Ministranci

MINISTRANT

 

Jak zostać ministrantem

38.jpg - 8.87 KB

 

Chciałbyś zostać ministrantem w naszej parafii?

 

 

1.jpg - 12.34 KB

 

Zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby wstąpić w szeregi ministrantów

Kto może zostać ministrantem?
Każdy. Nie ma szczególnych cech, które musi mieć ministrant. Jedynym wymaganiem jest, żebyś był przed  Pierwszą  Komunią  Świętą (ukończone 7 lat). Nie ma właściwie specjalnych ograniczeń wiekowych.

 

Jak zostać ministrantem?
Najprostszym i najlepszym sposobem, jest przyjście do kościoła (do zakrystii - tego miejsca, skąd na mszę wychodzi kapłan z ministrantami - najlepiej przed lub po Mszy )  i zapytanie kogokolwiek tam obecnego o Ks. Piotra.

 

Co dalej ze mną będzie?
Następnym krokiem będzie spotkanie i rozmowa z księdzem Piotrem , opiekującym się ministrantami. Ksiądz powie ci dokładnie, kiedy kandydaci mają swoje spotkania (tak, jak ministranci), pokaże ci te miejsca, które będą dla ciebie ważne (szczególnie zakrystię dla ministrantów) i opowie to wszystko, co na początek powinieneś wiedzieć.
Masz to już za sobą? Gratuluję, zostałeś kandydatem i dołączyłeś do naszego grona.


OK, jestem już kandydatem. Jak długo nim będę?
Okres kandydatury jest czasem, który ma przygotować cię do właściwego wypełniania tych obowiązków, które jako ministrant będziesz miał. W tym czasie nauczysz się służenia i tych rzeczy, które każdy ministrant powinien umieć. Nie bój się jednak - to nie szkoła, tu nie będzie klasówek, pytań przy tablicy i jedynek w dzienniku. Zobaczysz też, że tego, czego musisz się nauczyć nie ma wcale aż tak dużo.
Przez okres kandydatury (nie jesteś wtedy jeszcze ministrantem, choć należysz już do wspólnoty ministranckiej-jesteś tzw. kandydatem) zobaczysz też, czy rzeczywiście chcesz być ministrantem, czy podoba ci się to i czy będziesz umiał pogodzić obowiązki ministranta i swoje inne obowiązki.
Teoretycznie kandydatem powinieneś być przez kilka miesięcy - mniej więcej od września, do wyświęcenia na ministranta . W rzeczywistości jednak różnie to bywa - nierzadko chłopcy, chcący zostać ministrantami przychodzą do nas w październiku lub nawet później. Ale jeśli czytasz to, a jest teraz na przykład październik, i chciałbyś zostać ministrantem, nie czekaj.. Przyjdź już dziś, szkoda marnować czas na czekanie. Kiedy tylko przygotujesz się do bycia ministrantem, zostaniesz nim.


Co teraz mnie czeka?
Jeśli przeszedłeś czas kandydatury i zaczynasz słyszeć, że za niedługo zostaniesz przyjęty do grona ministrantów - to dobry znak. Jeśli ktoś jako kandydat (który ma mniej obowiązków, niż ministrant) już zaczyna leniuchować, małe szanse, że zostanie solidnym ministrantem. A tylko na takich nam zależy. Ale na pewno będziesz pilnym kandydatem.


Więc co dalej?
Jak powiedziałem ci już wcześniej czeka cię teraz wyświęcenie (obłóczyny) na ministranta. Ale przed nim jeszcze mały sprawdzian, czego się nauczyłeś jako kandydat. Nie martw się, mówiłem ci wcześniej, że to nie jest szkoła. Na pewno dasz sobie radę, a my zrobimy wszystko, żeby ci w tym pomóc. Jak zapytasz tych, którzy już są ministrantami, każdy z nich powie ci, że nie masz się czego bać, że to łatwizna i każdy sobie z tym radzi.
Po sprawdzianie dowiesz się, kiedy wraz z innymi kolegami zostaniecie uroczyście przyjęci do grona ministrantów.


Wspomniałeś coś o obowiązkach kandydata. Jakie one są?
Oprócz tego, że powinieneś być grzeczny, pomagać rodzicom i tym, którzy mogą potrzebować twojej pomocy, jest jeszcze coś. Mówiłem ci wcześniej o zbiórkach, na które raz w tygodniu na kilkadziesiąt minut będziesz przychodził. Oprócz tego w każdą niedzielę (oprócz tych, w które będziesz na przykład chory albo będziesz gdzieś z rodzicami wyjeżdżał) będziesz przychodził do kościoła na jedną ze mszy. Będziesz wtedy stał przy ołtarzu (służyć jeszcze nie będziesz, to mogą robić tylko ministranci, albo kandydaci wyjątkowo wtedy, gdy nie ma ministrantów na jakiejś mszy).
Na pewno widziałeś nie raz w kościele chłopców ubranych inaczej niż ministranci - to są właśnie kandydaci. Oprócz mszy niedzielnej powinieneś przychodzić na msze w tygodniu. Jeśli w tym czasie masz jakieś inne zajęcia, nic nie szkodzi - przyjdź do kościoła kiedy będziesz mógł. Kandydatów obowiązuje jedna Msza św. w tygodniu (jest to tzw. Dyżur). Na tym właściwie kończą się twoje obowiązki jako kandydata. Jeśli będziesz chciał, będziesz miał czas i będziesz mógł (odrobione lekcje, w domu zrobione wszystko to, o co proszą cię rodzice) możesz oczywiście przyjść na jakąkolwiek inną mszę albo nabożeństwo w tygodniu. Ale tylko jak będziesz chciał i mógł. Mam już trochę więcej lat, a chciałbym zostać ministrantem.


Czy będę musiał ubierać jak kandydat?
Przecież w moim wieku to obciach?
Masz rację. Tak to już jest, że różne rzeczy pasują nam w różnym wieku. O ile ktoś, kto ma 11, 12 czy 13 lat jako kandydat będzie wyglądał OK, o tyle ktoś trochę starszy wyglądałby lekko śmiesznie. Nikt nie będzie cię więc raczej zmuszał do ubierania się jak kandydat. Najlepiej przyjdź i porozmawiaj się z ks. opiekunem. Zostałem przyjęty do grona ministrantów.


Jakie są obowiązki ministrantów?
Oprócz tych oczywistych, które miałeś jako kandydat: pilność, nauka, odpowiednie zachowanie w domu, szkole, kościele i na podwórku, będziesz przychodził do kościoła w niedziele i w tygodniu na msze służyć. W końcu po to zostałeś ministrantem. Będziesz więc przychodził do kościoła w niedziele według wyznaczonych dyżurów i na służbę w tygodniu. Ustalisz je sobie z ks. opiekunem tak, żeby i wilk był syty, i owca cała. Oprócz tego zbiórkę dla kandydatów zamienisz na zbiórkę dla ministrantów. I tyle...


Co, jeśli przez jakiś czas nie będę mógł przychodzić do kościoła (np. będę musiał uczyć się na jakieś egzaminy lub będę chory)?
Przede wszystkim powinieneś wtedy przyjść i porozmawiać z ks. opiekuna  porozmawiać z nim o tym. Najgorszym rozwiązaniem będzie, jeśli po prostu przestaniesz przychodzić na swoje służby. Znacznie łatwiej będzie, jeśli powiesz o przeszkodach, które chwilowo uniemożliwiają ci przychodzenie na służby.
       To tak pokrótce na temat jak zostać ministrantem. Więcej ciekawych i interesujących rzeczy dowiesz się już na zbiórkach dla kandydatów.
       Prócz tych wszystkich obowiązków, chcemy, wspólne robić wspólne wypady np. ferie, wakacje oraz chcemy brać udział w różnorakich turniejach sportowych w miarę naszych umiejętności.
W naszej wspólnocie ministranckiej jest wielu chłopców ze szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej oraz ministranci honorowi czyli tz. seniorzy.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia