Parafialny punkt Caritas

 

45580_1191484534_567a_p.jpeg - 45.61 KB

 

 Punkt charytatywny działający przy naszej parafii

wydaje posiłki

codziennie

od poniedziałku  do piątku

 

w godzinach od 15.30 do 16.30 

dla  najbardziej potrzebujących z terenu  naszej parafii.

 

 

kromka_slowa.jpg - 18.97 KB

 

 

SŁÓW KILKA  O NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

 

I TROCHĘ HISTORII

 

 

Historia i teraźniejszość Akcji Charytatywnej w   Parafii Najświętszego Serca Jezusowego Łódź- Retkinia

 

Powstanie i zorganizowanie Akcji Charytatywnej w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego Łódź- Retkinia pod kierunkiem i opieką Ks. Proboszcza Jana Sobczaka.
Osiedle Retkinia zaplanowane było na 100 tys. mieszkańców. Teren zamieszkiwany był przez dawnych mieszkańców i ich rodziny oraz nowych mieszkańców ( młode małżeństwa )
Trwa rozbudowa kościoła. Przy parafii organizuje się działalność Akcji Charytatywnej. Rok 1975 jest rokiem założycielskim. W pierwszych latach członkowie chodzili do domów z odwiedzinami i służyli pomocą robiąc zakupy. W pierwsze piątki miesiąca księża odwiedzali chorych z komunią świętą. Organizowane były dla najbardziej potrzebujących ( trudna sytuacja materialna ) paczki świąteczne, żywnościowe i ubrania dla dzieci.
Zespół ludzi, który zajmował się pomocą po paru latach otrzymał dla siebie salkę i magazyn.
 
Rok 1981—Stan Wojenny nowe trudności
Po trzech miesiącach od wprowadzenia stanu wojennego parafia otrzymała dary z zachodu (kontenery)—żywność, odzież, leki i środki czystości. Była to największa pomoc w tym czasie.
Akcja Charytatywna pod nadzorem p. Edwarda Skwarciaka rejestrowała i wydawała dary określone instrukcją Episkopatu Polski. Pierwszeństwo miały rodziny wielodzietne, chorzy , matki lub ojcowie samotnie wychowujący dzieci i inni pozostali. Z pomocy skorzystało około 5 tys. osób.
Systematycznie w Parafii odbywały się spotkania organizacyjne i informacyjne. Rozrastające się osiedle – podział i erygnowanie nowych parafii w latach 1982-1992. Część członków Akcji Charytatywnej tworzy nową wspólnotę i organizację w swoich parafiach.
Obecnie do dyspozycji mamy dwie sale i wyposażoną kuchnię, gdzie przez 5 dni w tygodniu wydawane są posiłki dla najbardziej potrzebujących. Ze stołówki korzysta około 100 osób.
Zgłosili się sponsorzy na stałe, którzy systematycznie dostarczali pieczywo, ciasto, bułki, rogale. Przez 4 lata wspierał nas ŚP. p. Żurawski i do dnia dzisiejszego p. Kuczka.
Organizowane były obozy letnie i kolonie na wybrzeżu ( Kołobrzeg ) i w górach oraz w Bolesławowie. Dzieci dowożone były w grupach, aby było taniej. Ferie i półkolonie z dużym zaangażowaniem W tych latach w strukturę organizacyjną włączyła się Diecezja Łódzka i Caritas Polska. prowadzone były przez p. Annę Sobolewską.
Akcja Charytatywna co roku organizuje wieczerzę wigilijną oraz jajko wielkanocne- z drobnymi upominkami.
Na potrzeby podopiecznych Akcji Charytatywnej przekazywane są dary unijne za pośrednictwem Caritas. Z paczek korzysta około 250 osób a z codziennych posiłków około 40-50 osób dziennie. Akcja kontynuuje formację duchową. Spotkania duszpasterskie w 3 piątek miesiąca po godzinie Miłosierdzia Bożego.
Akcja korzysta z organizowanych zbiórek do puszek i z puszki Św. Antoniego. Wolontariat liczy 17 osób.
Dzieło Akcji Charytatywnej wspomagają wszystkie grupy działające przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia