BIBLIOTEKA WSD

(ul. św. Stanisława 14)

 GODZINY OTWARCIA

dla studentów Instytutu Teologicznego

od października do grudnia 2023 roku

(od nowego roku – informacja będzie podana później)

 data

godziny

soboty miesiąca

14 X; 21 X

18 XI; 25 XI

2 XII; 16 XII 

 

 

10.00 – 14.00

W uzasadnionych przypadkach 

można skorzystać z Biblioteka także w środy

14.00 – 17.00

Telefon do Biblioteki:  42 6648893


 

K O N K U R S    P A P I E S K I

EDYCJA DLA STUDENTÓW I DOKTORANTÓW
18.05-18.08.2022R

Święty Jan Paweł II – Szkoła Podstawowa Nr 11 w Rzeszowie

https://studenci.konkurspapieski.pl

 

 

 


Już od piątku zapraszamy do rozważań wielkopostnych online – „Za zasłoną inny świat” – refleksjami będzie się dzielił ks. Rektor prof. Krzysztof Pawlina

Tradycyjnie już zapraszamy do wspólnych rozważań w czasie Wielkiego Postu. 

Miłość i śmierć – te dwa doświadczenia zatrzymują rozbiegane życie. Pomyśleć o swojej śmierci i o tym, co później. Wielki Post może być okazją do podjęcia tej zadumy.

Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa wymykają się spod logiki doczesności. Może więc warto zajrzeć za zasłonę innego świata? Do takiej refleksji zachęca ks. Rektor Krzysztof Pawlina. Poprowadzi nas w sześciu spotkaniach zatytułowanych:

1. Dekompozycja ducha

2. Zorganizowane złudzenie 

3. Nieobecna odpowiedzialność

4. Potrzebujemy Nowej Arki

5. Oni ratują świat

6. Złamane skrzydło

Rozważania będziemy publikować co piątek na stronie Uczelni, na Facebooku oraz na YouTubie AKW. 

Pierwszy odcinek będzie dostępny już 24 lutego 2023 roku. Zapraszamy do wspólnej zadumy i modlitwy. Niech czas Wielkiego Postu będzie owocny w bliskość z Bogiem i drugim człowiekiem.


*************************************************************************************



                             Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej 

                                  – zapraszamy na kolejną debatę ,,Pro tempore. Dialog nauk”

 

Na początku lat 80. XIX stulecia Fryderyk Nietzsche zwiastował ustami „człowieka oszalałego”, że oto ludzie zabili Boga i choć jeszcze nie uświadomili sobie tego czynu, już zaczynają spadać „I w tył, i w bok, i w przód, we wszystkich kierunkach”, bo unicestwili zasadę dawnego porządku świata. Sześćdziesiąt lat później, w dobie najbardziej krwawej i niszczycielskiej z dotychczasowych wojen, Tomasz Mann uczynił postać diabła surowym sędzią kultury, ogłaszającym, że „Z chwilą, gdy kultura odpadła od kultu, sama siebie kultem czyniąc, jest już tylko odpadkiem i cały świat jest nią […] zmęczony i przesycony”.

W jakiej mierze te dwa głośne osądy ujawniają prawdę o kulturze XX i XXI wieku? Jak odnosi się ona do kultu religijnego: obojętnie, wrogo, przyjaźnie, z tęsknotą? Jakie kulty odziedziczyła, a jakie wytworzyła sama? Z czego wynikają i dokąd prowadzą podejmowane przez nią próby sakralizacji? Czy są one wyrazem niezbywalnej potrzeby transcendencji?

Tych kwestii dotykać będziemy w kolejnej dyskusji z cyklu Pro tempore – dialog nauk. Wezmą w niej udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego: dr Ivan Dimitrijević, filozof; bp dr hab. Michał Janocha; prof. ucz., historyk sztuki, oraz prof. dr hab. Paweł Stępień, literaturoznawca.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2023, w godzinach 16.00-17.15 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa) oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie.

