Pieczęć kolegiaty

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu

Aktualności Kamera • na żywo Ogłoszenia duszpasterskie Intencje Mszy Św. Zapowiedzi ślubne O parafii Kancelaria Porządek nabożeństw Cmentarz parafialny Kontakt

Klub Inteligencji Katolickiej

« Wszystkie grupy parafialne

Klub Inteligencji Katolickiej
im. św. Jana Pawła II
Pl. Jagiełły 5
97-320 Wolbórz

Klub Inteligencji Katolickiej przy kolegiacie św. Mikołaja w Wolborzu został założony w maju 2011 roku, po beatyfikacji Jana Pawła II. Doceniając wielkość pontyfikatu i doniosłość dzieła wielkiego Papieża – Polaka, członkowie stowarzyszenia przyjęli za patrona błogosławionego Jana Pawła II.

Pomysłodawcą powstania Klubu była p. Joanna Dolińska, a założycielami Stowarzyszenia: p. Joanna Dolińska, p. Barbara Czaplikowska, p. Irena Siatkowska. Informację o założeniu stowarzyszenia zwykłego przyjął Starosta Powiatu Piotrkowskiego – ZK.5120.2.2011.

Cele działalności stowarzyszenia:

1. Poznawanie i zgłębianie dzieła i nauczania św. Jana Pawła II i wprowadzanie w życie Jego nauki.
  2. Pogłębianie wiary, rozwijanie duchowości, uczenie się odpowiedzialności za Kościół, za kształt współczesnego chrześcijaństwa, za świadomość społeczną.
  3. Tworzenie środowiska przepojonego duchem wspólnotowym.
  4. Wprowadzanie klimatu dialogu z przedstawicielami innych środowisk katolickich i społecznych, działających na terenie kraju.
  5. Tworzenie, pogłębianie i szerzenie kultury religijnej, intelektualnej, artystycznej i politycznej.
  6. Podejmowanie działań zapobiegających zjawiskom patologii społecznych.
  7. Przygotowanie do działalności publicznej, kształtowanie człowieka wrażliwego na problemy społeczne i obywatelskie, na krzywdę i potrzeby bliźnich, służenie bezinteresowną pomocą potrzebującym.
  8. Wychowanie w duchu patriotyzmu oraz kształtowanie odpowiedzialności za Ojczyznę z jednoczesnym poszanowaniem godności i wolności każdego narodu.
  9. Rozwijanie i propagowanie twórczości artystycznej, a w szczególności działalności.
  10. i twórczości inspirowanej wiarą chrześcijańską.

Spotkania odbywają się w pierwszą środę każdego miesiąca w sali biblioteki parafialnej. Asystentem ze strony Kościoła jest ks. proboszcz Grzegorz Gogol.

Pierwsza inicjatywą było zgłoszenie wniosku o nadanie Honorowego Obywatela Miasta Wolborza Arcybiskupowi Metropolicie Łódzkiemu ks. dr Władysławowi Ziółkowi.

Spośród licznych form działalności na uwagę zasługują:

• comiesięczne rozważania myśli i nauki błogosławionego na nabożeństwach, 16 – go dnia każdego miesiąca;
  • cykliczne konkursy plastyczne i literackie dla dzieci i młodzieży, dotyczące osoby i nauczania Jana Pawła II;
  • czuwania modlitewne, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich środowisk naszej parafii;
  • wystawy tematyczne;
  • podjęcie działalności charytatywnej w myśl przesłania św. Jana Pawła II: „jedni drugich brzemiona noście i bądźcie miłosierni”, pomoc ludziom z najbliższego otoczenia w parafii, pomoc dla Polaków na Wschodzie;
  • otoczenie opieką grobów kapłanów pracujących w przeszłości w naszej parafii;
  • apostolstwo poprzez książkę;
  • pokazy filmów;
  • zaangażowanie w obronę mediów katolickich;
  • coroczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych.