Informator "Źródło"

Spis treści

III Organizatorzy rekolekcji
3.1. Ognisko Miłości
3.2. Ośrodek Powołaniowy, Ośrodek Rekolekcyjny "Ikonium"
3.3. Szkoła Ewangelizacji i Rozeznania Duchowego
3.4. Szkoła Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Łódzkiej
3.5. Wspólnota Krwi Chrystusa

IV Uczelnie katolickie
4.1. Instytut Teologiczny i Kolegium Teologiczne
4.1. Studium Duchowości Chrześcijańskiej

III. Organizatorzy rekolekcji



3.1. Ognisko Miłości

OGNISKA MIŁOŚCI są wspólnotami ochrzczonych, kobiet i mężczyzn, którzy za przykładem pierwszych chrześcijan oddają do wspólnego użytku swoje dobra materialne, intelektualne i duchowe. Żyją oni tym samym Duchem, aby wraz z Maryją jako Matką, pod przewodnictwem księdza, który jest ojcem wspólnoty, w nieustannym wysiłku życia w braterskiej miłości, tworzyć Bożą rodzinę na ziemi. Przez swoją modlitwę i pracę w świecie dają oni świadectwo Światła i Miłości, zgodnie z nauczaniem Chrystusa - Króla, Proroka i Kapłana. Pierwsze Ognisko Miłości powstało w 1936 r. w Chateauneuf-de-Galaure (Francja) z inspiracji Marty Robin i jej kierownika duchowego ks. Finet. To pierwsze Ognisko pozostaje duchowym centrum dla wszystkich innych.
Marta Robin jest inspiratorką Ognisk, ale nie tylko w tym znaczeniu, jakby rzuciła ideę do realizacji. Ogniska zrodziły się nie z jej pomysłu, ale z ofiary jej życia, z ogromnego cierpienia, które przeżywała w duchu miłości i oddania. Pięćdziesiąt lat paraliżu, niezwykłego złączenia z Męką Jezusa owocowały niezwykłą otwartością na wolę Bożą i umiejętnością pomagania innym w otwieraniu się na Boże działanie.

Zasadniczym zadaniem "Ognisk" jest prowadzenie rekolekcji, w czasie których przekazywana jest nauka Chrystusa - "Światłości prawdziwej, która oświeca każdego człowieka" (J 1, 9). Nauki rekolekcyjne są kierowane zarówno do tych, którzy odczuwają potrzebę pogłębienia swojej wiary, jak i do wątpiących, szukających i niewierzących. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy - duchowni, zakonnicy, świeccy, małżeństwa i bezżenni. Uczestnicy rekolekcji trwając przez pięć dni w milczeniu, na modlitwie i na słuchaniu Słowa Bożego, pod opieką Maryi otwierają się na obecność Zmartwychwstałego Pana i na przemieniające działanie Ducha i tworzą wraz z członkami "Ogniska" prawdziwą wspólnotę chrześcijańską.

"Ognisko" przyjmuje zgłoszenia grup, pragnących przeżyć czas duchowej odnowy. Zapraszamy także tych, którzy pragną pomóc nam w pracy ogrodniczej.
Zgłoszenie na rekolekcje powinno zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, zawód, adres, numer telefonu., termin wybranych rekolekcji. Prosimy je przesyłać w takim terminie, byśmy zdążyli potwierdzić listownie ich przyjęcie.

Na rekolekcje należy zabrać ze sobą: Pismo Św., różaniec, notes, długopis, śpiwór, prześcieradło, pantofle na zmianę, potrzebne leki.
W rekolekcjach mogą brać udział wszyscy, którzy tego pragną, bez względu na ich sytuację finansową. W kosztach rekolekcji każdy uczestniczy według swoich możliwości.

Dokładne terminy i propozycje formacyjne umieszczane są na stronie Internetu: www.archidiecezja.lodz.pl/ognisko, oraz można uzyskać telefonicznie.

Zgłoszenia prosimy kierować:
tel. (0-46) 874-86-05; fax: (0-46) 874-86-06 ;
e-mail: ognisko@archidiecezja.lodz.pl
lub na adres:
ks. Sławomir Sosnowski Olsza 33, 95-063 Rogów

Rekolekcje zasadniczo odbywają się w każdym roku wg schematu

Dojazd z Łodzi:
pociągiem - z Łodzi Fabrycznej (kierunek: Skierniewice); od stacji Rogów: 3 km
autobusem - z Dworca Północnego (kierunek Jeżów, Rawa Mazowiecka); od przystanku autobusowego z Rogowa: ok.1800 m.



3.2. Ośrodek Powołaniowy, Ośrodek Rekolekcyjny IKONIUM

Ośrodek Rekolekcyjny Ikonium służący dziełu powołań w Archidiecezji Łódzkiej.
Został erygowany dekretem Arcybiskupa Władysława Ziółka z dnia 25 października 1997 roku, co zostało uroczyście ogłoszone przez Jego Ekscelencję podczas obchodów Dnia Jedności Służby Liturgicznej w Bazylice Archikatedralnej dnia 22 listopada 1997 roku. Nazwa Ikonium nawiązuje do miasta, opisanego w Dziejach Apostolskich 13,52. Słowo Boże mówi, że tam uczniów Chrystusa "napełniało wesele i Duch Święty". Ikonium to także wyraz bliski słowu ikona, który oznacza wizerunek, obraz sakralny, natchniony w swej wymowie i przenoszący nas do rzeczywistości nadprzyrodzonej. Z powyższym rozumieniem współgra wybór patronki Ośrodka, którą jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus, albowiem jej drugi tytuł brzmi od Najświętszego Oblicza. Ona w swym krótkim życiu ukazała światu głęboki mistycyzm polegający na spełnianiu woli Boga w najdrobniejszych sprawach codziennych. Ze względu na jej zasługi dla rozwoju teologii papież Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła. Ośrodek pragnie czerpać ze skarbca duchowości św. Tereski, która poświęciła swe życie modlitwie za kapłanów, czynnie wspierając rozwój powołań.

Ikonium zaprasza w każdy dzień tygodnia wszystkich pragnących zaczerpnąć sił duchowych na indywidualny pobyt po uprzednim zgłoszeniu terminu i warunków przyjazdu.

Ikonium przyjmuje zgłoszenia grup młodzieżowych, pragnących przeżyć czas duchowej odnowy w weekendy obecnego roku szkolnego, z wyjątkiem terminów zarezerwowanych już przez Ośrodek.

Uwaga!
Wszystkie organizowane przez Dom Rekolekcyjny IKONIUM dni skupienia rozpoczynają się w dniu przyjazdu o godzinie 18.00, a kończą się ostatniego dnia o godzinie 14.00.
Prosimy, aby zabrać ze sobą: Pismo Święte, obuwie na zmianę, a także śpiwory.
Propozycje formacyjne naszego Domu Rekolekcyjnego na stronie internetowej, oraz pod numerem telefonu 636-57-91.

Zapraszamy młodzież, która poważnie traktuje swoją przyszłość na spotkanie do Ośrodka Powołaniowego IKONIUM, w którym można zasięgnąć porady u kompetentnego kapłana lub siostry zakonnej, gotowi wysłuchać, służyć radą szukającym swej drogi życia.
W każdy czwartek (godz. 18.00-20.00) w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi przy ul. Św. Stanisława Kostki 14 dyżurują: ksiądz i siostra zakonna.
Tel. (0 42) 636-57-91


Ośrodek Rekolekcyjno - Powołaniowy Ikonium
Ks. Grzegorz M. Korczak
Szczawin Kolonia 8a,
95-002 Smardzew k/Łodzi
tel/fax: (0-42) 716-93-88 w.11
tel. kom. 0-601-37-82-57
e-mail: gkorczak@archidiecezja.lodz.pl

Dojazd pociągiem osobowym do stacji Glinnik z Łodzi Kaliskiej w kierunku Łowicza



3.3. Szkoła Ewangelizacji i Rozeznania Duchowego

Elementy formacji: Ćwiczenia Duchowne św. Ignacego z elementami Seminarium Życia w Duchu Świętym prowadzone są przeze mnie od kilku lat. Po raz pierwszy miało to miejsce podczas dwutygodniowych Ćwiczeń Duchownych w 1978 r.
Każdy z rekolektantów był indywidualnie wprowadzany w doświadczenie modlitwy uzdrowienia wewnętrznego i odnowienia wiary, czyli osobistego wyznania Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela we wspólnocie Kościoła oraz w modlitwę chrztu w Duchu Świętym. Z czasem wyłoniły się wyraźnie cztery etapy formacyjne. Pierwszy etap formacji dotyczy tych, którzy przychodzą na nasze spotkania modlitewne w wyniku zaproszenia. Zaproszenie jest kierowane z reguły po osobistej ewangelizacji, jaka została przeprowadzona w stosunku do danej osoby lub po kilkudniowych spotkaniach ewangelizacyjnych w parafiach oraz kościołach rektoralnych. Po spotkaniach wprowadzających, dotyczących istotnych elementów spotkania modlitewnego, osoby są zaproszone do podjęcia Seminarium Życia w Duchu Świętym. Pierwszy etap nawrócenia i uzdrowienia kończy się wprowadzeniem uczestnika w reguły rozeznania duchowego pierwszego tygodnia Ćwiczeń Duchownych. Warto dodać, że na każde wprowadzenie do danego tygodnia składa się wspólne spotkanie modlitewne, spotkanie w małych zespołach dzielenia się owocami minionego tygodnia, orędzie ewangelizacyjne połączone ze świadectwami sióstr i braci na dany temat, Msza święta z homilią i rozdanie materiałów pomocnych do osobistej refleksji i modlitwy w ciągu tygodnia.
Drugi etap formacji dotyczy uczestnictwa w Ćwiczeniach Duchownych w wymiarze trzydziestodniowym, rozłożonym na 3-4 lata. Przeżywanie Ćwiczeń połączone jest z doświadczeniami charakterystycznymi dla Odnowy Charyzmatycznej.
Na pierwszy tydzień Ćwiczeń składają się między innymi: 3 medytacje dziennie, charakterystyczne dla tego typu ćwiczeń, rozmowy z kierownikiem duchowym, konferencje oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwa uzdrowienia jest podejmowana podczas adoracji Najświętszego Sakramentu lub w osobistym spotkaniu z prowadzącym, a często także w formie modlitwy uczestników za siebie nawzajem. Osobiście posługując Sakramentem Pojednania także podejmuję modlitwę uzdrowienia czy uwolnienia za daną osobę. Ćwiczenia Duchowe, które trwają z reguły 8 dni.
Drugi tydzień Ćwiczeń-dużą wagę przywiązuje się do odnalezienia i odczytania woli Bożej co do wyboru określonego stanu życia oraz odkrycia właściwego sobie sposobu udzielania się Boga, stosownie do otrzymanego charyzmatu i daru Ducha Świętego, udzielonego dla budowania wspólnoty Kościoła, ze szczególnym zwróceniem uwagi na udział w ewangelizacji. Gdy chodzi o pracę nad sobą oraz wzrastanie w umiejętności przepowiadania Jezusa Chrystusa, podejmowane są w ciągu roku następujące zadania: rachunek sumienia, medytacja ignacjańska w życiu codziennym oraz udział w kursach ewangelizacji. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest wspólnotowe prowadzenie ewangelizacji w różnych formach i różnych miejscach. Podjęcie ewangelizacji dokonuje się po uprzednim rozeznaniu we wspólnocie i wspólnej modlitwie. Na zakończenie drugiego tygodnia Ćwiczeń uczestnik ponownie przyjmuje dar modlitwy chrztu w Duchu Świętym.
Dalszy wzrost w wierze to udział w trzecim tygodniu Ćwiczeń, w którym dokonuje się potwierdzenie wyboru drugiego tygodnia, w miłości Jezusa Chrystusa i wejście na drogę bycia Jego uczniem, który bierze swój krzyż i naśladuje Pana. Jest to szczególna okazja, aby zweryfikować swoje pójście za Jezusem, zwłaszcza dla tych, którzy uczestnicz w Jego przepowiadaniu. Czwarty tydzień pozwala na to, aby ci, którzy zaangażowali się w dzieło ewangelizacji, doświadczyli że działają w imieniu Chrystusa Zmartwychwstałego.
Oznacza to dla niektórych tworzenie wspólnot dla ewangelizacji, życie w takiej wspólnocie, podejmowanie nowych powołań w Kościele, kroczenie drogą wiary według otrzymanej misji, badanie znaków czasu dotyczących obecności chrześcijanina w świecie i wezwania ewangelizacyjnego, jakie ten świat w sobie niesie.
Trzeci etap formacji dotyczy konkretnych wspólnot ewangelizacji. Uczestnicząc w kształtowaniu takich wspólnot mogę powiedzieć, że nieodzowne staje się kierownictwo duchowe, rozeznanie wspólnotowe, codzienna medytacja, uczestnictwo w życiu charyzmatycznym i sakramentalnym Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem codziennej Eucharystii; oraz głęboka świadomość charyzmatu Ducha Świętego, którym wspólnota została obdarzona dla ewangelizacji. Podejmowana jest refleksja nad doświadczeniem duchowym w świetle Objawienia i nauki Kościoła. Na zakończenie tego etapu przewidziane są miesięczne Ćwiczenia Duchowne - w pełnym, trzydziestodniowym wymiarze.
Czwarty etap formacji - zaangażowanie społeczne poprzez stowarzyszenia i organizacje o charakterze religijnym, kulturalnym i gospodarczym. Udział w tworzeniu dóbr kultury. Zaangażowanie w trosce o dobro rodziny. Udział w kształtowaniu wartości moralnych w życiu i postawach młodych ludzi.

SEMINARIUM ŻYCIA W DUCHU ŚWIĘTYM - propozycja eksternistyczna

Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi, prowadzony przez OO. Jezuitów, we współpracy z braćmi i siostrami ze wspólnot Odnowy, pragnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom, jakie Duch Święty rodzi w sercach ludzkich.
Jedną z naszych propozycji jest podjęcie seminarium rekolekcyjnego - w oparciu o podręcznik i poszczególne książki z Serii Żyć Dobrą Nowiną - indywidualnie, tam gdzie kto mieszka i posługuje, w systemie eksternistycznym. W naszej propozycji myślimy o tych wszystkich, którzy z jakichś przyczyn nie mogą przeżywać rekolekcji ewangelizacyjnych tam, gdzie mieszkają. Przyczyny mogą być obiektywnie uzasadnione, np: ktoś pracuje do późnych godzin wieczornych, ktoś nie może wyjść z domu z powodu małych dzieci, ktoś inny zamyka swój sklep o godz. 20.00, a spotkania modlitewne zaczynają się od godziny 19.00, ktoś często jest w delegacji, ktoś inny może mieć trudność w nawiązaniu kontaktu z miejscową grupą modlitewną, itp. Ustalamy (telefonicznie lub listownie) kiedy dana osoba rozpocznie indywidualny tok rozważań, aby móc nawiązać współpracę. Dana osoba może rozpocząć rozważania w dniu zaproponowanym przez nas, aby potem wziąć udział w dwóch sesjach, których terminy będą podawane w Szumie z Nieba, bądź telefonicznie (0-42-636-46-49). Sesja pierwsza - poświęcona będzie nawróceniu i uzdrowieniu. W programie znajduje się: orędzie ewangelizacyjne, nabożeństwo pokutne połączone ze spowiedzią indywidualną i modlitwą uzdrowienia. Będzie też możliwość odbycia spowiedzi generalnej (z całego życia) i spotkania z animatorem. Całość zakończy się Eucharystią i modlitwą uzdrowienia wspomnień oraz wprowadzeniem w następny etap. Przewidziana jest też agapa.
Sesja druga - składa się z orędzia ewangelizacyjnego i spotkania w małych grupach. Następnie odprawiana jest Eucharystia, w czasie której dokona się odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego i osobistego wyznania Jezusa jako Pana. Po Komunii świętej nastąpi modlitwa o chrzest w Duchu Świętym. Zostaną także podane praktyczne wskazówki, wprowadzające w następny etap indywidualnej już pracy duchowej. Zakończenie agapą.

Odpowiedzialny za SERD: o. Józef Kozłowski tel. 636-29-96
Kontakt: Parafia Najświętszego Imienia Jezus
Łódź ul. Sienkiewicza 60
Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym tel. (0-42) 636-46-49



3.4. Szkoła Nowej Ewangelizacji

Prezentacja podstawowych założeń Katolickich Szkół Nowej Ewangelizacji.

1.Tożsamość Szkół Nowej Ewangelizacji
W 1980r. Jose H. Prado Flores, zainicjował Szkołę Św. Andrzeja w Meksyku. Dała ona początek ponad 300 istniejącym obecnie szkołom formującym świeckich do podejmowania zgodnie z "Christifideles Laici" i "Redemptoris Missio", misji ewangelizacyjnej w świecie współczesnym. Jest to praktyczna odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do Nowej Ewangelizacji - nowej w gorliwości, środkach wyrazu i metodzie.

2. Czym jest ta Szkoła ?
Jest katolicką Szkołą o charakterze międzynarodowym, krajowym, diecezjalnym i parafialnym. Szkoły współpracują ze sobą na zasadzie partnerstwa zależąc jedynie od swojego Biskupa Diecezjalnego. Jest Szkołą Kerygmatyczną. Pierwsza Szkoła w Polsce powstała w 1993r. w Kielcach. Wchodzi w skład międzynarodowego projektu - KeKaKo - Katolickiego Stowarzyszenia, które skupia kerygmatyczne Szkoły Nowej Ewangelizacji, oraz w skład ACCSE/2000 (Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Nowej Ewangelizacji). Obecnie działają w Polsce 22 Szkoły.
Szkoła Nowej Ewangelizacji "Jan Paweł II" w Archidiecezji Łódzkiej powstała w sierpniu 1998r.

3. Cel
Szkoła formuje ewangelizatorów tak, aby każdy katolik potrafił przekazać Słowo Dobrej Nowiny w formie prostej, praktycznej, doświadczalnej. S.N.E. jest wizją duszpasterską, proponującą konkretny plan pastoralny z formacyjnym programem kursów, które przeprowadzają uczestnika przez następujące etapy:
nie ewangelizowany Ů zewangelizowany
zewangelizowany Ů ewangelizator
ewangelizator Ů formator ewangelizatorów
formator ewangelizatorów Ů inicjator Szkół Nowej Ewangelizacji
inicjator S. N. E. Ů formator inicjatorów S. N. E.
Szkoła jako wizja jest organizmem samodzielnym, posługującym się własną strategią, która umożliwia osiągnięcie zamierzonych celów i dlatego służy pomocą innym ruchom i wspólnotom będąc skutecznym narzędziem pracy, ale nie jest własnością żadnego z nich (ruchów i wspólnot) i nie można jej z nimi utożsamiać.

4. Metodologia
Szkoła przygotowuje do ewangelizacji poprzez uczestnictwo w teoretyczno - praktycznych kursach. Modlitwa - studium - praktyka stanowią linie przewodnie Szkoły.

5. Duchowość
Czynnikiem głównym S.N.E. jest otwarcie na Ducha Świętego, aby pod Jego działaniem każdy uczestnik doświadczył nowego spotkania z Chrystusem jako osobistym Panem i Zbawicielem oraz nowego zapału ewangelizatora.

6. Pastoralna propozycja Szkoły dla parafii.
S.N.E. wraz ze swoim programem jest pastoralną propozycją dla każdej parafii, gdzie duszpasterze zainteresowani są formowaniem swoich współpracowników, ludzi mających jakąkolwiek odpowiedzialność w życiu duszpasterskim czy społecznym.
Cel Szkoły jest jeden: uczynić parafię zewangelizowaną i ewangelizującą. Cel ten osiąga się poprzez realizowanie dwóch etapów:
Szkoła staje się miejscem formacji dla istniejących grup i osób odpowiedzialnych za poszczególne działalności w parafii.
Powstanie parafialnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, która staje się miejscem formacji dla całej parafii poprzez cały zestaw kursów ewangelizacyjnych.

7. Szkoła N. E. Jana Paweła II w Łodzi
Przeprowadziliśmy (w 1998r. do XI) 5 kursów Filipa (dla ok.200 osób), kurs Pawła (ok.50 os.), kurs Animacji Modlitwy (ok.60os.). W XII 1998r. odbędą się jeszcze 2 kursy Filipa (dla ok. 80 os. i kurs Jana dla ok.40 osób.

Oferta Szkoły: teoretyczno - praktyczne kursy ewangelizacyjne.
Proces formacji w Szkole jest prowadzony przez kursy, które, połączone stanowią całościowy program formacji. Kursów jest ponad 20 i swoją tematyką odpowiadają zapotrzebowaniu poszczególnych ośrodków i osób.
Oto niektóre z nich:
"Filip" - 2-dniowy, ewangelizacja podstawowa, doprowadzająca uczestnika do osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym i osobistego doświadczenia Pięćdziesiątnicy.
"Paweł" - 11-dniowy, przeznaczony szczególnie dla tych, którzy podejmują odpowiedzialność i zaangażowanie w życie parafii, wspólnot i dla katechetów, uczy jak ewangelizować.
"Jan" - 4-dniowy kurs duchowości ucznia Jezusa - Mistrza
"Animacji Modlitwy" - 2-dniowy, wprowadzenia w modlitwę osobistą i wspólnotową oraz posługi prowadzenia modlitwy we wspólnocie.
"Akwila i Pryscylla" - 3-dniowy dla małżeństw, formuje do przeżywania małżeństwa jako rodziny zewangelizowanej i ewangelizującej.
"Mojżesz" - 5-dniowy, formuje sylwetkę lidera mającego odpowiedzialność za ludzi
"Sekret Pawła" - 4-dniowy, daje wizję duszpasterską na podstawie działalności apostolskiej Św. Pawła,
"Dabar" - zestaw kursów formacji biblijnej
Na kurs należy wziąć biblię, notatnik, pantofle, śpiwór.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres:
S.N.E. " Jana Pawła II"
Dom Centrum Służby Rodzinie
Łódź 93 148, ul. Broniewskiego 1a
Biuro czynne: wtorek i czwartek w godz.16.00-18.00
Tel. (0-42) 682-20-22 wew. 41
e-mail: sne@arcidiecezja.lodz.pl


Prowadzimy także Kursy Filipa, Ognia, Animacji modlitwy lub rekolekcje ewangelizacyjne w parafii, do której zostanie zaproszona ekipa SNE.
Bliższe informacje - www.r.missio.pl

Odpowiedzialny za Szkołę Nowej Ewangelizacji Jana Pawła II w Łodzi:
ks. Jacek Grzesiak
tel. (0-42) 688-76-30



3.5. Wspólnota Krwi Chrystusa

W roku 1815 rzymski kapłan św. Kasper del Bufalo założył zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa aby stworzyć między kapłanami diecezjalnymi życie wspólnotowe, polegające na pogłębieniu życia duchowego i działania misyjnego we własnym kraju i za granicą. Dzisiaj w Polsce misja ta polega przede wszystkim na prowadzeniu rekolekcji zamkniętych dla wszystkich stanów, misji parafialnych oraz formacji duchowej dla świeckich, szczególnie przez prowadzenie ruchu Wspólnota Krwi Chrystusa (WKC). Członkowie tej gałęzi - świeccy - biorą udział nie tylko w duchowości i działaniu Misjonarzy i Misjonarek ale wspierają przez duchowość Dzieła życia Kościoła lokalnego, angażując się przede wszystkim w swoich parafiach. Nikt nie jest tak stary ani zbyt chory, by się nawrócić i wnieść swój wkład w tę misję, by ofiarować chociaż kropelkę z własnego serca razem z krwią Chrystusa dla ratowania naszych bliźnich, naszego Kościoła i świata.
W Polsce 1987 r. powstało Zgromadzenie Misjonarek Krwi Chrystusa, aby wspierać misję Krwi Chrystusa przez obecność maryjną. Służba macierzyńska sióstr uzupełnia duszpasterstwo kapłanów i braci. Siostry nie tylko uczestniczą w prowadzeniu Domów Misyjnych, ale również w formacji duchowej w ramach ewangelizacji podczas dni skupień i rekolekcji.

Co robi Wspólnota Krwi Chrystusa?
WKC jest katolickim ruchem świeckich działającym pod kierownictwem duchowym Misjonarzy i Misjonarek Krwi Chrystusa. Posiada ona dar i zadanie kształtowania siebie przez fakt zbawienia we Krwi Chrystusa. Realizuje się nie tylko w modlitwie ale także w działaniu. Członkowie co tydzień spotykają się na wspólnej modlitwie oraz rozważaniu Słowa Bożego lub korzystają z wydawnictw Misjonarzy Krwi Chrystusa. Codziennie odmawiają jedną z modlitw do Krwi Chrystusa, włączają się w życie parafii, biorą udział w comiesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu. Przez cały tydzień starają się żyć Słowem Bożym tj. wybranym zdaniem z Pisma Świętego. Pomaga ono trwać w jedności z Chrystusem oraz widzieć Go w każdym człowieku. Uroczyste przyjęcie do WKC następuje zazwyczaj w Domu Misyjnym po okresie formacji w grupie parafialnej. Mogą przystąpić do wspólnoty wszyscy zainteresowani tą formą duchowości, ewangelizacji. Pomagają oni misjonarzom poprzez wspieranie misji w kraju i za granica, szerzenie nabożeństwa do Krwi Chrystusa, rozprowadzanie literatury wydawanej przez misjonarzy. Przynajmniej raz w roku uczestniczą w dniach skupienia lub rekolekcjach w Domu Misyjnym. Członkowie z całego kraju spotykają się raz w roku w Częstochowie na nocnym czuwaniu.
Cały kraj podzielony jest na cztery podregiony. Archidiecezja łódzka ma swój Dom Misyjny w Ożarowie Mazowieckim.

W jaki sposób służą Domy Misyjne ?
- Rekolekcje dla Wspólnoty Krwi Chrystusa oraz dla innych grup, ruchów katolickich
- Dni skupienia (weekendy lub "mini rekolekcje") dla wszystkich: dorośli, młodzież, dzieci, rodziny...
- Święta Dzieci i Młodzieży organizowane podczas letnich wakcji
- Wypoczynek duchowy dla wszystkich
- Rekolekcje indywidualne
- Noclegi dla pielgrzymów
- Formacja dla członków Wspólnoty Krwi Chrystusa
- Mieszkanie i życie wspólnotowe Misjonarzy, kleryków i kandydatów Zgromadzenia
- Baza działania misyjnego w kraju i za granicą
- Księgarnia z literaturą religijną

Proponujemy:

1. Mini rekolekcje (2 - dniowe)
W każdy weekend (początek piątek 17.00 - zakończenie niedziela ok. 10.00)
2. Skupienie dla młodzieży (2 - dniowe)
Zazwyczaj w każdy trzeci weekend miesiąca.
3. Rekolekcje pełne (5 - dniowe i 3 -dniowe)
4. Rekolekcje indywidualne
To luksus - możliwy dla każdego po uzgodnieniu z odpowiedzialnymi Domu Misyjnego.
5. Wypoczynek duchowy
Taką możliwość proponuje my dla wszystkich w czasie wakacji pomiędzy rekolekcjami. W programie znajduje się okazja do udziału we Mszy św. i/lub wspólnych modlitwach Wspólnoty Domu Misyjnego, rozmowy duchowe, możliwość korzystania z kaplicy, miejsc rekreacji. Czasami organizuje się wspólną rekreację dla dzieci.

Centrum Krajowe WKC
Dom św. Wawrzyńca
ul. Świętego Kaspra del Bufalo 2/18
Częstochowa 42 - 221
tel. (0-34) 362-08-00

Dom Świętego Franciszka Ksawerego
ul. Zamoyskiego 19
Ożarów Mazowiecki 05-850
tel. (0-22) 722-12-57 fax. (0-22) 721-11-47

Dojazd: kolejka PKP, kierunek na Łowicz przez Sochaczew (nie przez Skierniewice):
Warszawa Wsch. - Stadion - Powiśle - Śródmieście - Ochota - Warszawa Zach. - Włochy - Ursus - Gołąbki - Ożarów Mazowiecki.
Dojazd autobusami MZK: nr 713 z cmentarza Wolskiego

Dom Rekolekcyjno-Formacyjny
ul. Mąkoszy 1
Częstochowa 42 - 200
tel. (0-34) 324-79-61

Wspólnota Krwi Chrystusa w Łodzi:
Parafia Dobrego Pasterza
ul. Pasterska 12/14
Opiekun duchowy: ks. Dariusz Witerski
Osoby pierwszego kontaktu:
Halina Brzeska ul. Wawelska 11 m 23 tel. 616-08-20,
Leopold Oleszczyk tel. 657-03-44

Spotkania: w niedziele o godz. 9.30 w sali na plebanii.
Zapraszamy zainteresowanych do przyłączenia się do naszej wspólnoty. Udzielimy również wszelkich bliższych informacji nt. dokładnych terminów rekolekcji w w/w Ośrodkach rekolekcyjnych, możliwości utworzenia nowej wspólnoty, itp.




IV. Uczelnie katolickie w Łodzi



4.1. Instytut Teologiczny i Kolegium Teologiczne

Specyfiką studiów w Instytucie Teologicznym jest ich charakter dwuetapowy. Pierwsze trzy lata studiów pokrywają się z programem Kolegium, którego dyplom uprawnia do starania się o przyjęcie pracy w charakterze katechezy w szkołach podstawowych. W obecnym roku akademickim otwieramy również specjalizację przygotowanie do życia w rodzinie. Absolwenci Kolegium mają możliwość ubiegania się na drodze odrębnej kwalifikacji o uzyskanie w ciągu następnych trzech lat studiów - dyplom magistra teologii. Studia przebiegają w systemie zaocznym. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w piątki od godz. 16- tej oraz w soboty od 9- tej. Plan zajęć umieszczony jest w październiku w gablotach w siedzibie uczelni. Warunkiem przyjęcia jest zdanie egzaminu wstępnego. Obowiązuje egzamin pisemny i ustny z języka polskiego i wiedzy religijnej z zakresu szkoły średniej.
Z egzaminu wstępnego z języka polskiego mogą być zwolnione osoby, które ukończyły studia magisterskie lub zdały egzamin wstępny z tego języka (pisemny i ustny) na innej uczelni.

Siedziba:
Instytut Teologiczny
Łódź 94 -044
ul. Retkińska 127
tel. (0-42) 687-09-91 (piątki 16.00-19.00, soboty 9.00-15.00)
Kolegium Teologiczne; Dyrektor Administracyjny ks. Józef Fijałkowski
Studia Magisterskie po Kol. Teologicznym
Dyrektor: ks. Stanisław Skobel



4.2. Studium Duchowości Chrześcijańskiej

SDCh powołał do istnienia Ks. Abp. Władysław Ziółek w Łodzi 1998r. W roku bieżącym Ks. Abp włączył SDCh w struktury Instytutu Teologicznego w Łodzi przy ul. Retkińskiej 127 jako sekcję teologii duchowości.
Dla chętnych Studium może mieć charakter dwu letnich studiów podyplomowych. Studentami mogą być osoby zainteresowane dla których zajęcia są nieobowiązkowe. Po ukończeniu studiów uczestnicy otrzymują dyplomy.

Studium Duchowości Chrześcijańskiej prowadzi formację duchową i intelektualną swoich słuchaczy poprzez wykłady z tematyki duchowości a także poprzez praktykę wspólnej modlitwy, rekolekcji, dni skupienia i możliwość systematycznego korzystania z sakramentu pokuty.


Proponowane tematy wykładów są następujące:


Teologia modlitwy - ks. mgr Grzegorz Korczak
Zagrożenia dla życia duchowego - ks. dr Waldemar Kulbat
Duchowość życia eucharystycznego - ks. mgr Grzegorz Kopytkowski
Duchowość życia sakramentalnego- ks. mgr Piotr May-Majewski

Natura i łaska - ks. mgr Paweł Lisowski
Rozeznanie duchowe i walka duchowa - ks. dr Marek Kaczmarek
Duchowość loikatu - ks. dr Stanisław Skobel
Rozwój życia duchowego - ks. dr Aleksander Janeczek
Kierownictwo duchowe i formacja sumienia - ks. dr Andrzej Świątczak
Duchowość w myśli Jana Pawła II - ks. dr Tadeusz Sikorski
Duchowość Ojców Pustyni - ks. dr Jan Słomka
Maryja w pobożności chrześcijańskiej - ks. mgr Tomasz Szczypa


Nabożeństwa - godz. 20.00 (Kaplica akademicka)
I-e piątki Eucharystia
II-e piątki Różaniec
III-e piątki Modlitwy Ruchów Odnowy
IV-e piątki Adoracja Najświętszego Sakramentu


Zajęcia odbywają się w piątki w godz. 17.00 - 21.00 i są nieobowiązkowe
Zalecane spotkania dodatkowe:
- Szkoła Nowej Ewangelizacji
- Akademickie Rekolekcje Adwentowe 12-14 grudnia - Bazylika Archikatedralna


Siedziba SDCH
ul. ks. I Skorupki 5 - (Duszpasterstwo Akademickie "Piątka")
Łódż 90-458
Dyrektor: ks. dr Marek Kaczmarek tel. (0-42) 637-39-36


linia

| Archidiecezja Łódzka | | Spis treści | | Część 1 | | Część 2 | | Część 3 i 4 | | Część 5 |