In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

obrazek

TRIDUUM PASCHALNE
24 maja 2023

Przygotowani przez święte rekolekcje, głębiej przeżywaliśmy najważniejsze tajemnice naszej wiary – tajemnice Paschalne. Był z nami obecny ks. Arcybiskup Władysław, który przewodniczył Liturgii Triduum Paschalnego, a także Mszy świętych w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy o godz. 10.00.
W Wielki Czwartek Pasterz mówił m.in., że Ofiara Chrystusa, którą uobecnia na naszych ołtarzach każda Msza św. i która staje się centralnym aktem liturgii życia chrześcijańskiego, kieruje naszym życiem, jakby na podstawie nadprzyrodzonego prawa grawitacji. Wszystko do Eucharystii dąży i wokół niej się układa. Jest ona źródłem i szczytem życia Kościoła. Czy doświadczamy głodu Eucharystii? Jest on znakiem zdrowia naszej duszy, znakiem silnej wiary, uporządkowanego życia, które układamy wokół Jezusa umierającego na krzyżu i żyjącego w Eucharystii.

Podczas Liturgii w Wielki Piątek biskup Senior nazwał wydarzenia z Kalwarii i Pustego Grobu najpiękniejszymi, a zarazem najtrudniejszymi lekcjami w szkole Nauczyciela z Nazaretu.
Zachęcił, abyśmy weszli do tej szkoły i mogli się poczuć Jego uczniami.
Po Wieczerzy przejście do ogrodu za potokiem Cedron nie zapowiadało tak bolesnych wydarzeń, które wkrótce nastąpiły - pojmanie Jezusa i Jego pośpieszny proces przed Sanhedrynem. Z perspektywy uczniów była to przede wszystkim dezercja, niezdanie egzaminu z wierności Nauczycielowi, noc przejmująca strachem silniejszym od miłości i przywiązania do Mistrza.
Uczeń Chrystusa może doświadczać takiego strachu, który podrywa nogi do ucieczki. To pokusa szukania za wszelką cenę łatwiejszego życia, zamiast wytrwania przy Jezusie. Czy nie odnajduję się w postawie takiego ucznia, zamiast trwanie przy Jezusie i przestrzeganie Jego Ewangelii, nawet za cenę narażenia się innym w środowisku rodzinnym społecznym czy zawodowym?
Umiłowany uczeń stojący pod krzyżem potrafił dostrzec w okrutnej i poniżającej śmierci, Jego wywyższenie. Trzeba być obecnym na Golgocie, aby dostrzec w krzyżu zielone drzewo życia.
Uczeń, który nie potrafi przyjąć krzyża jako znaku zbawienia, nigdy nie zrozumie jego sensu. Uczeń Chrystusa dojrzewa właśnie pod krzyżem. W krzyżu mamy szansę powrotu, odnalezienia siebie, bycia sobą, pogodzenia się ze sobą i ze światem.

W czasie Wigilii Paschalnej Ks. Arcybiskup nawiązując do mającego nastąpić obrzędu odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego, uświadamiał uczestników Liturgii, że nie tylko je sobie przypomnimy, ale osobiście przeżyjemy nasze przejście ze śmierci do życia, z ciemności do światła wiary. Ku temu prowadził nas Wielki Post i Liturgia ostatnich dni, abyśmy uczynili wiarę na powrót swoją, co nie jest w obecnym czasie łatwe. Doświadczenie pokazuje, że można się do życia w ciemności grzechu przyzwyczaić, stworzyć sobie jakiś swój własny świat, w którym żyje się całkiem dobrze i nie mieć potrzeby zbliżyć się do światła, do Jezusa. Tylko ten, kto Go szuka, idzie za Nim, będzie miał Światło życia.

W Niedzielę Wielkanocną Arcybiskup odniósł się do słów sekwencji „Wiemy żeś Zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy”, tłumacząc je jako zaproszenie do uwielbienia Jezusa Zmartwychwstałego.
Podkreślił znaczenie odważnego świadectwa tych, którzy uwierzyli w Zmartwychwstałego, jak to uczynili Apostołowie, kobiety i inni świadkowie tamtych wydarzeń. Nie można zatrzymać Chrystusa dla siebie. Bóg ma moc otworzyć każde serce i poprowadzić do zbawienia.

Na koniec tego świątecznego czasu, to jest w poniedziałek Wielkanocny dziękowaliśmy za obecność Pasterza pośród nas podczas modlitwy Powszechnej, a także wdzięczność w imieniu całej wspólnoty wyraził ks. Bartłomiej. W odpowiedzi ks. Arcybiskup podziękował wiernym, że tak licznie i przez tyle dni wypełniają świątynię, trwając na modlitwie.


więcej wiadomości »

Przyjęcie do naszej wspólnoty relikwii męczenników bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa - 2023 r.
Rok Życia Konsekrowanego