 

             Zapraszamy! Link do transmisji:

 

             https://www.youtube.com/watch?v=9pnKYIu7Nqo

 

******************************************************************************************

 

Relacja człowieka do środowiska
naturalnego stanowi dziś jeden z głównych tematów debaty publicznej nie tylko w
Europie, ale i w całym zachodnim świecie. 

Czy człowiek chcący żyć coraz
wygodniej i konsumować coraz więcej musi z konieczności postrzegany być jako
główne zagrożenie dla środowiska naturalnego?

Czy da się troszczyć o przyrodę nie
ograniczając komfortu i poziomu życia, do którego przywykliśmy na Zachodzie?
Czy wreszcie chrześcijańskie korzenie cywilizacji zachodniej sprzyjają czy też
przeszkadzają wyrabianiu wrażliwości na świat natury? Dlaczego to głównie w
agendzie lewicowych organizacji społeczno-politycznych znaleźć można postulaty
proekologiczne?

Te i inne zagadnienie zostaną
poruszone w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Pro tempore. Dialog
nauk” zatytułowanego „Czyńcie sobie ziemię poddaną. O relacji chrześcijaństwa i
ekologii”
.
 

 W
debacie udział wezmą:
   

 

·       dr hab. Mateusz Grygoruk, prof.
SGGW,

·       ks. prof. dr hab. Piotr
Mazurkiewicz, UKSW,

·      
dr
Janusz Pyda OP, Instytut Tomistyczny, AKW.

 Spotkanie odbędzie się w środę, 14 grudnia o godzinie 16:00 w Szkole Głównej Gospodarstwa
Wiejskiego w Warszawie (
sala konferencyjna
Biblioteki Głównej SGGW, wejście C, I piętro, ul. Nowoursynowska 161) 
oraz dostępna będzie na kanale YouTube
Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy!
 

 

 Link do transmisji:    https://www.youtube.com/watch?v=6m_1Z81uFJ0

 

*******************************************************************************************************

 

STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Papież nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W  konsekwencji stanowi to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła, świata, kultury i człowieka. 

„Jak dobrze przygotować się do śmierci?” – Duchowość dla Warszawy

Rzeczywistość śmierci rodzi wiele niepokoju, a nawet lęku. Jakie będzie odchodzenie naszych bliskich, jak przeżywać żałobę, co w końcu stanie się z nami w ostatnim momencie naszego ziemskiego życia? Jak możemy rozmawiać o śmierci? Co wiemy na temat życia wiecznego? Czy współczesna medycyna oraz teologia mogą nam pomoc w „oswojeniu” śmierci?

Te i wiele podobnych pytań zostanie podjętych podczas otwartego wykładu „Jak dobrze przygotować się do śmierci?”, który wygłoszą: ks. dr Bogdan Kulik MSF (WT UAM Poznań, Apostolstwo Dobrej Śmierci) oraz dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski (prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie). Będzie to spojrzenia na śmierć z duchowego i medycznego punktu widzenia.

Wykład odbędzie się 30 listopada (środa) o godzinie 19.00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (ul. Krakowskie Przedmieście 66).

Na kontynuację cyklu „Duchowość dla Warszawy” zapraszają organizatorzy Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Wstęp wolny.

 

 

 

Mistrzowski wykład ks. prof. Halika z polskim lektoratem

Publikujemy nagranie wczorajszego wykładu ks. prof. Halika wygłoszonego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi w ramach Mistrzowskich wykładów. Nagranie uzupełnione jest o lektorat w języku polskim.

 

Po wakacjach wracamy do debat organizowanych przez naszą Uczelnię oraz Komitet Nauk Teologicznych PAN. Po raz pierwszy debata odbędzie się stacjonarnie, w formie otwartej, na Politechnice Warszawskiej. Kolejne będą odbywały się w różnych ośrodkach akademickich stolicy.

Technologia jest dziś czymś znacznie więcej niż jedynie narzędziem, którym może posługiwać się człowiek. Co najmniej od XIX wieku, aż po dziś dzień, rozwój technologiczny wyznacza zarówno sposób życia jak i sposób myślenia człowieka o samym sobie, otaczającym go świecie a nawet o Bogu.

Zaawansowana technologia wydaje się niekiedy wyprzedzać samoświadomość człowieka XXI wieku. Świat wirtualny, transhumanizm, szybkość i łatwość komunikacji przestrzennej, zaawansowane procedury medyczne to tylko niektóre wymiary rozwoju technologicznego, z którymi stykamy się na co dzień.

Czy jednak zawsze służą one człowiekowi czy też niekiedy podporządkowują sobie swojego twórcę? Czy człowiek-twórca nie staje się sługą swoich wytworów? Czy człowiek XXI wieku powinien postrzegać rozwój technologii jedynie jako błogosławieństwo czy również zachować pewną ostrożność i świadomość niebezpieczeństw, które niosą ze sobą wytwory kultury materialnej?

Te właśnie zagadnienia będą tematem pierwszego w roku akademickim 2022/2023 spotkania z cyklu Pro tempore – dialog nauk organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

W spotkaniu udział wezmą: prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej, ks. dr hab. Marek Dobrzaniecki, Akademia Katolicka w Warszawie oraz o. dr Janusz Pyda OP, Instytut Tomistyczny w Warszawie i Akademia Katolicka w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w środę, 26 października o godzinie 19:00 w gmachu Politechniki Warszawskiej oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy.

Link do transmisji https://youtu.be/hjs_0NzlFtw

 

 

Dnia 30 września br. dwie nasze studentki pomyślnie zdały egzamin magisterski w macierzystej uczelni Akademii Katolickiej w Warszawie: p. Anna przedstawiła pracę dyplomową na temat Milczenie miejscem spotkania ze Słowem. Studium teologiczno-duchowe w oparciu o ikonę Matki Bożej Milczącej, napisaną od kierunkiem ks. dr Marcina Pietrzyka , zaś p. Katarzyna przedstawiała pracę dyplomową na temat Miejsce wartości chrześcijańskich w świecie biznesu w świetle zasad Katolickiej Nauki Społecznej, napisaną pod kierunkiem ks.prof UKSW dr hab. Stanisława Skobla.

Gratulujemy im i życzymy satysfakcji ze zwieńczenia studiów teologicznych.

Teologia – studiować, by mądrzej żyć!

[TEOLOGIA] ,,Człowiek, który studiuje teologię uczy się patrzeć w nieskończoność. Ważne jest podczas studiowania, aby nie być zapatrzonym w wykładowcę albo w siebie, ale wzrok kierować ku Bogu. Człowiek wierzący, który nosi w sobie Światło Chrystusa, patrzy dalej, szuka swoim wzrokiem Nieskończonego. Aby mieć czyste spojrzenie człowiek wierzący powinien przychodzić na wykłady po spowiedzi. Inaczej słucha się o Bogu w grzechu, a inaczej w łasce uświęcającej.

Człowiek, który studiuje teologię to człowiek, który ciągle szuka. Naturą człowieka Kościoła jest troska. Brak troski powinien być niepokojącym sygnałem dla osoby wierzącej. Człowiek studiujący teologię uczy się pomagać ludziom.

Człowiek, który studiuje teologię – człowiek Kościoła – gromadzi się wokół dobra, które się tworzy. Wierzący powinni solidaryzować się ze sobą, szczególnie kiedy coś dobrego ma miejsce. Jeśli coś wartościowego się dzieje, ludzie Kościoła powinni być wokół tego wydarzenia, aby nikt tego nie zniszczył.

Człowiek, który studiuje teologię powinien być zakorzeniony w górze Synaj ale zarazem żyć w taki sposób, aby dokonywały się w jego życiu słowa wypowiedziane na górze błogosławieństw. Góra Synaj to kamienne tablice, a student teologii powinien kierować się przykazaniami ze względu na serce pulsujące miłością.  Serce z ciała, w przeciwieństwie do serca kamiennego, przestrzega przykazań nie z nakazu, ale z obfitości”.

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, Rektor AKW

Zapraszamy by zostać takim studentem niestacjonarnych (sobotnich) studiów teologicznych na naszej uczelni. Szczegóły na: https://www.akademiakatolicka.pl/studia-niestacjonarne/

Zobacz co o studiowaniu teologii mówią nasi studenci:

Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie. ,,Duchowość dla Warszawy” w ramach Warszawskiego Festiwalu Teologicznego (6.05.2022)

Duchowość dla Warszawy – cykl wykładów otwartych Akademii Katolickiej w Warszawie (akademiakatolicka.pl). W spotkaniu 6.05.2022, w ramach Warszawskiego Festiwalu Teologicznego wzięli udział: o. prof. Andrzej Derdziuk (KUL), dr hab. Dorota Kornas-Biela (KUL). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wykładami na: https://www.youtube.com/watch?v=X5bXK…

Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na kolejny wykład otwarty z cyklu „Duchowość dla Warszawy”.

Kolejny wykład, zatytułowany „Wirus depresji. Jak go rozpoznać i pomóc najbliższym” wygłoszą: dr Justyna Dworczyk (psychoterapeutka) oraz ks. dr Marcin Kłosowski (psycholog).

Wykład odbędzie się 15 grudnia (środa) o godzinie 19.00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (dawna Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66). Wstęp wolny.

Więcej

Duchowość dla Warszawy – “Jak (nie) iść do spowiedzi. Poradnik do konfesjonału”

Spowiedź to wpisanie grzechów na rachunek, który już zapłacił Jezus” – takie słowa padły na kolejnym wykładzie z cyklu Duchowości dla Warszawy, który dotyczył sakramentu pojednania. O tym „Jak (nie) iść do spowiedzi”, przekonywali słuchaczy zgromadzonych 18 listopada w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap (teolog moralista) oraz ks. dr Tomasz Liszewski (psycholog, psychoterapeuta)

Kolejny nasz student, p. Piotr Dziewulski, pomyślnie ukończył studia zdając 15.10.2021 r. egzamin magisterski: przedstawił pracę dyplomową pt. „Obraz Jezusa Miłosiernego w pismach s. Marii Franciszki Kozłowskiej i s. Faustyny Kowalskiej”, którą napisał pod kierunkiem ks. prof. Andrzeja Perzyńskiego.

Składamy Naszemu Magistrowi gratulacje i życzymy wielu możliwości przekazywania zdobytej podczas studiów wiedzy!

Abp Ryś podczas inauguracji roku akademickiego: studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość

– Franciszek i Pan Jezus się schodzą w tym przesłaniu, kiedy mówią – studia są ważne, ale życiem jest dopiero miłość. Studia uprawiane bez miłości, nie są studiami. Jak mówił św. Grzegorz Wielki, kto nie kocha Prawdy, jeszcze jej nie poznał!– mówił do studentów łódzkich uczelni teologicznych arcybiskup Grzegorz Ryś.

Mszą świętą celebrowaną 4 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2021/2022 w łódzkich uczelniach teologicznych. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.

W homilii łódzki pasterz odwołując się do liturgii Słowa wskazał na to, że – można by się pytać dlaczego Jezus na początek roku akademickiego mówi do nas o miłości? Być może chce nam powiedzieć, że niezależnie jak istotna jest w naszym życiu wiedza, nie jest jednak punktem dojścia. Wiedza jest istotna i w rozmowie, którą opisuje dzisiejsza ewangelia. Jezus odwołuje się do wiedzy, którą ma – koniec końców uczony w prawie – co jest napisane w prawie? Co ci mówi twoja wiedza? Ale punktem dojścia jest dwukrotnie wypowiedziane słowo – „to czyń”, „idź i czyń podobnie”. Jezus chce nam w tym pierwszym wykładzie, że sama wiedza jeszcze nie jest życiem, niezależnie od tego, jak ważne miejsce w naszym życiu mogą zajmować studia i uprawianie nauki! – tłumaczył abp Ryś.

Więcej na stronie Archidiecezji Łódzkiej