Klub Inteligencji Katolickiej
Klub Inteligencji Katolickiej
im. św. Jana Pawła II
Pl. Jagiełły 5
97-320 Wolbórz
Klub Inteligencji Katolickiej przy kolegiacie św. Mikołaja w Wolborzu został założony w maju 2011 roku, po beatyfikacji Jana Pawła II. Doceniając wielkość pontyfikatu i doniosłość dzieła wielkiego Papieża – Polaka, członkowie stowarzyszenia przyjęli za patrona błogosławionego Jana Pawła II.
Pomysłodawcą powstania Klubu była p. Joanna Dolińska, a założycielami Stowarzyszenia: p. Joanna Dolińska, p. Barbara Czaplikowska, p. Irena Siatkowska. Informację o założeniu stowarzyszenia zwykłego przyjął Starosta Powiatu Piotrkowskiego – ZK.5120.2.2011.
Cele działalności stowarzyszenia:
- Poznawanie i zgłębianie dzieła i nauczania św. Jana Pawła II i wprowadzanie w życie Jego nauki.
- Pogłębianie wiary, rozwijanie duchowości, uczenie się odpowiedzialności za Kościół, za kształt współczesnego chrześcijaństwa, za świadomość społeczną.
- Tworzenie środowiska przepojonego duchem wspólnotowym.
- Wprowadzanie klimatu dialogu z przedstawicielami innych środowisk katolickich i społecznych, działających na terenie kraju.
- Tworzenie, pogłębianie i szerzenie kultury religijnej, intelektualnej, artystycznej i politycznej.
- Podejmowanie działań zapobiegających zjawiskom patologii społecznych.
- Przygotowanie do działalności publicznej, kształtowanie człowieka wrażliwego na problemy społeczne i obywatelskie, na krzywdę i potrzeby bliźnich, służenie bezinteresowną pomocą potrzebującym.
- Wychowanie w duchu patriotyzmu oraz kształtowanie odpowiedzialności za Ojczyznę z jednoczesnym poszanowaniem godności i wolności każdego narodu.
- Rozwijanie i propagowanie twórczości artystycznej, a w szczególności działalności. i twórczości inspirowanej wiarą chrześcijańską.
Spotkania odbywają się w pierwszą środę każdego miesiąca w sali biblioteki parafialnej. Asystentem ze strony Kościoła jest ks. proboszcz Grzegorz Gogol.
Pierwsza inicjatywą było zgłoszenie wniosku o nadanie Honorowego Obywatela Miasta Wolborza Arcybiskupowi Metropolicie Łódzkiemu ks. dr Władysławowi Ziółkowi.
Spośród licznych form działalności na uwagę zasługują:
- comiesięczne rozważania myśli i nauki błogosławionego na nabożeństwach, 16 – go dnia każdego miesiąca;
- cykliczne konkursy plastyczne i literackie dla dzieci i młodzieży, dotyczące osoby i nauczania Jana Pawła II;
- czuwania modlitewne, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich środowisk naszej parafii;
- wystawy tematyczne;
- podjęcie działalności charytatywnej w myśl przesłania św. Jana Pawła II: „jedni drugich brzemiona noście i bądźcie miłosierni”, pomoc ludziom z najbliższego otoczenia w parafii, pomoc dla Polaków na Wschodzie;
- otoczenie opieką grobów kapłanów pracujących w przeszłości w naszej parafii;
- apostolstwo poprzez książkę;
- pokazy filmów;
- zaangażowanie w obronę mediów katolickich;
- coroczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych.