VII Niedziela Zwykła 23.II.2020

 

1. Komunikaty

 

2. Dzisiejszą niedzielą, będącą ostatnią niedzielą karnawału, rozpoczynamy 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, któremu przyświecać będzie hasło: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” podkreślające odpowiedzialność rodziców za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze i trzeźwości. Zachęcamy także do czuwania nad własną trzeźwością oraz do modlitw o trzeźwość i do ekspiacji za grzechy pijaństwa. Stąd dzisiaj wieczorem, o godz. 18oo – Nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwami o Trzeźwość Narodu, a szczególnie naszych rodzin.

 

3. W najbliższą środę, 26 lutego – w Popielec – rozpoczyna się w Kościele Katolickim Wielki Post – czterdziestodniowe przygotowanie do wielkich uroczystości wielkanocnych. W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7oo, 8oo, 9oo, o godz. 1715 – dla uczniów i wieczorem o godz. 1830. ( Nowenna - godz. 18oo ). Po każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Caritas. W Popielec w czasie każdej Mszy św. obecni w kościele uczestniczą w obrzędzie posypania głów popiołem. Nie praktykuje się sypania popiołu do książeczek czy kopert, gdyż obrzęd posypania głów popiołem związany jest z liturgią Eucharystyczną i uczestniczą w niej tylko Ci, którzy są obecni na Mszy św. Przyjęcie popiołu jest wyrazem pokuty i osobistym aktem jednoczenia się z Chrystusem cierpiącym za nasze grzechy. W Środę Popielcową wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że należy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a posiłki spożywamy trzy razy dziennie, w tym raz do syta. Absolutnie nie można spożywać alkoholu. Przypominamy także, że Wielki Post jest tzw. Czasem zakazanym dla wesel, zabaw tanecznych, dyskotek. W Środę Popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 

4. W pierwszy piątek Wielkiego Postu – 28 lutego, nasza parafialna świątynia będzie Kościołem Stacyjnym dla wielkopostnego pielgrzymowania wiernych – zgodnie z dekretem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego: …Święta Matka Kościół w okresie Wielkiego Postu wprowadza swoje dzieci pragnące odnowienia i pogłębienia wiary, na drogę postu, modlitwy i jałmużny… …Niech wierni, zgromadzeni w oznaczone dni w Kościołach Stacyjnych, podejmą wielkopostne praktyki, otworzą serca na Słowo Boże, przyjmą Chleb Eucharystyczny, a przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego, skorzystają z łaski odpustu zupełnego. W związku z powyższym, w najbliższy piątek przez cały dzień nasz kościół parafialny, jako Stacyjny będzie otwarty, aby przez udział w nabożeństwach i wielkopostne pielgrzymowanie, każdy mógł zyskać odpust zupełny. Będzie też całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu ( z wyjątkiem sprawowania Liturgii). W piątek, do naszego Kościoła Stacyjnego przybędzie Ks. Biskup Ireneusz Pękalski, który będzie sprawował główną Mszę Św. o godz.18oo. Pierwszy piątek Wielkiego Postu, a więc 28 lutego – decyzją Episkopatu Polski – obchodzony jest także, jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Tak więc w najbliższy piątek, w naszym Kościele Stacyjnym podejmiemy modlitwę zranionego Kościoła – szczególnie na Mszy św. o godz. 8oo i w czasie Drogi Krzyżowej dla dorosłych. W najbliższy piątek w naszym Kościele Stacyjnym Liturgia wielkopostna będzie sprawowana według następującego porządku: - Msze św. o godz. 7oo, 730 i o godz. 8oo z modlitwą zranionego Kościoła - Droga Krzyżowa o godz. 830 i modlitwa zranionego Kościoła - Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15oo i Msza św. o Bożym Miłosierdziu o godz. 1530 - Droga Krzyżowa dla wszystkich (wyjątkowo w ten piątek dla dzieci i dorosłych) o godz. 1715 z modlitwą zranionego Kościoła - Główna Msza św. z udziałem Ks. Biskupa, o godz. 18oo - Droga Krzyżowa dla młodzieży o godz. 1930 - Apel Jasnogórski o godz. 21oo Wszystkich wiernych do udziału we wspólnej modlitwie i wielkopostnym pielgrzymowaniu do naszego Kościoła Stacyjnego gorąco zachęcamy.

 

5. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, które wspólnie będziemy odprawiali w piątki, dla dorosłych, młodzieży i dzieci, oraz udział w Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 1745.

 

6. Koło Radia Maryja organizuje pomoc w wypełnianiu zeznań podatkowych na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość. Dyżury i pomoc w wypełnianiu PIT-ów są w środy w godz. 11oo – 13oo w czytelni parafialnej.

 

7. Przypominamy, że trwa w naszej parafii akcja „Oczyść dom z elektrośmieci – zostań patronem Polskich Misjonarzy” prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Dobrych inicjatyw „Pro – Missio”, a polegająca na zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ( sprzęt RTV i AGD w tym wielkogabarytowy – popsute pralki, zmywarki, telewizory, komputery itp. Zbiórka będzie prowadzona do czwartku, 27 lutego – do godz. 12oo. Zużyty sprzęt (elektrośmieci) prosimy składać na placu parafialnym, przy wejściu do kancelarii – tak jak jest już tam składany. Szczegóły na temat tej akcji są na plakatach – tam także szczegółowy wykaz sprzętu podlegającego zbiórce. Przychody z akcji „oczyść dom z elektrośmieci…” wspomogą zakup nowoczesnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz akcję „Wyprawka dla dzieci w Kamerunie.

 

8. W Księgarni parafialnej możliwość nabycia prasy katolickiej i innych wydawnictw.

 

9. Tegoroczny karnawał dobiega końca. Za pół tygodnia, przypada Środa Popielcowa. Biorąc udział w ostatnich karnawałowych zabawach pamiętajmy o poszanowaniu zasad wiary i chrześcijańskiego życia. P. Bóg błogosławi każdą ludzką radość i zabawę, ale smuci się z każdej ludzkiej nieprawości. Pamiętajmy: nic na tym świeci nie powinno nas oddzielić od Chrystusa.

 

VI Niedziela Zwykła 16.II.2020

Czytaj więcej: VI Niedziela Zwykła 16.II.2020

V Niedziela Zwykla 9.II.2020

Czytaj więcej: V Niedziela Zwykla 9.II.2020

IV N. Zwykła-Ofiarowanie Pańskie 2.II.2020

 

Czytaj więcej: IV N. Zwykła-Ofiarowanie Pańskie 2.II.2020

III Niedziela Zwykła 26.I.2020

 

Czytaj więcej: III Niedziela Zwykła 26.I.2020

II Niedziela Zwykła 19.I.2020

Czytaj więcej: II Niedziela Zwykła 19.I.2020

Niedziela II po Bożym Narodzeniu 5.I.2020

Czytaj więcej: Niedziela II po Bożym Narodzeniu 5.I.2020

Niedziela Chrztu Pańskiego 12.I.2020

 

Czytaj więcej: Niedziela Chrztu Pańskiego 12.I.2020

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia