ludzi w kamieniołomach. Wycieczki autokarowe na których będziemy zwiedzać zaporę Czorsztyńską, Dębno, Dunajec pod Trzema Koronami, Zakopane, Krynica pokażą piękne krajobrazy, przyrodę, zabytki kultury i historii. Pokazujemy również uczestnikom i wspólnie analizujemy pozytywne i negatywne zmiany działalności człowieka. W turnusach wakacyjnych w Wierchomli koło Piwnicznej bierze udział 50 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Dzieci pochodzą z terenu Parafii Trójcy Przenajświętszej w Łodzi (Łódź Dąbrowa i Widzew) jak również z innych dzielnic Łodzi, dzieci związane z Klubem od czasu jego powstania i uczestniczące w zajęciach organizowanych przez Klub w ciągu roku, dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych, biednych, rozbitych polecane są przez pedagogów szkolnych. Niektóre z nich wyjeżdżają po raz pierwszy - inne były z nami wiele razy i nie wyobrażają sobie, że gdzie indziej byłoby im lepiej. Bieżąca kontrola jakości imprez organizowanych na koloni w Wierchomlii realizowana jest poprzez codzienne spotkania kadry z kierownikiem kolonii w celu omówienia spostrzeżeń, aktywności psychicznej, fizycznej i społecznej uczestników, ich zainteresowań i zaangażowania w życie kolonii. Ważnym elementem oceny jest też frekwencja dzieci na spotkaniach powakacyjnych oraz zainteresowanie dzieci naszą działalnością i chęć uczestniczenia w imprezach, zajęciach kół zainteresowań, sekcjach sportowych w ciągu roku oraz udział w koloniach w następnych latach. Poza tym zadowolenie i podziękowanie rodziców, kiedy odbierają wypoczęte i uśmiechnięte, zdrowe dziecko wystawia nam dobrą ocenę. Pragniemy uzyskać dobrą ocenę wśród dzieci, młodzieży, wychowawców i nauczycieli, rodziców, instytucji wspierających, by obejmować coraz szersze grona potrzebujących i dających - nas wolontariuszy.
Funkcjonuje - Parafia Trójcy Przenajświętszej
Siedziba: 91 - 036 Łódź ul. Klonowa 5/7 m 14
Klub proponuje program na rok szkolny 1999/2000
LP --- Nazwa Programu ---Treść--- Termin
1--- Grupy parafialne--- Muzyczne dziecięce i młodzieżowe, teatralne, plastyczne, sportowe, turystyczne.--- Spotkania wg harmonogramu
1.15. Ruch Światło-Życie
Ruch Światło-Życie - zwany Ruchem Oazowym - jest jednym z wielu ruchów, które powstały w Kościele Katolickim po Soborze Watykańskim II. Jego założycielem jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki..
Grupy oazowe, które istnieją przy parafiach, gromadzą w swoich szeregach zarówno dzieci i młodzież, jak też rodziny czy osoby samotne. Praca w ciągu roku, którą podejmujemy, oparta jest w głównej mierze na przygotowaniu do głębszego uczestnictwa i przeżywania Eucharystii, która jest jak mówi założyciel -"źródłem i szczytem" życia Kościoła. Charyzmatem naszego Ruchu jest: wdrażanie do życia Słowem Bożym tak, by w jego świetle rozwiązywać problemy codziennego życia, doprowadzenie do żywej modlitwy, do podjęcia odpowiedzialności w ramach wspólnoty parafialnej i do świadectwa o Jezusie Chrystusie, którego poznajemy nie tylko jako postać historyczną, lecz głównie jako Kogoś, kto kieruje naszym życiem, kocha nas i ma dla nas wspaniały dar zbawienia. Wszystko to najpełniej wyraża się w Zasadach Życia wspólnot Ruchu Światło-Życie, które nazywane są "Drogowskazami Nowego Człowieka''. Wskazują one na prawdy, które usiłujemy wdrażać w swoje życie w ramach formacji prowadzonej w ciągu roku. Począwszy od Jezusa i Niepokalanej Jego Matki - prowadzą nas poprzez Osobę Ducha Św., wspólnotę Kościoła do modlitewnego wsłuchiwania się w czasie Liturgii w Słowo Boże, a następnie do głoszenia świadectwa, ukazywania swoim życiem Nowej Kultury i pięknej miłości, którą Duch Św. rozlewa w naszych sercach. Szczególnym przykładem troski i odpowiedzialności, jaką członkowie naszego Ruchu podejmują w ramach Nowej Kultury jest całkowita abstynencja od alkoholu, tytoniu, używek oraz wypowiedzenie walki wszelkiego rodzaju zniewoleniom gnębiącym współczesnego człowieka. Jedną z form propagowania nowego stylu życia jest co roku organizowana w naszym mieście pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego w intencji rozwiązywania trudnych problemów społecznych.
Moderatorem czyli osobą odpowiedzialną za Ruch Oazowy w naszej Archidiecezji jest ks. Andrzej Ścieszko, z którym współpracują animatorzy pełniący posługę w diakoniach: Jedności, Domowego Kościoła (dla małżeństw), Słowa, Modlitwy Muzycznej, Formacji Diakonii, Formacji Animatorów, Życia, Oaz Studenckich oraz Diakonii Domu Ruchu .
Siedziba Centrum Ruchu w Łodzi
1.16. Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS
SALOS jest jednostką organizacyjną Salezjańskiej Organizacji Sportowej i Stowarzyszenie Lokalne przy parafii św. Teresy, działa na terenie województwa łódzkiego. Jest młodzieżową organizacją sportowo - wychowawczą i opiera swą działalność na systemie wartości chrześcijańskich i Społecznej Nauce Kościoła.
Organizacje SALOS funkcjonujące w parafiach
Proponowane spotkania: tenis stołowy, Piłka koszykowa, Piłka siatkowa, Piłka nożna Grafik spotkań grup sportowych:
TRENER Grupa
Zasady przystąpienia do grupy: wypełnienie deklaracji członkowskiej podpisanej przez rodziców.
Stowarzyszenie Lokalne SALOS:
Parafia MB Wspomożenia Wiernych
W bieżącym roku SL SALOS proponuje następujące sekcje sportowe:
SALOS:
Kontakt: Łódź ul. Brauna 5
Kierownik: s. Anna Szczęsna tel. 656-12-35
1.17. Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie"
Stowarzyszenie nasze jest spadkobiercą i kontynuatorem idei działającego od 1919r. stowarzyszenia Katolickiego Młodzieży Akademickiej "Odrodzenie", którego założycielem, pierwszym prezesem i duchowym przywódcą był łodzianin, Władysław Lewandowicz, późniejszy ksiądz marianin. Stowarzyszenie to działało we wszystkich ośrodkach uniwersyteckich Rzeczypospolitej: Warszawie, Lwowie, Wilnie, Lublinie, Krakowie i Poznaniu. Utrzymywało ścisłe związki z hierarchią Kościoła, Akcją Katolicką i było członkiem międzynarodowego Ruchu Studentów Katolickich "Pax Romana". Z "Odrodzenia" wywodziła się duża grupa katolickiej inteligencji polskiej. Po roku 1945 zaczął skupiać wokół siebie dawnych odrodzeniowców, również odrodzeniowiec Ks. Stefan Wyszyński. To Ks. Prymas był inicjatorem spotkań na Jasnej Górze, zwanych Dniami Modlitw Inteligencji Katolickiej. Zaczęło się odradzać "Odrodzenie" i Ks. Prymas Wyszyński zaproponował mu nazwę Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". Dni Modlitw teraz już Stowarzyszenie "Odrodzenie" trwają nieprzerwanie od 1957 roku. Te coroczne trzydniowe spotkania ogólnopolskie gromadzą na Jasnej Górze około 600 osób i składają się na nie rekolekcje, konferencje i dyskusje seminaryjne. Po śmierci Ks. Prymasa patronat nad "Odrodzeniem" objął Ks. Kardynał Józef Glemp - Prymas Polski.
Siedziba Zarządu Łódzkiego Koła
1.18. Świecki Zakon Karmelitów Bosych
Świecki Zakon Karmelitów Bosych w Łodzi, został założony w dniu 15 lipca 1931 roku przy klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych. W tym dniu, po I Nieszporach zostało obleczonych w szkaplerz III Zakonu, sześć pierwszych sióstr. Były to osoby zaprzyjaźnione z karmelitankami bosymi, które w 1928 roku przybyły do Łodzi z Przemyśla. Osoby te zafascynowane Karmelem, zapragnęły - w warunkach życia świeckiego - realizować terezjańskie ideały. Włączone przez przynależność do rodziny zakonnej, brały czynny udział w organizowaniu funduszy na budowę nowego klasztoru karmelitanek bosych w Łodzi.
Świecki Zakon Karmelitański żyje według reguły i statutu zatwierdzonych przez Definitorium Generalne w Rzymie. Zakon obowiązuje spotkanie raz w miesiącu na Eucharystii i nabożeństwie do Matki Bożej Szkaplerznej i raz w roku udział w półzamkniętych rekolekcjach prowadzonych przez o. Karmelitę.
Świecki Zakon Karmelitów Bosych
1.19. Świetlica środowiskowa
Świetlica gromadzi dzieci i młodzież z rodzin ubogich, zaniedbanych, wobec których rodzice nienależycie wykonują swoje obowiązki rodzicielskie.
Świetlica zapewnia wychowankom :
Praca nad rozwojem realizowana jest poprzez :
Poza zajęciami w świetlicy organizowane są:
1.20. Wieczory dla Zakochanych
Młodość, która nazywana jest często najpiękniejszym okresem życia, kojarzy się przede wszystkim z przeżywaniem uczuć przyjemnych. Najpiękniejszym z nich jest bez wątpienia uczucie miłości. Dwoje młodych ludzi, dziewczyna i chłopak, spotykając się i obdarowując miłością, snują wiele marzeń i planów na przyszłość, związaną z byciem razem. Marzenia jednak przytłumiają często wyobrażenia o małżeństwie, fascynacja przesłania poznanie, a płomienne uczucie nie pozwala dostrzec rzeczywistości, która jest przed nimi. Istnieje wiele powodów, aby przypuszczać, że brak wzajemnego poznania się, nie nawiązania nici dialogu jeszcze w okresie narzeczeńskim, a także brak wyobrażeń na temat życia małżeńskiego, jest w wielu przypadkach nośnikiem kryzysów, konfliktów jak i tragedii rodzinnych. Badania socjologiczne, prowadzone w odpowiednich instytucjach, wyraźnie wskazują na tę zależność. Kościół, wychodząc naprzeciw potrzebom Ludu Bożego w tej dziedzinie, oferuje szeroki wachlarz kursów, rekolekcji, spotkań, wykładów itp. Ten rodzaj działalności duszpasterskiej ma na celu jak najlepsze przygotowanie narzeczonych do życia w rodzinie, które w dobie obecnej jest bardzo ciężkie i nosi znamiona kryzysu.
Wszelkich dodatkowych informacji udzielają telefonicznie:
Mariola i Sławomir Kmieciowie
Tel. (0-42) 687-90-10
Na koniec oddajmy głos zakochanym, którzy uczestniczyli w jednej z edycji "Wieczorów" w DA 5:
1.21. Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCH)
WŻCH jest publicznym Stowarzyszeniem w Kościele na prawach papieski z siedzibą w Rzymie. Opiera się na duchowości Św. Ignacego Loyoli i stanowi kontynuację powstałych w XVI wieku Sadolicji Mariańskich. Nasza wspólnota stanowi jedną z dróg, która prowadzi ludzi świeckich do pełniejszego zjednoczenia z Jezusem. Gromadzi młodzież oraz dorosłych odczuwających pragnienie zintegrowania wiary z życiem codziennym oraz zaangażowania w służbę braciom. Członkiem WŻCh może zostać każdy, kto odczuje w sobie osobiste wezwanie do pójścia drogą duchowości św. Ignacego Loyoli i chce kształtować w sobie dar rozeznawania woli Boga w życiu codziennym. Wyrazem włączenia się we wspólnotę jest podjęcie i realizacja zobowiązania tzw. Przymierza - najpierw czasowego, a po kilku latach na całe życie.
FORMACJA
Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego są źródłem i podstawowym narzędziem formacji. Rekolekcje organizowane w formie tych Ćwiczeń wprowadzają w duchowość, która otwiera i uczy dyspozycyjności na to, czego Bóg oczekuje od nas w każdej konkretnej sytuacji życia. Istotą formacji jest życie apostolskie - a więc służebne. Wspiera to w życiu i działaniu zarówno indywidualne osoby, jak i całą wspólnotę. Podstawą naszej formacji jest Słowo Boże, Eucharystia, życie sakramentalne oraz Nauka Kościoła. Istotnymi środkami wzrostu duchowego są regularne cotygodniowe spotkania we wspólnocie, modlitwa, rozeznawanie, ignacjański rachunek sumienia oraz kierownictwo duchowe. Przywiązujemy dużą wagę do swobodnego dokonywania wyborów życiowych oraz podejmowania z Jezusem trudów codzienności.
APOSTOLSTWO
W apostolstwie pojawiają się dwa nurty:
W Łodzi działa Wspólnota Lokalna składająca się z 7 Wspólnot Podstawowych, a ich członkowie zaangażowani są m.in. w pracę na rzecz Stowarzyszenia penitencjarnego "Patronat" oraz Katolickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Istnieje możliwość utworzenia wspólnoty tylko dla młodzieży, jeśli będą zainteresowane osoby od 16 roku życia.
Spotkanie dla wszystkich wspólnot: ostatnia środa miesiąca Msza św. o godz. 19.00 w Duszpasterstwie Akademickim i po niej wspólne spotkanie, na które zapraszamy zainteresowanych.
Spotkania odbywają się:
Asystent kościelny:
1.22. Zespół Muzyczny Odnowy w Duchu Świętym
"Mocni w Duchu"
Zespół Mocni w Duchu powstał w 1988 r. w Parafii Najświętszego Imienia Jezus, przy kościele O.O Jezuitów w Łodzi. Wraz z naszym duszpasterzem o. Józefem Kozłowskim SJ współuczestniczymy w różnego rodzaju rekolekcjach ewangelizacyjnych, misjach i koncertach.
Duszpasterz: o. Józef Kozłowski SJ tel. 636 29 96
Zespół wokalno - ewangelizacyjny
Informator "Źródło"
Spis treści
Wstęp
I. Prezentacja grup katolickich do których mogą należeć dzieci, młodzież
1.1. Apostolat Maryjny czyli czciciele MB Cudownego Medalika
1.2.1. Duszpasterstwo Akademickie
1.2.2. Duszpasterstwo Akademickie "Piątka"
1.2.3. Duszpasterstwo Akademickie "Węzeł"
1.2.4. Duszpasterstwo Akademickie w Parafii Najśw. Serca Jezusowego
1.3. Duszpasterstwo Młodzieży Niepełnosprawnej
1.4. Eucharystyczny Ruch Młodych
1.5. Forum Młodych Archidiecezji Łódzkiej
1.6. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej
1.7. Grupy działające w parafiach Łodzi
1.8. Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberatione)
1.9. Legion Małych Dusz
1.10. Młodzież Trzeciego Tysiąclecia
1.11. Odnowa w Duchu Świętym
1.12. Oratorium
1.13. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
1.14. Parafialny Klub Sportowy "Markus"
1.15. Ruch Światło-Życie
1.16. Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS
1.17. Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie"
1.18. Świecki Zakon Karmelitów Bosych
1.19. Świetlica środowiskowa
1.20. Wieczory dla Zakochanych
1.21. Wspólnota Życia Chrześcijańskiego
1.22. Zespół Muzyczny Odnowy w Duchu Świętym "Mocni w Duchu" .
Centrum Służby Rodzinie w Łodzi,
ul. Broniewskiego 1a, 93-162 Łódź, tel./fax 682 20 22
oraz
Centrum Komputerowe Archidiecezji Łódzkiej,
e-mail:ck@archidiecezja.lodz.plI. Prezentacja grup katolickich do których mogą należeć dzieci i młodzież
252 Konferencja Biskupów Diecezjalnych obradująca w Warszawie w dniu 29 stycznia 1992r. przyjęła Statut Apostolatu Maryjnego w Polsce i wyraziła zgodę, by Ruch ten pozostał pod opieką Zgromadzenia Księży Misjonarzy i mógł działać i rozwijać się we wszystkich diecezjach Polski.
- Pogłębiać kult Niepokalanej przez życie autentycznie chrześcijańskie
- Oddziaływać na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się w obliczu śmierci
- Szerzyć braterską miłość i likwidować obojętność, niechęć, niezgodę, napięcia, długotrwałe sąsiedzkie względnie rodzinne niesnaski i nieporozumienia
- Członkowie pogłębiają pobożność Maryjną przez studium mariologii, przez często powtarzane poświęcenie się Maryi i oddanie się do Jej dyspozycji
- Cechą charakterystyczną apostołów maryjnych winna być braterska miłość wyrażająca się w pełnieniu zadań apostolskich, w służbie bliźnim będących w potrzebach duchowych i materialnych
- Członków Apostolatu Maryjnego ożywia pokora, jest ona warunkiem Bożej łaski koniecznej dla uświęcenia własnego i braci
- Członkowie Apostolatu - przyjęci uroczyście przez Dyrektora Krajowego wg zatwierdzonego ceremoniału - zobowiązywani są do okazywania czci N.M.P.i rozpowszechniania tej czci w otoczeniu, a także:
- do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej - o ile to możliwe - codziennie
Czytania Pisma Świętego i książek religijnych w zależności od potrzeb religijnych- duchowych - rozprowadzania ich
- codziennego odmawiania przynajmniej jednej tajemnicy różańca w intencjach apostolskich
- noszenia Cudownego Medalika, jako znaku obecności Maryi w naszym życiu i częstego odmawiania modlitwy słowami: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".
- comiesięcznego spotkania w grupach.
- uczestnictwa w cotygodniowych nabożeństwach Nieustającej Nowenny do MB Cudownego Medalika, względnie odprawiana prywatnie
- udziału w dorocznych rekolekcjach, dniach skupienia, względnie tzw. Dniach wspólnoty.
Zarząd Główny - Dyrektor Krajowy i jego rada, która ma charakter opiniodawczy, składa się z czterech osób.
Dyrektor Diecezjalny - mianowany jest przez Dyrektora Krajowego na okres 5 lat -
Rada - dobrana przez Dyrektora Diecezjalnego - ma charakter opiniodawczy. Do zadań Dyrektora Diecezjalnego i jego Rady należy powoływanie nowych ośrodków parafialnych, mianowanie ich przewodniczących w porozumieniu z Dyrektorem Krajowym i stała troska o rozwój Apostolatu Maryjnego w diecezji. Na terenie parafii działają Przewodniczący, którzy utrzymują kontakt z duszpasterstwem parafialnym, przygotowują miesięczne spotkania zgodnie z ogólnie przyjętym programem.
- Rozpowszechnianie Cudownego Medalika w rodzinie i otoczeniu.
- Odwiedzanie chorych w domach i szpitalach, szczególnie troska o ich stan duchowy.
- Upowszechnianie czytelnictwa religijnego.
- Rozszerzanie Apostolstwa Maryjnego.
Nasze pismo: "Promienie Pośredniczki Łask" - rocznik.
00-341 Warszawa, Radna 14, tel/fax (0-22) 826 77 68
Dyrektor Krajowy: Ks. Teofil Herrmann CM
ks. Tomasz Szczypa, wikariusz par. p.w. Św. Mateusza w Łodzi, ul. Strzelców Kaniowskich 18, tel. Dom. (0-42) 633 38 53
Klara Pawlak ul. Narutowicza 52/2, 90-130 Łódź, tel. (0-42) 678 46 53
A może widząc to, co dzieje się wokół nas, tak wiele zła i niesprawiedliwości zaczynasz przypuszczać, że Bóg jest albo nie taki dobry albo nie taki wszechmocny, jak Go przedstawia nasza wiara?
Niech więc i dla Ciebie słowa Orygenesa staną się impulsem do zapytania:
Co ja tak naprawdę myślę o Bogu, w którego wierzę?
Co to jest prawda? Jak odnaleźć Tę największą Miłość?
Z poczucia osamotnienia, zwątpienia i smutku może wyrwać drugi człowiek. Jak go spotkać, rozpoznać, że to właśnie on?
Potrzeba wspólnoty i braterstwa odzywa się w każdym sercu, ale tak mało w nim odwagi, by bezinteresownie wyjść do kogoś i spotkać się. Jak odnaleźć siebie, bliźniego, Boga?
Na te wszystkie pytania, pragnienia i zwątpienia chcemy szukać odpowiedzi razem z tobą. Temu służy duszpasterstwo akademickie (DA).
Zapraszamy na spotkania do "DA" studentów, absolwentów wszelkich uczelni.
ul. Skorupki 7
Łódź
ks. Paweł Lisowski - Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego Archidiecezji Łódzkiej tel. (0-42) 636-96-89
ks. Marek Kaczmarek tel. (0-42) 637-39-46
http://www.archidiecezjalodz.pl/da5
W ofercie programowej można znaleźć spotkania modlitewne, konwersatoria, przygotowanie do małżeństwa i innych sakramentów, spotkania z kulturą, sport, turystyka, zabawy bezalkoholowe, rekolekcje adwentowe, wielkopostne i jeszcze więcej....
DA "5" zaprasza codziennie o godz. 19.00
Poniedziałek - Medytacja i śpiew kanonów z Taize
Wtorek - "Wypłyń na głębię" - konwersatorium z nauczania Jana Pawła II
Środa - Spotkania Odnowy w Duchu Świętym, w pierwszą środę m-ca modlitwa o uzdrowienie
Czwartek - Spotkania z kulturą i nie tylko
Piątek - Studium Duchowości Chrześcijańskiej godz. 17.00
Sobota - Klub Sportowy godz. 16.30 (siatkówka, tenis stołowy, ćwiczenia na atlasie), imprezy okolicznościowe
Konwersatorium z nauczania Jana Pawła II pt: "Wypłyń na głębię" - wtorki godz.20.00 (Msza św. o godz. 19.00)
Spotkania z kulturą: ciekawe osoby, wystawy i prezentacje twórcze, a także:
Dyskusyjny Klub Filmowy: czwartki godz. 20.00 (Msza św. o godz. 19.00)
Spotkania przy herbacie w Kawiarence DA - w niedziele po Mszy św. w Katedrze
Obozy zimowe w przerwie semestralnej.
Akademickie Rekolekcje Wielkopostne - Katedra: 2-5 kwietnia 2000 r. godz. 19.00 (o. prof. Jacek Salij OP) Kościół Św. Teresy: 10-13.04.2000 r. godz. 20.00
Droga Krzyżowa ulicami Łodzi Wielki Piątek, 21.04.2000 r. godz. 20.00
Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej na Jasną Górę - 6-7.05.2000 r.
Spotkanie Lednickie 10-11.06.2000 r. (czuwanie przed zesłaniem Ducha Świętego)
Jubileusz 35- lecia DA "Piątka", 17.06.2000 r. godz. 15.30 (Katedra)
Funkcjonuje również Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej w Łodzi, siedziba i kontakt w DA "5" .
Prowadzimy w naszym budynku świetlicę dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, czynna w czwartki godz. 15.00-18.30
ul. Kopcińskiego 1/3
Łódź tel. (0-42) 678-35-22
ks. Jan Rusiecki SDB
ks. Marek Kędzierski SDB - tel. (0-42) 678-35-22 wew. 44, DA tel. (0-42) 630-95-51 http://www.wezel.lodz.pl
Jest miejscem, ale przede wszystkim wspólnotą gromadzącą wszystkich studentów (i nie tylko) w duchu św. Jana Bosko. Każdy młody człowiek może tutaj znaleźć odpowiedni dla siebie sposób modlitwy. Codziennie odprawiana jest Eucharystia. Organizowane są rekolekcje adwentowe, wielkopostne i wakacyjne, w których uczestniczą setki studentów z całej Łodzi.
Katechezy przedmałżeńskie - "Przed nami małżeństwo" - to 9 spotkań przygotowujących do sakramentu małżeństwa. W ciągu roku prowadzone są 3 serie.
Forum dyskusyjne "Meritum" - zaprasza na prelekcje oraz do uczestnictwa w dyskusji znane osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i ekonomii. Podczas tych spotkań podejmowane są tematy aktualnie nurtujące młodych ludzi - IV środy m - ca, po Mszy św. o godz. 19.00
Czwartkowe Wieczory Autorskie - w których może wystąpić każdy twórca prozy, poezji, piosenki czy nawet pantomimy. Szczegóły podajemy na plakatach - oglądających i słuchających nigdy nie brakuje. Zapraszamy IV czwartki m-ca po Mszy św. o godz. 19.00.
Galeria "Węzeł" - promuje twórców rysunku, malarstwa, rzeźby i fotografii. Prace wystawiane są na wernisażach w Kawiarni Akademickiej "U Pana Boga za piecem".
Wspólnota Pomocy Niepełnosprawnym - organizuje comiesięczne spotkania w I soboty miesiąca o godz. 11.00 dla niepełnosprawnych w DA "Węzeł". Umożliwiają one uczestnictwo we Mszy św. oraz spotkania w gronie osób o podobnych problemach i zainteresowaniach. Sekcja ta przygotowuje także wyjazdy weekendowe i wakacyjne oraz pomaga w załatwianiu bieżących spraw (zakupy, sprawy urzędowe, wyjścia do kina, na spacer itp.)
Msza św. o uzdrowienia fizyczne i duchowe - w kościele w każdy II czwartek miesiąca, o godz. 18.00 Zapraszamy wszystkich, którzy pragną modlić się w intencji chorych fizycznie i duchowo, a także za siebie - pomni na słowa Jezusa: "przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię".
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Metanoia" - zaprasza na spotkania modlitewne i formacyjne - także tych, którzy poszukują jeszcze swego miejsca w Kościele lub przeżywają czas zagubienia.
Ruch Światło-Życie - znany powszechnie pod nazwą "oaza" - proponuje pogłębioną formację religijną, liturgiczną i duchową. Zaprasza na spotkania odbywające się po Mszy św. o godz. 10.00 i 19.00 (w niedziele), o godz. 19.00 (czwartki).
Grupa Charytatywna - pomoc dzieciom w Domach dziecka i osobom w podeszłym wieku
Katechezy przygotowujące do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dorosłych - spotkania w środy o 17.00.
Niedziela
- Jutrznia w kaplicy młodzieżowej - godz. 9.20
- Eucharystia dla Studentów - godz. 10.00 i 19.00
- Po Eucharystii spotkania towarzyskie w kawiarence "Węzła"
Poniedziałek - 19.00
- porady prawne, pomoc koleżeńska, np. korepetycje - godz. 18.00
- Eucharystia i katecheza przygotowująca do małżeństwa - godz. 19.00
- Krąg liturgiczno-biblijny, godz. 20.00
Wtorek - 19.00
- Eucharystia
- Spotkanie modlitewne Akademickiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Św. "Metanoia"
Środa - 19.00
- Eucharystia
- Katecheza przygotowująca do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dorosłych (chrztu) - godz. 17.00
- III środy miesiąca - Podstawy moralności osoby ludzkiej - ks. Piotr Przesmycki SDB - wykład i dyskusja.
- IV środy miesiąca - Forum Dyskusyjne "Meritum"
Czwartek - 18.00
- Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja - od godz. 18.00
- Eucharystia o godz. 19.00 i możliwość kontaktu ze wspólnotą Ruchu Światło-Życie spotkanie formacyjno - modlitewne dla animatorów i uczestników Ruchu Światło-Życie - godz. 20.00
- I czwartek miesiąca - spotkanie grupy charytatywnej
- II czwartek miesiąca - Eucharystia o godz. 18.00 w intencji uzdrowień fizycznych i duchowych w kościele
- Spotkanie Klubu grotołazów i fanów turystyki górskiej
- IV czwartek miesiąca - Wieczory Autorskie - promocja Młodych Twórców
Piątek 19.00
- godz. 17.00 - sprzątanie pomieszczeń DA "Węzeł"
- Modlitwa wieczorna ze śpiewem kanonów z Taize, połączona z adoracją Ikony Krzyża
- I piątek miesiąca - Eucharystia i możliwość spowiedzi św. - godz. 19.00
- W Wielkim Poście - Droga Krzyżowa o godz. 19.30 (w kościele)
Sobota
- I sobota miesiąca - spotkanie wspólnoty osób niepełnosprawnych - godz. 11.00
- Od godz. 19.00 do 23.00 - klub studencki "U Pana Boga za piecem"
- dyżur duszpasterza DA "Węzeł" - każdego dnia od godz. 17.00 (rozmowa, spowiedź św., itp.)
- kawiarnia akademickiej "U Pana Boga za piecem" - czynna od poniedziałku do piątku od godz. 17.00 a w niedziele po Mszy św. o godz. 10.00 i 19.00;
- biblioteka w "Węźle" - wtorki i czwartki, w godz. 18.30 - 19.30;
- seminaria Odnowy w Duchu Świętym po rekolekcjach wielkopostnych we Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Metanoia- kaplica młodzieżowa
O. Andrzej Szczypa TJ tel. (0-42) 637-75-44
Spotkania codziennie: godz. 19.00
Czekają też na Ciebie inne Ośrodki w poszczególnych parafiach, spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu
Jeżeli będą chętni, a liczne przeszkody uda się pokonać to pragniemy udać się w pielgrzymce autokarowej do Rzymu i osobiście wziąć udział w XV ŚDM.
Zapraszamy do DA "Węzeł", młodzież niepełnosprawną fizycznie oraz młodzież szkolną, studentów i tych wszystkich , którzy mają trochę wolnego czasu i chcieliby pomóc. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. (0-42) 659-41-28
W Kościele powszechnym ERM zrzesza 3 miliony młodych, którzy z Jezusem chcą budować nowy świat.
W pracy formacyjnej w ERM dąży się do tego aby dzieci po przyjęciu I-szej Komunii św. w dalszym ciągu rozwijały i pogłębiały w sobie przeżycie Sacrum w kontakcie z Jezusem Eucharystycznym.
- zbliżyć młodych do Jezusa Eucharystycznego jako Przyjaciela
- uformować młodego człowieka na przyjaciela Jezusa
- uczynić go człowiekiem żyjącym Eucharystią
- wiązać młodych z Kościołem, zwłaszcza przez żywy udział w życiu Kościoła lokalnego, jego akcjach apostolskich.
Warto zaznaczyć, że formacja w ramach ERM jest pracą wydatnie wspomagającą katechezę. Członkowie ERM pomagają w tworzeniu dobrej atmosfery dla przyjęcia treści katechezy i budowania wspólnoty.
Pomocą dla animatorów ERM jest program formacyjny na 5 lat, opracowany przez zespół Sióstr Urszulanek. Odpowiedzialność za realizację tego programu ponosi główny animator ERM w parafii - najczęściej katecheta. W dużych parafiach głównego animatora wspierają w pracy animatorzy pomocniczy, najczęściej rekrutują się z grona młodzieży bardziej wyrobionej duchowo.
Aktualnie w Polsce wspólnoty istnieją w 26 diecezjach, zrzeszając około 11 tysięcy członków. W roku 1995 władze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK powołały do istnienia Sekretariat ERM z siedzibą w Sieradzu. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie Sekretariatu jest S. Jadwiga Batogowska.
W maju 1993 r. ERM został oficjalnie przyjęty do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich w Polsce.
Wspólnoty funkcjonujące w parafiach Łodzi:
Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Rzgowska 88
Tel. 684 36 80
s. Beata Mazur
ul. Retkińska 127
Tel. 686 86 22
s. Eugenia Drzewiecka
ul. Kopcińskiego 1/3
tel 678 35 22
- diagnozę sytuacji współczesnej młodzieży,
- prognozę tzn. wypracowanie właściwych for pracy z młodzieżą.
Forum podejmie swoje zadania w aspekcie wychowania młodego pokolenia, biorąc pod uwagę całą bogatą gamę dziedzin życia, które należy uwzględnić w tym procesie. Dotyczy ono dwu płaszczyzn mających zasadniczy wpływ na wychowanie:
- wewnętrznej, która uwzględnia stan intelektualny, psychiczny, moralny i duchowy,
- zewnętrznej, o krajobrazie społecznym, kulturowym i religijnym.
Forum pragnie zintegrować wszelkie środowiska, które są zaangażowane w proces kształtowania młodego pokolenia i dostrzegają nowe, bardzo trudne wyzwania jakie niesie współczesność.
Podstawą tworzenia Forum jest współpraca z młodzieżą, bez której jego działania staną się zwykłą abstrakcją.
Forum będzie realizować swoje cele w sposób kompetentny, tzn. angażując doświadczonych wychowawców, katechetów, naukowców, duszpasterzy, samorządowców oraz wszystkich innych, którzy z racji swego zawodu zajmują się problemem wychowania.
Efektem Forum będzie próba zastosowania wypracowanych modelowych form pracy z młodzieżą.
- udostępniając wszelkie wyniki wstępnej analizy sytuacji młodzieży, z wykorzystaniem do pracy katechetycznej
- angażując młodych w różne formy aktywności (np.: z zakresu ewangelizacji, kultury, sportu)
- dając możliwość konfrontacji własnych doświadczeń pedagogicznych podczas warsztatów i sesji prowadzonych przez autorytety naukowe
- pomagając w tworzeniu i realizacji własnych inicjatyw wychowawczych
- uruchamiając Interwencyjny Telefon Młodych
Siedziba: Łódź ul. św. Stanisława 14 (budynek WSD) czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 i czwartki 18.00-20.00; tel. (0 42) 636-57-91, fax 637-58-44 w. 252
Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie! Gotów!
Łódź ul. Lokatorska 12
Prezes: Paweł Kowalczyk tel. (0-42) 676-32-00
Asystent kościelny: ks. Eugeniusz Brzuska
ul. Lokatorska 12 - prezes: Anna Kopańska (646-72-24)
działania: modlitwa, skupienia, spotkania dyskusyjne, biblioteka, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi.
- Oddział KSM przy par. Św. Teresy i Św. Jana Bosco
ul. Kopcińskiego 1/3 (tel. 678-365-22) - prezes: Joanna Łaszczyk - działania: modlitwa, spotkania dyskusyjne, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje, akcje roznoszenia paczek świątecznych biednym dzieciom, imprezy dla domów dziecka, dyskoteki.
- Oddział KSM przy par. MB Jasnogórskiej
ul. Gogola 12 (tel. 673-49-03) - prezes: Małgorzata Przybylska
działania: modlitwa, skupienia, spotkania dyskusyjne, akcje roznoszenia paczek świątecznych biednym dzieciom, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje, obozy rekreacyjne, obozy rekolekcyjne dla dzieci i niepełnosprawnych, "Andrzejkowe śpiewanie"- koncert charytatywny, kawiarnia parafialna, dyskoteki, pomoc w organizacji "Święta Młodych".
- Oddział KSM przy par. Św. Ap. Piotra i Pawła
ul. Nawrot 104 - prezes: Anna Dębska (671-09-26)
działania: modlitwa, skupienia, spotkania dyskusyjne, sprzedaż zniczy, coroczna loteria fantowa, sprzedaż świec CARITAS-u, akcja roznoszenia prezentów dla biednych dzieci, "otwarte drzwi" KSM, kiosk parafialny, Msza Święta dla młodzieży, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje i obozy rekreacyjne, ubieranie ołtarza na Boże Ciało oraz szopki i Grobu Pańskiego, pomoc w organizacji "Święta Młodych".
- Oddział KSM przy par. Opatrzności Bożej
ul. Kolińskiego 26 (tel. 655-05-50) prezes: Angelika Olczak
działania: modlitwa, skupienia, spotkania dyskusyjne, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje, obozy rekreacyjne, dyskoteki.
- Oddział KSM przy par. Św. Alberta Chmielowskiego
ul. Bartoka 2 (tel. 637 83 56) - prezes: Aleksandra Michałowska
- działania: modlitwa, skupienia, spotkania dyskusyjne, kółko teatralne, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje, kolonie parafialne dla dzieci, pomoc w organizacji "Święta Młodych".
- Oddział KSM przy par. NMP Królowej Pokoju
ul. Rewolucji 1905r. prezes: Renata Czaja, z- ca prezesa: Anna Zborowska (633-62-88)
działania: modlitwa, skupienia, spotkania dyskusyjne, wyjazdy na wakacyjne rekolekcje, parafialne kolonie dla dzieci, pomoc w prowadzeniu duszpasterstwa dzieci, udział w przygotowywaniu liturgii parafialnej.
- Oddział KSM przy par. Św. Michała Archanioła
ul. Rysownicza 11 prezes: Beata Lisiak (657-90-05)
działania: modlitwa, spotkania dyskusyjne, pomoc w organizacji "Święta Młodych".
Celem Ruchu jest wychowanie do dojrzałego chrześcijaństwa. Zadaniem członków Ruchu jest rozpoznanie się w komunii, czyli jedności, i budowanie Kościoła jako miejsca spotkania z Chrystusem. Podstawowym narzędziem pracy wychowawczej w ruchu Komunia i Wyzwolenie są cotygodniowe spotkania zwane Szkołą Wspólnoty. Oto co na temat Szkoły Wspólnoty mówi odpowiedzialny za Ruch w Polsce - ks. Józef Adamowicz:
"Człowiek jest ukonstytuowany z wymogu pełni, nieskończoności, szczęścia. Quid satis animae? Człowiek jest tym poziomem istnienia, który domaga się sensu wszystkiego. Jeśli spotykamy kogokolwiek, pozostając wierni przeświadczeniu, że Chrystus jest prawdą wszystkich rzeczy i w tym spotkaniu ukazuje się odmienione przez przynależność do Chrystusa człowieczeństwo, to ten ktoś przynajmniej przeczuwa, że w tym spotkaniu jest "coś", co dotyczy także jego życia. Natomiast potem wymagana jest pewna praca, by to doświadczenie oczywistości mogło stać się przekonaniem.
Formą pracy, którą proponujemy, jest Szkoła Wspólnoty. Zbieramy się systematycznie raz w tygodniu, by czytać wspólnie teksty wskazane przez ks. Giussaniego. Dzięki temu uczymy się świadomości i wrażliwości, jakie rodzą się z doświadczenia wiary. Ta nowa świadomość i nowa wrażliwość, jaką mamy dzięki Szkole Wspólnoty, stają się punktem wyjścia w podejmowaniu przez nas wszystkiego, co składa się na życie, i jest źródłem osądu całej rzeczywistości.
Najlepiej tam, gdzie nastąpiło spotkanie, a więc w szkole, na uniwersytecie, w biurze, w parafii, w sąsiedztwie...
Najłatwiej jest tam, gdzie toczy się zwykłe, codzienne życie, bo spotkanie, które nazywamy Szkołą Wspólnoty, jest wprawdzie uprzywilejowanym, ale tylko jednym z elementów metody budowania dojrzałości wiary. Oczywiście, często przeprowadzamy Szkołę wspólnoty z ludźmi różnych środowisk przy parafii lub w jakimś dogodnym miejscu, ale zawsze musimy się bronić przed myśleniem tego typu, że oto zwołujemy się, siadamy razem i teraz następuje spotkanie. Spotkanie bowiem następuje wewnątrz okoliczności życia. Tam dochodzi do głosu sposób widzenia rzeczy, jaki wyrasta z doświadczenia obecności Chrystusa. Następuje konfrontacja doświadczenia wiary z konkretną rzeczywistością, bo tylko wtedy Chrystus przestaje być piękną ideą, a zostaje zauważony jako Ten, który jest "tu" "dziś", "w konkretnych okolicznościach", i działa, nadając wszystkiemu nowy kształt" (z wywiadu udzielonego przez ks. Józefa Adamowicza tygodnikowi "Niedziela" 22-29. 12. 1996 r.).
W Polsce Ruch istnieje od 1983 roku. W kilkudziesięciu miejscach naszego kraju (także w Łodzi) prowadzona jest systematycznie Szkoła Wspólnoty. Wydawany jest dwumiesięcznik - biuletyn "Komunia i Wyzwolenie".
W Łodzi pierwsze spotkania z Ruchem miały miejsce w połowie lat osiemdziesiątych w parafii bł. Urszuli przy ul. Obywatelskiej. Od tamtego czasu podtrzymywana jest więź z charyzmatem Comunione e Liberatione.
Narzędziem trwania tej życiodajnej więzi - jak już wyżej wspomniano - jest:
Szkoła Wspólnoty, która odbywa się w każdy piątek o godz. 19.00 przy ul. ks. I. Skorupki 7 (obok Katedry).
Prowadzą:
ks. Sławomir Szczyrba, 636-34-40
ks. Andrzej Perzyński, 636-80-68.
ks. Józef Adamowicz
ul. Marconiego 2
58- 302 Wałbrzych
tel. (0-74) 789-30 tel. kom. 0 602-77-56-16
1.9. Legion Małych Dusz
21 XII 1966: "Cień zniszczenia wisi nad narodami. Jeżeli narody nie nawrócą się, muszą się spodziewać wielkiej katastrofy na lądzie, w wodzie i w powietrzu".
17 II 1970: "Potrzebuję do współpracy pokornych małych dusz, aby móc zwalczać pychę; dusz, które kochają, aby zwalczać brak miłości. Dusz wspaniałomyślnych, aby zwalczyć egoizm. Małych dusz, które modlą się, aby zwalczyć brak modlitwy. Małych ufnych dusz aby zwalczyć pesymizm. Czystych małych dusz, aby zwalczyć nieczystość. Prawdziwych małych dusz, aby zwalczyć kłamstwo i obłudę. Oddanych małych dusz, aby zwalczyć obojętność i tchórzostwa. Dusz ofiarnych, aby zwalczyć nieprawdziwą naukę".
"Legion Małych Dusz Miłosiernego Serca Jezusa" jest stowarzyszeniem prywatnym wiernych, cieszącym się osobowością prawną w Kościele.
Poza obowiązkami, wynikającymi z powołania przez chrzest członkowie czynni Legionu zobowiązani są do przestrzegania rzeczy następujących:
- mieć ogromny respekt dla Eucharystii
- ofiarować każdy dzień za Papieża i cały Kościół
- prowadzić życie wyrzeczenia i objawiać miłość bliźniego
- odprawiać medytację codziennie jeśli to możliwe, zważając na osobiste warunki swojej sytuacji,
- odmawiać codziennie różaniec,
- uczestniczyć regularnie w spotkaniach swojej "wyspy świętości", chyba że ma się prawdziwą przeszkodę jak np. wyjazd, wiek czy choroba.
Parafia Chrystusa Odkupiciela w Łodzi
ul. Żubardzka 28 tel. kanc. 651-33-12
Asystent kościelny: ks. Grzegorz Nowak
Dni skupienia odbywają się każdego roku w ostatnią niedzielę czerwca. W 2000 gromadzimy się w kaplicy s. Karmelitanek, ul. Św. Teresy od Dieciątka Jezus ul. Św. Teresy 6 o godz. 11.00. Jego Ekselencja Ks. Abp. Władysław Ziółek będzie przewodniczył uroczystej koncelebrze.
ul. Fabryczna 40
97 - 310 Moszczenica
Pod w/w adresem można złożyć zamówienie na zakup 3 tomów "Orędzia Miłosiernej Miłości do Małych Dusz". Koszt 1 tomu wyn. 20.00 zł.
Młodzież Trzeciego Tysiąclecia (MTT), to międzynarodowa organizacja młodzieży katolickiej, która w sposób konkretny wychodzi na spotkanie z ludźmi, aby im pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych, duchowych, ludzkich i aby wspierać rozwój osób ochrzczonych w różnorakich dziedzinach życia.
W naszej pracy apostolskiej wspierają nas księża ze zgromadzenia Legionistów Chrystusa.
www.legionaries.com e-mail: info@legionofchrist.org
ul. Feliksa Kopery 3 30-218 Kraków tel. (0 12) 425-10-37
Co robimy:
1. Umocnienie fundamentów wiary katolickiej:
. Rekolekcje i warsztaty duchowe
. Kursy Katechizmu,
. Pielgrzymki (Rzym, Częstochowa)
. Apologetyka
. Studium dokumentów papieskich,
. Formacja duchowa.
2. Pomoc humanitarna:
Ofiarujemy naszą pomoc parafiom i instytucjom humanitarnym (szpitalom, domom dziecka...)
. Operacja Kilo,
. Obiady dla biednych,
. Pomoc materialna dla ubogich.
3. Promowanie życia chrześcijańskiego:
. Współpraca z księżmi parafialnymi w rozwoju duchowym i materialnym ich parafii,
. Spotkania z mieszkańcami danego obszaru (katechizacja, świadectwa, liturgia, procesje religijne...)
4. Odnowienie i ożywienie prawdziwych wartości ewangelicznych w naszym społeczeństwie przez:
. Środki masowego przekazu,
. Reklamę wizualną,
. Rozszerzanie prasy katolickiej,
. Promowanie sympozjów i kongresów międzynarodowych na tematy prawdziwych wartości.
MŁODZIEŻ TRZECIEGO TYSIĄCLECIA MOŻE:
. Ofiarować swój czas miejscowym parafiom blisko domu podczas weekendów, przerw szkolnych, wakacji;
. Umacniać i formować swoją wiarę poprzez warsztaty duchowe i misje parafialne;
. Podróżować z misjami do innych parafii;
. Wyjeżdżać na międzynarodowe misje, organizowane przez lokalne organizacje MTT w innych krajach, (Francja, Anglia, Hiszpania, Italia, Rep. Czeska, USA, Meksyk, Brazylia, ...)
ul. Feliksa Kopery 3
30 - 218 Kraków
tel. (012) 425-10-37
ul. Ćwiklińskiej 2 m.14
92 - 508 Łódź
tel. (0 42) 673-32-52
W Archidiecezji Łódzkiej istnieją 33 grupy modlitewne. Ludzie związani z Odnową w Duchu Świętym angażują się w różne posługi na arenie diecezjalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.
1. Grupy modlitewne (w 5 grupach spotyka się razem ok. 500 osób)
2. Msze święte z posługą modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie: 3 - 4 tys. uczestników.
3. Działalność wydawnicza: kasety, płyty, filmy, książki, czasopismo Szum z Nieba.
4. Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym w systemie eksternistycznym (do tej pory przez rok jego funkcjonowania - 600 osób).
5. Cykliczne spotkania dla grup Odnowy z całej Polski: Czuwania na Jasnej Górze, Forum Charyzmatyczne (co 2 lata dla 2,5 tys. osób); inne spotkania - Tardif 200 tys. osób. Rekolekcje ignacjańskie I-IV tydzień, także w wymiarze 30-dniowym.
6. Otwarta działalność ewangelizacyjna: rekolekcje parafialne, misje, dni skupienia itp. w kraju i zagranicą.
- Kanaan
Jesienią 1978 r. grupa zostaje zaproszona do Kościoła OO. Jezuitów, jako grupa studencka prowadząca spotkania modlitewne. W 1988r. dołączają wspólnoty małżeńskie. Grupa cieszy się szczególnym błogosławieństwem i do 1994 roku osiąga stan 800 osób uczestniczących w spotkaniach. Podejmuje ewangelizację w parafiach poprzez książki i uczestniczy w animowaniu innych grup, a jesienią 1995 roku, po wcześniejszym rozeznaniu, proklamuje i powołuje do życia kolejną grupę, która przyjmuje nazwę Zwiastowanie.
Szczególny charyzmat grupy to ewangelizacja poprzez śpiew i osobiste świadectwo wiary. Z grupy wyłania się i rozpoczyna posługę zespół wokalno-ewangelizacyjny Mocni w Duchu. Zespół ten znany jest już z posługi śpiewem podczas wielkich spotkań Odnowy w Duchu Świętym, np. Kongresy na Jasnej Górze czy kolejne Forum Charyzmatyczne w Łodzi. Działalność ewangelizacyjna zespołu jest bardzo różnorodna: począwszy od prowadzenia dni skupienia, poprzez koncerty ewangelizacyjne, misje parafialne, a skończywszy na trwających nawet kilkadziesiąt dni ewangelizacjach za granicą, w takich krajach jak: Anglia, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja czy ostatnio - Stany Zjednoczone.
W ramach spotkań grupy modlitewnej powstała wspólnota, która zmierza w kierunku wspólnoty życia. Po siedmiu latach, w czasie prowadzenia Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym, zawiązuje się nowa grupa modlitewna spośród studentów i młodzieży pracującej, gromadząca się już innego dnia. Początkowo tzw. grupa czwartkowa, później rozeznała swą nazwę jako:
- Ufni w Panu
Wiosną 1994 r. rozpoczyna swoją działalność, po rozeznaniu duchowym przyjmując nazwę Ufni w Panu. Powstała po Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym, przeprowadzonym przez animatorów grupy Mocni w Duchu. Podstawowym jej charyzmatem jest prowadzenie różnych form ewangelizacji, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży akademickiej.
Duszpasterzem wszystkich grup jest o. Józef Kozłowski SJ, który koordynuje formację w tych grupach poprzez dni skupienia, rekolekcje ignacjańskie itp. Ojciec Józef i Ośrodek 0dnowy starają się także prowadzić formację dla całego łódzkiego rejonu, w którym funkcjonuje 18 grup Odnowy w Duchu Świętym. Organizowane są kwartalne dni wspólnot łódzkich, poza tym osoby z tych grup zapraszane są do wzięcia udziału w rekolekcjach ignacjańskich, organizowanych od kilku lat w Wolborzu (a wcześniej w Woli Lipienieckiej).
O. Józef Kozłowski SJ tel. (0-42) 636-29-96, 637-75-44
ul. Sienkiewicza 60, 90-058 Łódź
Odpowiedzialny: Lena Wendołowska tel. 634-70-36
ul. Sienkiewicz 60 Łódź
Tel/fax (0 42) 636-46-49
www.jezuici.pl/oodnow
e-mail:oodnowa@jezuici.pl
Celem głównym Oratorium jest integralny rozwój młodego człowieka, aby był dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem oraz aby odkrył swoje miejsce w życiu i Kościele.
2. Cele ogólne Oratorium.
- Wzrost ku dojrzałości ludzkiej wychowanków.
- Wzrost w wierze poprzez spotkanie z Chrystusem.
- Spotkanie z Chrystusem w Kościele.
-Odkrycie swojego powołania i dokonanie wyboru.
3. Sposób realizacji celów.
Cele są realizowane na czterech płaszczyznach:
a) Wychowanie i kultura.
b) Ewangelizacja i katecheza.
c) Grupy i stowarzyszenia.
d) Powołanie.
4. Styl działalności wychowawczo-duszpasterskiej.
Styl naszej działalności jest ściśle związany z celem głównym Oratorium czyli integralnym rozwojem młodego człowieka. Nasza działalność określona jest dwumianem: ewangelizujemy wychowując i wychowujemy ewangelizując. Styl działalności określony jest poprzez system uprzedzający, który ma chronić młodzież przed doświadczeniem zła i zagrożeniami. Opiera się on na wartościach określonych trójmianem: rozumu, religii i dobroci. Praktyka systemu wymaga stałej asystencji, czyli twórczej obecności pedagogicznej wychowawcy, który ma być ojcem, bratem i przyjacielem.
5. Role i struktury.
a) Odpowiedzialni SDB i FMA.
b) Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich (SWS).
c) Rada Oratorium.
d) Animatorzy.
e) Lokalna Rada Młodych (LRM).
f) Spotkanie Oratoryjne.
g) Grupy Oratoryjne.
6. Środowisko.
Oratorium otwarte jest na wszystkich tych, którzy pragną wzrastać i spędzić wolny czas w duchu wartości chrześcijańskich. Będąc środowiskiem otwartym Oratorium pragnie uniknąć tzw. anonimowości instytucjonalnej. Oratorium nie jest domem kultury, salą gier, czy też klubem sportowym. Jest ono miejscem, gdzie pragnie się wzrastać przez zabawę, modlitwę i pracę nad sobą. Aby zapobiec przypadkowemu przepływowi młodzieży wszyscy oratorianie posiadają legitymację oratoryjną lub SALOS-u. Aktywny udział młodzieży w Oratorium współtworzy środowisko Oratorium, które traktuje jak własne. Oratorium proponuje integrację między wiarą i życiem, rekreacją a odpowiedzialnością, obowiązkiem a odprężeniem, wzrostem osobowym a przyjaźnią.
Parafia Św. Teresy
Łódź ul. Kopcińskiego 1/3
Kierownik Oratorim: ks. Henryk Chibowski sdb tel. kom. 0-604-48-91-91
Tel.kanc. 678-35-22
Grupy oratoryjne w parafii :
LOKALNA RADA MŁODZIEŻOWA
* Tworzą liderzy grup, ruchów i stowarzyszeń obecnych w parafii.
* Poszczególne LRM spotykają się i pracują według własnego programu.
* Współpracuje w programowaniu i realizacji działań młodzieżowych.
* W spotkaniu uczestniczy kierownik Oratorium.
* Spotkania odbywają się systematycznie według ściśle wyznaczonego kalendarza lokalnego.
CAMPO BOSCO '2000 VII Spotkanie Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.
28-31.08.2000 - Lutomiersk koło Łodzi
ORATORYJNE GRUPY DZIECIĘCE
Schola dziecięca "Allegria"
Animator: s. Zofia Błońska fma, kl. Mariusz Rudzki sdb
Grupa Teatralna "TĘCZA"
Animator: s. Krystyna Ruczko fma, s. Krystyna Wieczorek, Sylwia Gajewska
Grupa Plastyczna dla dzieci ze szkoły podstawowej
Instruktor: Agnieszka Borowska
Dzień spotkań: raz w tygodniu.
Grupa działa od września 1999 r.
Eucharystyczny Ruch Młodych im. Bł. Laury Vicunii
* Formowanie młodego człowieka na przyjaciela Jezusa
* Uczenie bycia go człowiekiem żyjącym Eucharystią
* Kształtowanie w nim postawy apostolskiej
Animator: s. Danuta Koźlik fma
Świetlica Środowiskowa dla dzieci z rodzin ubogich prowadzona przez SALOS
* Pomoc w nauce
* Organizacja wolnego czasu
* Zajęcia świetlicowe, plastyczne, muzyczne, teatralne, sportowe, rekreacyjne,
projekcje filmów, zajęcia tematyczne
* Kontakt ze szkołami podstawowymi na terenie parafii oraz rodzicami.
Kierownik świetlicy: Maria Golańska; Opieka pedagogiczna: studenci wyższych uczelni
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - 71 Łódzka Drużyna Harcerzy "Pecezet"
Animator (drużynowy): kl. pwd. Marcin Sobieski sdb
Wspólnota pedagogiczna (kadra): Tomasz Ostrowski, Krzysztof Gutowski, Marek Godzimirski, Antoni Godzimirski, Marcin Panasiuk.
Korepetycje dla dzieci szkolnych
* Pomoc w nauce z j. polskiego, matematyki, chemii i fizyki.
Pracę indywidualną i w grupie prowadzą studenci.
Młodzieżowa Grupa Teatralna
Animator: Sylwia Gajewska
30 stycznia 2000 r. - prezentacja teatralna o ks. Bosko.
Rekolekcje Wielkopostne - prezentacja scenek ewangelizacyjnych.
Młodzieżowa Grupa Formacyjna (młodzież I klas Gimnazjum i VIII SP)
Moderator: ks. Henryk Chibowski sdb
Animatorzy: kl. Marek Jegliński sdb
* Uczestniczą w spotkaniu grupy.
* Poznanie życiorysu Ks. Bosko.
* Spotkania odbywają się wg programu włoskiego o ks. Bosko
Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
Młodzieżowa Grupa Formacyjna (młodzież ze szkół średnich)
Animatorzy: kl. Marek Jegliński sdb
Dzień spotkań: IV wtorek m-ca, godz. 16.00
* Uczestniczą w spotkaniu grupy.
* Poznanie życiorysu Ks. Bosko.
* Spotkania odbywają się wg programu włoskiego o ks. Bosko
* Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
Młodzieżowa Grupa Formacyjna (po IO Szkoły Animatora Oratorium)
Animator: kl. Marek Jegliński sdb
* Działają według programu oratoryjnego.
* Zaznajomienie się z programem pracy nad sobą i pracy w grupie
* Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
Młodzieżowa Grupa Formacyjna (po IIO Szkoły Animatora Oratorium)
Moderator: ks. Henryk Chibowski sdb
* Działają według programu oratoryjnego "Animator"
* Zaznajomienie się z programem SDM
* Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
Moderator: ks. Henryk Chibowski sdb
Dzień spotkań: II piątek m-ca, godz. 19.30
* Prowadzenie zajęć w sali rekreacyjnej Oratorium.
* Obecność wśród młodzieży w środowisku oratoryjnym.
* Prowadzenie zajęć w grupach Oratorium.
* Uczestniczą w spotkaniu formacyjnym w piątki, godz. 17.00
* Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
Młodzieżowa Grupa Turystyczno-Krajoznawcza
Animator: Anna Szczypkowska
* Celem jest organizowanie wspólnych wyjazdów, poznawanie ośrodków i regionów turystycznych, sanktuariów.
* Zdobywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, nauka orientacji w terenie, udzielania pierwszej pomocy, zasad zachowania się na szlaku i korzystania z mapy.
Katolicki Ruch Ewangelizacyjny "Pustynia Miast"
Moderator: ks. Henryk Chibowski sdb
Animator: Michał Domżalski
* Skupia młodzież szukającą Boga.
* Spotkania formacyjne według opracowanego programu.
* Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca
Koło nauki gry na gitarze
Animator: kl. M. Jegliński sdb
*Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
Liturgiczna Służba Ołtarza
Opiekun: ks. Dionizy Mróz sdb
* Spotkania formacyjne prowadzą animatorzy raz w tygodniu
* Uczestniczą w spotkaniu oratoryjnym w III piątek miesiąca.
* Uczestniczą w spotkaniach w I-sze czwartki m-ca. Po Mszy św. spotkanie w sali Oratorium ministrantów i ich rodziców. Zgłoszenia chłopców do służby przy Ołtarzu przyjmuje opiekun.
Wakacyjne Obozy
* Wszystkie grupy mają możliwość uczestniczenia w wakacyjnych obozach i koloniach.
* W czasie ferii zimowych prowadzimy "Zimę w mieście" od godz. 9.00 do 16.00.
Wszyscy, którzy są otwarci na wartości katolickie mogą uczestniczyć w organizowanych wyjazdach, grupach formacyjnych, obozach sportowych, wychowawczych, turystycznych oraz koloniach.
Ks. Kierownik udziela szczegółowych informacji
Łódź ul. Wodna 36
Tel. kanc. 674-29-67, 676-23-37
Kierownik : ks. Dariusz Jóźwik
pomoc w nauce, nadrabianie zaległości szkolnych,
organizację wspólnych gier i zabaw,
pełny obiad,
rozwijanie zainteresowań poprzez przynależność do grup,
wycieczki, konkursy, wyjazd na wakacje, udział w zimowisku itp.
Świetlica czynna jest:
wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 14:15 do 17:00.
Spotkania grup:
Oaza Dzieci Bożych - dzieci klas V- VII w piątek godz. 17.30
Oaza Nowego Życia - klasy VIII i I,II śr. w piątek godz. 17.30
Grupa ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7 - 10 lat (I-III klasy). Celem spotkań jest przybliżenie dzieciom najważniejszych wątków Starego Testamentu. Dla utrwalenia przedstawionych zagadnień podczas zajęć, dzieci różnymi technikami wykonują prace związane z tematem spotkania. Dla urozmaicenia w trakcie pracy wprowadzane są elementy gier interakcyjnych, śpiewu i muzyki.
Grupa ta obejmuje swoim oddziaływaniem dzieci w wieku 11-14 lat (klasy IV-VI). Program tej grupy oparty jest na "słowach-kluczach", które są hasłowym ujęciem istotnych problemów dla dzieci w tym wieku i określonym środowisku oraz dotyczą istotnych wydarzeń w życiu katolickim i świeckim. Poszczególne spotkania odwołują się do małego katechizmu. Podczas zajęć dzieci wykonują prace plastyczno-techniczne związane z poruszanym tematem. Dzieci mają również możliwość swobodnego wypowiedzenia się i zadawania nurtujących ich pytań.
Skupia dzieci w wieku 10-15 lat (klasy IV, V, VI, i gimnazjum). Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci, organizujemy je w grupę, która umożliwia rozwijanie ich zdolności wokalnych oraz przygotowuje je do pełniejszego i świadomego uczestnictwa we Mszy św. Próby urozmaicane są grami i zabawami ruchowymi. Grupy te funkcjonują niemal we wszystkich parafiach. Między innymi prowadzą śpiew w czasie Eucharystii.
Przeznaczony jest dla osób uzdolnionych muzycznie, które pragną wspólnym śpiewem i grą na chwalić Boga. Jednym z jego celów jest animacja muzyczna niedzielnej młodzieżowej mszy św. oraz imprez oratoryjnych.
Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, którzy chcieliby rozpocząć naukę gry na gitarze klasycznej. W programie zajęć są tematy z teorii muzyki, zapoznawanie się z dźwiękami i gamą, historia muzyki oraz elementy muzyki współczesnej i klasycznej. Zajęcia praktyczne to nauka podstawowych akordów, dźwięków gitarowych, ćwiczenia różnych technik gry na gitarze.
Jednym z pozytywnych skutków działalności Oratorium jest kształtowanie u młodzieży postaw odpowiedzialności, zaangażowania w życie i działalność wychowawczą, ofiarność i bezinteresowność. Wielu naszych wychowanków pragnie służyć innym na miarę swoich możliwości. Podejmują działalność jako animatorzy oratoryjni. Istnieje więc konieczność dalszej formacji zarówno religijnej jak i ogólnoludzkiej. Dla nich właśnie zorganizowane są spotkania formacyjne, polegające na stopniowym wdrażaniu i przygotowywaniu do pracy wychowawczej. Podsumowaniem rocznej pracy formacyjnej jest wyjazd na Szkołę Animatora, po której następuje uzyskanie uprawnień oraz dyplomu ukończenia kursu.
Spotkania takie odbywają się w piątek o godz. 1800 dla animatorów po I, II, i III stopniu Szkoły Animatora Oratorium.
Przeznaczona dla dziewcząt w wieku 12 -14 lat, które pragną podjąć pracę nad sobą, służbę dla drugich i dla Ojczyzny.
Bliższe informacje i zapisy u Ks. Kierownika Oratorium.
Oratorium jest czynne:
od wtorku - piątku godz.14.15-17.00, dla osób przynależących do grup
oraz dla dzieci i młodzieży nie zrzeszonej w grupach
od wtorku - piątku godz. 17.00-20.00
sobota - niedziela godz. 15.00- 20.00
Zespół Opiekuńczo - Wychowawczy "Ochronka Bałucka" Sióstr Salezjanek
Świetlica środowiskowa - Oratorium św. Jana Bosko
Zajęcia prowadzimy dla osób w wieku 7-19 lat
Czynne: poniedziałek-piątek w godzinach popołudniowych
Kierownik: s. Teresa Krzyżewska
Tel. 656-12-35
Łódź ul. Brauna 5
Świetlica środowiskowa - Oratorium św. Jana Bosko
Zajęcia prowadzimy dla osób w wieku 7-19 lat
Czynne: poniedziałek-piątek w godzinach popołudniowych
Kierownik: s. Teresa Krzyżewska
Tel. 656-12-35 Łódź ul. Brauna 5
Patronem PDMD jest Dzieciątko Jezus. Pan Jezus w Ewangelii ukazuje dziecko jako wzór dla tych, którzy są na drodze do królestwa Bożego. Bp. Karol de Forbin-Janson, licząc na wrażliwość i dobre serce dzieci, pragnął zbudować między nimi solidarność bez granic. Ich niezwykła wrażliwość jakby uzupełnia brak wrażliwości wielu dorosłych na okrutny los dzieci nie znających Ewangelii, umierających z głodu, osieroconych, wykorzystywanych i prześladowanych. Tak rodzi się dzieło dziecięcej pomocy niesionej najbardziej potrzebującym. Biskup w 1843 roku założył Dzieło Misyjne Dzieci aby "ratować dzieci przez dzieci". Zwrócił się do dzieci ze swej diecezji, aby ofiarowały jedno "Zdrowaś Maryjo" i jeden grosz dla tych, które umierały bez chrztu na ulicach Chin.
Na czele Dzieła stoi Ojciec Święty. Osobą odpowiedzialną za rozwój Dzieła w diecezji jest biskup w parafii proboszcz, który wyznacza koordynatora pracy katechetów i animatorów. To oni towarzyszą dzieciom w podejmowaniu zobowiązań wynikających z ich przynależności do PDMD. Szczególną formą organizacyjną jest ognisko misyjne, które stanowi wspólnotę dzieci regularnie spotykających się i pragnących, w sposób szczególny poświęcić się działalności misyjnej.
Członkowie PDMD:
- Dzieci:
PDMD jest stowarzyszeniem dzieci, które na mocy chrztu są pełnoprawnymi jego członkami i mają własną organizację na prawach papieskich. Formacja winna być dostosowana do ich wieku:
- przedszkolnego
- wczesnoszkolnego
- szkolnego
W formacji uwzględnia się etapy.
- Dorośli:
Dzieło to, aby mogło się rozwijać, potrzebuje asystencji osób dorosłych: wychowawców Katechetów, animatorów i rodziców. Dorośli są więc członkami wspierającymi to Dzieło w jego rozwoju. Często wspierają również materialnie,. Poprzez dzieci w misyjną współpracę włączają się całe rodziny, i ten etap wspólnego zaangażowania apostolskiego jest dla Kościoła najcenniejszy.
- regularne spotkania dzieci;
- program formacyjny, w którym twórczą rolę przejmują dzieci;
- organizowanie w parafii akcji misyjnych z okazji Tygodnia Misyjnego, Misyjnego - Dnia Dzieci, Kolędników Misyjnych;
- podejmowanie zadań apostolskich w parafii i udział w nabożeństwach według roku liturgicznego;
- pisanie listów do misjonarzy;
- czytanie "Świata Misyjnego"
- organizowanie zabaw w oparciu o wiedzę na temat misji;
- uczestnictwo w specjalnych dniach formacji, np. "Wakacje z misjami"
Współpraca w Dziele misyjnym jest przede wszystkim owocem animacji, formacji i więzi we wspólnotach misyjnych.
Dzieci poprzez pogłębianie przyjaźni z Jezusem dają duchowe wsparcie misjo i misjonarzom.
Poprzez modlitwę dzieci codziennie jedno "Zdrowaś Maryjo" - towarzyszą misjonarzom i wypraszają skuteczność głoszonego przez nich Bożego słowa.
Składanie Bogu duchowych ofiar - zwłaszcza ofiarowanie z miłością cierpienia, które pojawia się w życiu dzieci - jest wielkim darem misji
Gotowość przyjęcia powołania misyjnego, którą należy pielęgnować u dzieci
Współpraca materialna:
"Gdy chodzi o pomoc materialną, ważne jest zwracanie uwagi na ducha, w jakim się to dzieje". Ofiary składane przez dzieci przybierają różną formę:
- Składają one regularnie swój "grosik" dla dzieci w krajach misyjnych, jako owoc wyrzeczeń, czyli "rewizji własnego stylu życia".
- Dzielą się częścią tego, co otrzymują z okazji I Komunii św., składając okolicznościowe koperty w dniu misyjnym Białego Tygodnia
- Zbierają od dorosłych ofiary dla dzieci w krajach misyjnych, np. przy okazji kolędowania misyjnego.
