In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powitanie | Podziękowanie | Homilia Arcybiskupa | Modlitwa | Galeria


Obraz Matki Bożej Miłosierdzia
w kościele przy Klasztorze Sióstr Bernardynek


Koronacja

4 maja odbyła się Koronacja Obrazu Matki Miłosierdzia w Kościele Sióstr Bernardynek. Przewodniczył tej Uroczystości ks. Abp. Władysław Ziółek - dostojny Jubilat, który dokładnie 4 maja - 25 lat temu otrzymał sakrę biskupią. Obecni byli także ks. Biskup Adam Lepa i ks. Biskup Ireneusz Pękalski oraz kapłani diecezjalni i zakonni, zaproszeni goście, siostry zakonne i wierni świeccy - czciciele Matki Miłosierdzia. Była to uroczystość wyjątkowo wspólnotowa, podczas niej doświadczyliśmy radości spotkania z Bogiem przy Matce. Oprócz wielu bardzo osobistych refleksji z minionych lat pracy pasterskiej dostojnego Jubilata oraz owoców Jego pracy były przede wszystkim wyrazy dziękczynienia Bogu za osobę ks. Arcybiskupa i za Jego pasterską ofiarność. Miłym akcentem uroczystości koronacyjnych był występ dzieci z naszego przedszkola, które zaśpiewały piosenkę i złożyły pod ołtarzem bukieciki polnych kwiatów.

Historia Obrazu

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Kościele Sióstr Bernardynek w Łodzi przy ul. Rudzkiej 55/57 jest wierną kopią obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej z Wilna. Kopię tę wykonała Matka Franciszka Wierzbicka (założycielka Klasztoru Sióstr Bernardynek w Łodzi) w roku 1927, kiedy to prof. Jan Rutkowski odrestaurowywał obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Wówczas to, Matka Franciszka uzyskała pozwolenie od ks. arcybiskupa Jałbrzykowskiego oraz prof. Rutkowskiego na namalowanie kopii obrazu wprost z oryginału.

Obraz wykonany przez Matkę Franciszkę został wzięty na wystawę zorganizowaną z okazji uroczystości koronacyjnych, gdzie otrzymał wysoką ocenę. Na ramie obrazu umieszczono mosiężną tabliczkę z wygrawerowanym napisem z wystawy, która pozostała do dziś. Po zakończonych uroczystościach koronacyjnych Siostry Bernardynki umieściły obraz Matki Bożej Miłosierdzia w swoim chórze zakonnym w kościele św. Michała w Wilnie.

Tuż przed zawieruchą wojenną w roku 1939 M. Franciszka zdjęła obraz z ramy i w rulonie przewiozła do Krakowa na ul. Różaną 16, do swojej siostry Franciszki Kostołowskiej, gdzie pozostał przez cały okres wojny.

W roku 1946 Siostry Wileńskie, które przybyły do Diecezji Łódzkiej w celu założenia klasztoru przywiozły go do Rudy Pabianickiej do Kościoła poewangelickiego pw. św. Stanisława Kostki. W tym czasie, kościół znajdował się już pod zarządem miejscowego proboszcza Parafii św. Józefa.

Tu też, Matka Franciszka zamówiła u stolarza skromną ramę, na którą napięła obraz i umieściła w bocznej nawie kościoła, tym samym tworząc boczny ołtarz.

W roku 1958 siostry wykonały pierwszy remont kościoła. Wówczas to, postanowiono zmienić prowizoryczny ołtarz główny, umieszczając w nim obraz Matki Bożej Miłosierdzia. W roku 1976 przystąpiono do gruntownego remontu kościoła połączonego ze zmianą całego wystroju świątyni. Wykonano prezbiterium i stały ołtarz, a na ścianie ołtarzowej obok krzyża, umieszczono obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek, jako wieloletni rektor naszego kościoła w znacznym stopniu rozwinął kult Matki Bożej Miłosierdzia. Przyczynił się do zmiany tytułu świątyni. Uroczystość nadania nowego tytułu kościołowi odbyła się podczas odpustu (w roku 1984) pod przewodnictwem ks. prymasa Józefa Glempa oraz wielu biskupów i kapłanów z różnych diecezji. Ojciec Święty Jan Paweł II na tę okazję przysłał przez ks. arcybiskupa Janusza Bolonka świecę dla Matki Bożej, która widnieje obok obrazu. Zasługą ks. Arcybiskupa Władysława jest także wprowadzenie stałej nowenny odprawianej w każdą środę w połączeniu z Eucharystią, podczas której wierni przedstawiają swoje prośby i dziękczynienia.

Siostry postanowiły ze składanych przez czcicieli wotów wykonać dla Matki Bożej koronę. Została ona nałożona w 20 rocznicę intronizacji Jej obrazu oraz z okazji Jubileuszu Ks. Arcybiskupa jako dziękczynienie za wszelkie otrzymane za Jej pośrednictwem łaski Boże przez wszystkich czcicieli Matki Bożej Miłosierdzia. Koronacja odbyła się 4 maja 2005r.

Powitanie | Podziękowanie | Homilia Arcybiskupa | Modlitwa | Galeria

Przyjęcie do naszej wspólnoty relikwii męczenników bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa - 2023 r.




Rok Życia Konsekrowanego