- Podejmują własne inicjatywy i realizują różne pomysły z myślą o misjach, np.: loterie fantowe, sprzedaż lampionów, palm, itp.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Skwer Kardynała St. Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa, tel. (0-22) 838-29-44, 636-93-28
e-mail pdmd@missio.org.pl
Par.św. Maksymiliana M. Kolbego
ul. Tatrzańska 111
Ks. Jan Wierzejski 643-19-90
Elżbieta Będą tel. 0501-730-351
Par. św. Stanisława Kostki
ul. Skorupki 9
s. E. Gozdowska tel. 636-10-68
Par. MB Jasnogórskiej
ul. Gogola 12
Jacek i Grażyna Broniewscy, tel. 672-70-42
Ks. Adam Rogulski tel. 673-48-97
Par. św. Franciszka z Asyżu
ul. Przyszkole 2
Ks. Jan Cholewa 684-79-33 SS. Służebniczki, tel. 684-68-60
Kolo misyjne w Seminarium - br. Mieczysław Bednarczyk
Ks. Juliusz Lasoń, par. św. Franciszka z Asyżu, ul. Przyszkole 2, tel. 684-79-33
Małgorzata Maciejewska z par. NSJ Retkinia ul. Batalionów Chłopskich 2/81
tel. 688-34-62
letnich i zimowych obozów ewangelizacyjnych
Parafialnego Klubu Sportowego MARKUS
Zgodnie ze statutem Parafialnego Klubu Sportowego Markus celem programu letnich i zimowych obozów ewangelizacyjnych jest wychowanie dzieci i młodzieży przez modlitwę, wychowanie fizyczne, sport, rekreację i turystykę w oparciu o zasady etyki katolickiej. Letnie i zimowe obozy ewangelizacyjne organizowane przez Parafialny Klub Sportowy "Markus" mają różnorodne zadania. Przede wszystkim uwzględnia się w nich : życie duchowe, sport, rekreację, turystykę, wychowanie.
- Eucharystia
- "Panie naucz nas się modlić", modlitwy o różnych porach dnia
- Biblia moją księgą życia
- Katecheza poprzez metody aktywizacji (zabawa, śpiew, taniec, konkurs, pantomima, rysowanie, malowanie)
- Poznawanie tradycji i kultury chrześcijańskiej (książka, filmy religijne itp.)
- Nabożeństwa (np. Droga Krzyżowa, Różaniec, Słowo Boże)
- Przeprowadzanie treningów ukierunkowanych
- Podnoszenie umiejętności w danej dyscyplinie sportowej
- Organizowanie współzawodnictwa sportowego
- Gry i zabawy ruchowe dla dzieci i młodzieży
- Ogniska
- Zabawy towarzyskie
- Gry planszowe
- Latem korzystanie z kąpieli słonecznych i wodnych
- Zimą korzystanie ze szlaków narciarskich
- Zwiedzanie osobliwości regionu
- Wycieczki piesze i rowerowe
- Budowanie właściwych relacji interpersonalnych wśród uczestników
- Integracja grupy
- Poznawanie zasad dobrego wychowania
- Kształtowanie dojrzałej osobowości chrześcijańskiej
ul. Gen. Grota - Roweckiego 1a
Ks. Tadeusz Słobodziński
tel. 642-09-05, 656-19-27, kom. 0601-34-00-21
2--- Zajęcia oratoryjno - świetlicowe--- Pomoc w nauce, gry i zabawy, konkursy,
wycieczki. --- Sobota godz. 10.00 - 18.00
3--- Msza święta oratoryjna--- Msza dla dzieci, młodzieży i wychowawców z poszczególnych grup duszpasterskich oraz dla wszystkich, którzy
uczestniczą w poszczególnych akcjach duszpasterskich w
ciągu roku.--- II niedziela miesiąca godz. 16.00
4--- Spotkania formacyjne i programowe z wychowawcami--- Spotkania, które służą formacji religijno - wychowawczej kadry zaangażowanej w poszczególne akcje duszpasterskie oraz omawiana jest realizacja programu. ---II niedziela
miesiąca godz.
17.00
5--- Akcja zimowa--- Zimowe obozy ewangelizacyjne dla dzieci i młodzieży ---Ferie
zimowe
6--- Feriada parafialna---
Zima w parafii Program sportowo - rekreacyjny--- Ferie
zimowe
7--- Spotkanie pozimowiskowe --- 13 luty
godz. 16.00
8--- Spotkanie kadry po akcji zimowej--- 13 luty
godz. 18.00
9--- Parafialny turniej w tenisie stołowym--- 26 luty
10--- Wielkopostny dzień skupienia dla wychowawców--- 9 kwiecień
11--- Kurs dla wychowawców letnich i zimowych obozów ewangelizacyjnych--- Kwiecień - maj
12--- Majówka parafialna--- Msza św. Gry i zabawy, turnieje sportowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Impreza całodniowa.--- 20 maj
godz. 8.00 - 18.00
13--- Turniej szóstek piłkarskich dla ministrantów --- Maj
14--- Konkurs plastyczny pt. Moja Mama --- Maj
15--- Program słowno - muzyczny z okazji Dnia Matki --- 26 maj
16--- Turniej sportowo - rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka--- 1 czerwiec
17--- Parafialny Rajd Pieszy--- 3 czerwiec
18--- Parafiada Trójcy Przenajświętszej
19--- Akcja wakacyjna 2000--- Letnie obozy ewangelizacyjne dla dzieci i młodzieży w Wierchomlii. Obóz wędrowny dla młodzieży po Bieszczadach--- Wakacje
20--- Obóz wędrowny--- Wakacje
Centrum Oazowe znajduje się w Krościenku nad Dunajem, gdzie w czasie wakacji zjeżdżają się liczne grupy na przeżywanie 15-dniowych rekolekcji oazowych, które stanowią podsumowanie rocznej pracy w małych grupach parafialnych. Niejednokrotnie rekolekcje te prowadzi krajowy moderator Ruchu, ks. Henryk Bolczyk .
Przynależność do wspólnoty - zapraszamy osoby od 12 roku życia.
Stopień podstawowy jest, wprowadzeniem w życie wspólnotowe, liturgiczne sakramentalne, modlitewne, w życie miłością. Bywa niekiedy pierwszym zetknięciem ze wspólnotą Kościoła. Pierwszy stopień to początek konkretnej drogi, to pewien styl życia, to wybór Jezusa Chrystusa jako mojego Pana i Zbawiciela. Po nim następują kolejne etapy formacji.
Parafia NMP Królowej Polski
Dom Ruchu Światło - Życie
ul. Zgierska 230/232
91-362 Łódź
tel. 659-38-07 czynny w czwartki: 17.00-19.00
Moderator diecezjalny:
ks. Andrzej Ścieszko
Tel. 659-38-09
Moderator Krajowy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC)
ks. Piotr Kulbacki
Łódź tel. 689-05-08
Centrum Oazowe w Krościenku
tel. (0-18) 262-32-35
tel. 262-57-32 (Kopia Górka)
www.oaza.org.pl
Celem SALOS jest: rozwijanie wychowawczych katolickich i społecznych aspektów sportu. W ramach uznawanego wzoru człowieka i społeczeństwa wyraźnie inspirowanych wizją chrześcijańską, prewencyjnym systemem ks. J. Bosko i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.
Drugim celem jest: krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportem i podnoszenie na wyższy poziom stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
Swoje cele realizujemy przez: prowadzenie specyficznej działalności na polu sportowym, inicjatyw kulturalnych, pedagogicznych, opiekuńczych, a w szczególności przez organizowanie i propagowanie różnych form sportu (piłka nożna, siatkowa, koszykowa, tenis stołowy dla dzieci i młodzieży) rekreacja i turystyka. Organizujemy obozy sportowe rekreacyjno- wychowawcze oraz turystyczne. Na obozy zgłoszenia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Parafia św. Teresy
Łódź ul. Kopcińskiego 1/3
tel. 678-35-22
Prezes ks. Henryk Chibowski sdb Tel. kom. 0-604-48-91-91
Urbanowicz Jakub Koszykówka
(kl. V-VI)
Maciej Jóźwiak Siatkówka dziewczęta
Młodsze (kl. V-VI)
Rogużyński Jacek Koszykówka chł. kat. A
Gniazdowski Krzysztof piłka nożna chłopcy
kat. A
Krzaczyński Marek Siatkówka dziewczęta
(VIII-II szk. śr.)
Tomasz Graczyk piłka nożna, kat. B
Gajewska Elżbieta tenis stołowy, ch. i dz.
Uwaga: osoba nie może być członkiem innego klubu sportowego.
ul. Wodna 36
Kierownik: ks. Dariusz Jóźwik tel. 676 23 37
piłka koszykowa dziewcząt (rocznik 85-87) - wtorek 17:00-18:30, sobota 9:00-11:00;
piłka koszykowa dziewcząt (rocznik 83-84) - wtorek 17:00-18:30, czwartek 17:00-18:30;
piłka koszykowa chłopców (rocznik 85-87) - wtorek 18:30-20:00, czwartek 18:00-19:15;
piłka koszykowa chłopców (rocznik 83 i 84) - czwartek 19:15-20:30, piątek 18:30-20:00;
piłka nożna chłopców (rocznik 87-89) - sobota 14:00-16:00;
tenis stołowy chłopców i dziewcząt (rocznik 87-83) - wtorek 15:30-17:00, czwartek 15:30-17:00.
Szczegółowe informacje u Księdza Kierownika Oratorium w godz. 13.00-18.00
Patronem "Odrodzenia" jest św. Paweł. Obecnie liczy ono 41 kół rozsianych po całej Polsce. Zarząd główny ma swoją siedzibę w Poznaniu. Asystentem kościelnym Stowarzyszenia jest ojciec Leon Knabit - benedyktyn z Tyńca.
Stowarzyszenie ma swój Statut oraz Deklarację Ideowo - Programową. Wydaje również pismo, miesięcznik "Głos Odrodzenia" Nova et Vetera, kolportowane do wszystkich kół. W formacji odrodzeniowej zazębiają się trzy nurty: wewnętrzny - duchowy, intelektualny - studyjny, społeczny - apostolski.
Łódzkie koło im. O Tomasza Roztworowskiego, odrodzeniowca i pierwszego Duszpasterza Akademickiego w Łodzi, ma comiesięczne spotkania w parafii oo. Bernardynów przy ul. Spornej 71/73. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św., którą sprawuje nasz moderator - o. Zefiryn Mazur. W części studyjnej spotkań zajmujemy się obecnie omawianiem poszczególnych rozdziałów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Każdego roku organizujemy dla członków "Odrodzenia" serie rekolekcji - trzydniowe i tygodniowe. Prowadzi je nieprzerwanie od 1984 roku o. Wiesław Łyko, oblat.
Łodź, al. T. Kościuszki 74/78 m. 26
Barbara Elsner, tel. 636-60-43
Jednym z ciekawszych wydarzeń wspólnoty w tych pierwszych latach, był fakt powierzenia przez Zakon w 1934 roku, manuskryptu pamiętnika Sługi Bożego, dziś św. Rafała Kalinowskiego, do przepisania na maszynie przez jedną z naszych sióstr.
W 1937 roku, po sześciu latach istnienia, wspólnota nasza liczyła już 70 sióstr.
W marcu 1937 roku, pod przewodnictwem O. Alfonsa Marii od Ducha Św. (obecnie Sługi Bożego), zostały przeprowadzone pierwsze wybory do Zarządu naszego Zakonu.
W tym samym roku, 18 lipca, Trzeciemu Zakonowi Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel i św. M. N. Teresy w Łodzi, został przyznany Dekret Erekcyjny, który przywiózł z Czernej O. Alfons Maria od Ducha Św. i odczytał podczas Mszy Świętej.
Dynamiczny rozwój wspólnoty został przerwany z chwilą wybuchu II wojny światowej. Siostry się rozproszyły, wiele podzieliło tragiczne losy Polaków. Najbardziej dotkliwym momentem było wywiezienie Sióstr Karmelitanek Bosych do Warszawy. Tam u Wizytek spędziły całą wojnę do Powstania w 1944 r. Wówczas życie naszej wspólnoty ograniczone zostało do ukrytego praktykowania modlitwy oraz prywatnych kontaktów między sobą.
Po powrocie sióstr Karmelitanek z wygnania, rozproszone i znacznie przerzedzone siostry, zaczęły znowu gromadzić się przy klasztorze. Zaczęły zgłaszać się nowe kandydatki.
W 1945 roku Ojcowie Karmelici Bosi z Łodzi osiedlili się w pobliskim Radogoszczu. Wówczas nasza wspólnota przeniosła się do kościoła Ojców i tu odtąd koncentruje się życie zakonne. Pierwszym dyrektorem był Ojciec Elizeusz od Matki Bożej. Został wybrany nowy Zarząd III Zakonu.
W latach wzmagającego się w Polsce reżimu komunistycznego, zmniejszyła się znacznie liczba powołań, a życie wspólnotowe zamknęło się wewnątrz kościoła. Formę życia duchowego stanowiły głównie nabożeństwa do Matki Bożej Szkaplerznej. W latach sześćdziesiątych pojawiły się liczniejsze powołania, szczególnie, gdy dyrektorem został O. Mieczysław Woźniczka. Zaczęły się też, regularnie co trzy lata, odbywać kapituły. W połowie lat osiemdziesiątych zaznaczył się wyraźnie wzrost powołań, także braci i małżeństw oraz osób młodszych.
Obecnie wspólnota liczy:
- 66 osób, 12 braci, w tym 5 małżeństw
- po Wieczystych Przyrzeczeniach - 5 osób
- po I Przyrzeczeniach - 46 osób
- w formacji 15 osób
W Zakonie działają 4 diakonie :
Modlitwy - Adoracja przed Najświętszym Sakramentem w każdy pierwszy czwartek
i w każdą pierwszą sobotę miesiąca - Różaniec i Eucharystia
Chorych - sprawuje opiekę nad chorymi członkami Zakonu w ich domach
Powołaniowa - opieka duchowa i modlitwa o nowe powołania do naszej wspólnoty
Porządkowo - gospodarcza - organizuje różne spotkania okolicznościowe (opłatek, jajko..) Od 22 października br., w dzień 20 rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, Zakon przyjął patronat nad Misjonarzami Karmelu na Białorusi.
Władze Zakonu stanowi Rada, w skład której wchodzą: Przewodniczący - s. Genowefa Rogut, Trzech Radnych, Dwie Mistrzynie.
Zakon jest otwarty na przyjęcie wszystkich zainteresowanych duchowością karmelitańską, zapraszamy wszystkich chętnych.
Parafia Opieki św. Józefa
Tel. Kanc. 650-74-78
ul. Liściasta 9
- opiekę wychowawczą
- pomoc edukacyjną
- udział w zajęciach terapeutycznych
- możliwość spożywania posiłku
- doraźną opiekę medyczną
- pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych.
- pomoc w nauce
- rozwijanie zainteresowań
- kształtowanie właściwych zachowań w życiu codziennym
- rozwijanie postaw etyczno-moralnych
- wychowywanie w atmosferze sprzyjającej przyswojeniu wartości, zgodnie z Nauką Kościoła Katolickiego
- organizowanie gier i zabaw ruchowych
- wypoczynek letni i zimowy
- wycieczki
- przedstawienia teatralne, monodramy
- poradnictwo dla rodziców.
Wśród wielu propozycji Kościoła, już od 1994 roku na terenie naszej archidiecezji, mają swoje miejsce tak zwane "Wieczory dla Zakochanych". Są to kursy przedmałżeńskie, prowadzone trochę inną metodą niż te najbardziej znane, przy parafiach. Owa metoda zakłada większe zaangażowanie uczestników w przygotowany program oraz aktywność i dynamizm poświęconego czasu i wysiłku. Jak do tej pory odbyło się dziewięć edycji w których uczestniczyło ponad 120 par. Wiele z nich udzieliło już sobie Sakramentu Małżeństwa. Inne nie podjęły decyzji o małżeństwie lub ją odłożyły. Są również i takie, które doszły do wniosku, że nie są dla siebie przeznaczeni i rozstały się.
"Wieczory" wyrosły na gruncie ruchu rekolekcyjnego "Spotkania Małżeńskie", który z kolei jest propozycją dla małżeństw. Małżonkowie uczą się dialogu lub go doskonalą na rekolekcjach zamkniętych, które trwają jeden weekend. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że te weekendowe wyjazdy wniosły wiele dobra w życie małżeński i rodzinne uczestników. Z tego właśnie względu zrodziła się potrzeba organizowania kursów dla narzeczonych, w oparciu o doświadczenia zdobyte w prowadzeniu rekolekcji dla małżeństw. Rzecz jasna, z wiadomych względów, "Wieczory" musiały przyjąć inne ramy organizacyjne. Otóż, prowadzone są one przez kapłana i parę małżeńską, animatorów "Spotkań Małżeńskich". Program obejmuje szeroki obszar wiedzy psychologicznej oraz sferę ocen moralnych. Celem tych spotkań jest wzajemne lepsze poznanie się narzeczonych, ich cech osobowości, poglądów, postaw życiowych, aspiracji, oczekiwań oraz uznawanych hierarchii wartości. Mają one również posłużyć narzeczonym do przeanalizowania, na ile ich plany wspólnego życia małżeńskiego są właściwe i dojrzałe. "Wieczory dla Zakochanych" stanowią cykl 8 spotkań, w odstępie cotygodniowym, dla par narzeczeńskich. Odbywają się one, jak dotąd, w dwóch ośrodkach na terenie Łodzi: w Duszpasterstwie Akademickim "5", przy ul. Ks. Skorupki 5 oraz w parafii "Przemienienia Pańskiego" przy ul. Rzgowskiej 88. Uczestnicy uzyskują świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego. Na ten rok planowane są trzy lub cztery edycje. Czy będzie ich więcej? To wszystko zależy od potrzeb i możliwości organizacyjnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odbycia kursu przedmałżeńskiego w tej właśnie formie.
Wieczory te były dla nas wspaniałym doświadczeniem. Uczestniczyliśmy w nich bardzo chętnie, a wprowadzona serdeczna atmosfera sprzyjała lepszemu otwarciu na omawianą tematykę. Jesteśmy z nich zadowoleni dlatego, że sami braliśmy w nich czynny udział, poznając siebie coraz lepiej. Szczególnie zadowoleni jesteśmy, że poruszane przez nas tematy, które w życiu codziennym wydają nam się mało istotne, oczywiste, a okazuje się, że są one bardzo ważne, niejednokrotnie prowadzące do różnicy zdań, konfliktów. Zdaliśmy sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa dialog partnerski w małżeństwie. (...)
... stwierdziliśmy, że najtrudniej ocenić jest siebie samych, przyznać się do swoich słabości, całkowicie otworzyć się przed kimś. (...)
Bardzo ważne było również dla nas zdanie sobie sprawy z tego, iż nad naszą miłością, przyszłością musimy ciągle pracować doskonaląc siebie, akceptując siebie i swoich partnerów. (...)
Z naszej strony bardzo dziękujemy za te spotkania. Utwierdziły one nas, że chcemy być razem. Zdajemy sobie z tego sprawę, że w życiu czeka nas wiele przeciwności, ale będziemy starali się z nimi wygrać.
- zaangażowanie wynikające z naszego stylu życia (rodzina, praca zawodowa czy inne obowiązki stanu);
- programy apostolskie podejmowane przez całą wspólnotę (jako odczytywanie innych wezwań Jezusa).
Główne kierunki naszych zaangażowań to: wychowanie dzieci i młodzieży, praca na rzecz umacniania rodziny katolickiej, promocja współpracy między ruchami w Kościele, praca ewangelizacyjna, działalność charytatywna oraz zaangażowanie w życie społeczne. Angażujemy się w pomoc w prowadzeniu rekolekcji ignacjańskich w Łodzi głoszonych przez oo. Jezuitów w okresie W. Postu. tzw. "w ciągu życia" - trwają one 8 dni po 3 godz. dziennie.
w Parafii Najświętszego Imienia Jezus (oo. Jezuici)
ul. Sienkiewicza 60 Łódź
Ks. Józef Łągwa
Animator lokalny: Małgorzata Kotyńska tel. 636 51 51
Koordynator lokalny: Małgorzata Sosińska tel. grzecz.636 45 81
Poprzez te wydarzenia wiary, głosimy Dobrą Nowinę. W 1994 roku zespół otrzymał nagrodę im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej oraz działalności społecznej i ekumenicznej. Z naszą posługą dotarliśmy do wielu krajów, miejscowości i środowisk. Wymienić w tym miejscu można m.in.: koncert w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Auli im. Jana Pawła II na KUL i rekolekcje prowadzone na Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. W 1996 r. zespół prowadził na lotnisku Lublinek w Łodzi, spotkanie ewangelizacyjne z udziałem o. Emiliano Tardifa, w którym uczestniczyło około dwustu tysięcy osób. Na stałe zespół współprowadzi poprzez modlitwę, śpiew i świadectwo wiary odbywające się każdego miesiąca przy kościele O.O Jezuitów w Łodzi, Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, w których uczestniczy około trzech tysięcy osób, a także odbywające się co dwa lata w Łodzi Forum Charyzmatyczne. Od 1992 r. wydaliśmy 14 kaset audio. Natomiast, aby wyrazić wdzięczność wobec udzielania się Ducha Świętego, w roku poświeconym w szczególny sposób Jego Osobie nagraliśmy płytę CD pt. "Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź" , zaś w bieżącym roku dziękując Bogu Ojcu za miłość Syna - płytę "Ojcze Niebieski". W płytach tych zespół sięgnął po raz pierwszy do własnych kompozycji i modlitw. Prowadziliśmy ewangelizację w kilku rozgłośniach m.in. w Radio "Jasna Góra", warszawskich rozgłośniach: "Radio Józef" i "Radio Praga", w radomskim Radio "Ave", legnickim Radio "Plus" i oczywiście w rozgłośni Archidiecezji Łódzkiej Radio "Plus". Mamy świadomość, że aby słowo Dobrej Nowiny o Królestwie Chrystusa nie uległo skrępowaniu musi być głoszone "na dachach". Towarzyszy nam przekonanie o darze, jaki Pan Bóg złożył w mocy Ducha Świętego w nasze kruche, ludzkie naczynia. Tym darem jest przepowiadanie Ewangelii poprzez modlitwę, śpiew i świadectwo wiary.
Kierownik muzyczny zespołu: mgr Inga Pozawska
Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym
ul. Sienkiewicza 60 Łódź
tel/fax (0-42) 636 46 49
e-mail: oodnow@jezuici.pl